Урок на тему "Наша Батьківщина - Україна"

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови у 5 класі на тему "Наша Батьківщина - Україна"
Перегляд файлу

 

 

Тема:  Наша Батьківщина – Україна

Мета:

  • повторити й активізувати лексичний матеріал теми;
  • розширювати словниковий запас учнів;
  • формувати навички й уміння різних видів мовленнєвої діяльності;
  • ознайомити з новими фактами про Україну, її визначні місця, столицю Батьківщини – Київ;
  • розвивати мовну здогадку, пам'ять, увагу, мовленнєву реакцію, логічне мислення,  вміння роботи в парах, групах;
  • виховувати активність у вирішенні комунікативних завдань, здатність до взаємодопомоги;
  • продовжувати формувати інтерес до вивчення англійської мови;
  • виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.

Обладнання:  комп’ютер, мультимедійна дошка, презентація вчителя, учнівська презентація,  аудіо-   та  відеозаписи, тематичні плакати з зображенням  карти України, карти Києва, державних символів України, роздатковий матеріал.

Кабінет оформлений відповідно до теми, на дошці - девіз уроку та вислови відомих людей про Батьківщину.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Організаційний момент. Привітання  (Слайд 1)

Teacher:  Good morning, children!

Pupils:  Good morning!

Teacher: I am glad to see you!

Teacher: Well, children, sit down, please! How are you today?

 Let’s start our lesson!

 

2.  Бесіда з черговим

  • Who is on duty today?
  • I am on duty today.
  • Who is absent today?
  • …. is. (Nobody)
  • What day of the week is it today?
  • It is Wednesday.
  • What date is it today?
  • It is the eighth of April.
  • What season is it now?
  • It is spring.
  • Do you like spring?
  • Yes, I do.
  • What is the weather like today?

ІІ. Основна частина уроку

  1. Повідомлення теми та мети уроку

Teacher: Pupils, today at the lesson we’ll have to do a lot of activities.  We  are  going  to   travel  around …. But what country we’ll travel you must tell me. You must open the word at the blackboard. I’ll help you.

What is it? (Вчитель відкриває по одній літері на дошці)

U – we use it when it rains (umbrella)

K – the capital of our country (Kyiv)

R – the colour of double-decker busses in London (red)

A – it is the 1st letter of the English alphabet (a)

I – part of the land (island)

N – it is a negative word (no)

E – it is the biggest animal (elephant)

Children, what country is it?

Pupils: It’s Ukraine.     (Слайд 2)

Teacher: Yes, it’s Ukraine.

At our lesson we’ll speak about Ukraine – our motherland.  We’ll practice our skills in reading, listening, writing and speaking and learn a lot of interesting facts about our country.

Look at the blackboard!   (Слайд 3)

This is the motto of our lesson: “East or west home is best”. People also say:

There’s no place like home

It may be big, it may be small
But wherever you go

Motherland is the best place of all.

  1. Мовленнєва зарядка  (Слайд 4)

Teacher: Children, remember the words and word-combinations.

Repeat after me!

Ukraine – Україна

Ukrainian –українець, український, українська мова

Motherland – Батьківщина

Native land – рідний край

European country – європейська країна

Independence DayДень незалежності

Official language – офіційна мова

The state symbols – державні символи

And now let’s learn a new poem. (Слайд 5)

My native land,  the land of wonders,

Of autumn rains  and summer thunders.

The greenest hills  and magic lakes,

The tender breeze, romantic tales.

Amazing land –   my dear Ukraine!

  1. Актуалізація опорних знань учнів  (Слайд 6)

Teacher:  Pupils, can you recite any poem to our theme?  

Діти читають напам’ять вірші про Україну, рідний край, які вивчали на попередніх уроках.

    You can go to the East,

    You can go to the West.

     But at home it is better,

     But at home it is best.

 

            We live in Ukraine, a beautiful land.

            It’s home for me and you, my friend.

            Its towns and villages are so nice.

            Ukrainian people are friendly and wise.

Thank you very much!

  1. Розвиток навичок  аудіювання й усного мовлення  (Слайди  7-10 )

 Teacher: You know that our country is large and beautiful. There are blue rivers, green forests and high mountains in Ukraine. Many towns and cities both small and big have a lot of places of interest and are famous for their history.

 Try to do your best! We’ll travel around Ukraine. We’ll  go  by  bus. But  first  of  all  we  need  tickets. You  shouldn’t  pay  money  for  these  tickets. You  should  answer  my  question  to  get  a  ticket. Let’s  start.

  • Метод «Мозковий штурм»

     «What do you know about Ukraine?”

  1. What is our motherland?
  2. What is the capital of Ukraine?
  3. What is the official language of our country?
  4. What is the highest mountain?
  5. Name the biggest cities of Ukraine. Can you show them on the map?
  6. What is your native village?

Тeacher: Well done! You  have  got  the  tickets. Show me your tickets!

  • Метод «Асоціативний кущ»      (Слайд 11)       

 What is Ukraine associated with?     (Учні відповідають з опорою на схему)

 

  1. Презентація вчителя

Teacher:  Listen to some  information  about  Ukraine. (Слайд 12)

         Ukraine  is  an independent state. It  has  it’s  own  territory, government, the state symbols.

(Слайд 13)

The National Flag of Ukraine is blue and yellow. The blue colour stands for the clear blue sky and the yellow colour stands for the golden wheat field.

(Cлайд 14) The National Coat of Arms – The Trident.

(Слайд 15)  The Ukrainian Anthem is the song by Pavlo Chubynsky and Mykhailo Verbytsky. (звучить Гімн України)       

 The Ukrainian Anthem is translated in different languages of the world. 

(Учениця декламує гімн України англійською мовою)

(Слайд 16)  Ukraine   is  situated  in  the  centre  of  Europe. The  population  is  more  than  42  million.  The main national holiday of the country is Independence Day.  Kyiv is  the  capital  of  Ukraine. It is very beautiful.  Kyiv  is  situated  on  the    banks  of  the  river  Dnipro – the main river of Ukraine. 

 The  main  street  of  the  capital  is  Khreshchatyk.

 The national language is Ukrainian.  The Ukrainians live in small towns and big cities, in the villages. They are talented, friendly and hardworking. They are proud of their country.

  1. Робота в парах

 

  • Вправа “The scrambled questions”   (Слайд 17)

      Тeacher:   You  can  see  the  scrambled  questions. Put  the  words  in  the  logical  order  to  make  up  the  questions  and  answer  them. (Дано  5  речень  з  розкиданих  слів. Потрібно  правильно  побудувати  питання  та  дати  на  нього  відповідь.)

  1.  Is/ main/ what/ the/ national/ holiday/ Ukraine/ in? 

  -  What  is  the  main  national  holiday  in  Ukraine?    (Independence  Day)

 

  1.   The/ what/ official/ is/ in/ country/ our/ state/ language? 

  -  What  is  the  official  state  language  in  our  country?    (Ukrainian)

  1. Population/Ukraine/of/the/is/what?  

 -  What  is  the  population  of  Ukraine?    (more  than  42  million)

  1.   Ukraine/river/is/the/main/what/in? 

  -  What  is  the  main  river  in  Ukraine?    (the Dnipro)

  1. Situated/where/Ukraine/is? 

  -  Where  is  Ukraine  situated?    (in  the  centre  of  Europe)

Учні виконують завдання письмово, користуючись роздатковим матеріалом. Після закінчення вправиперевірка. (Слайд 18)

 (One pupil asks questions. The other pupils answer and correct the mistakes)

  1. Фізкультхвилинка. Релаксація  (Слайд 19, відео)
  2. Захист учнівської презентації  “Ukrainian Places of  Interest”

Teacher: At home you had  to prepare the presentation about places of interest in Ukraine.  Go to the blackboard! We are ready to listen to you.

9.  Speaking  (Слайди 20-29)

10.     Робота в групах   (Слайд 30)

     Гра “Guess the sights of Kyiv”

 Teacher:  What  do  you  know  about  the  sights  of  Kyiv? Let’s play the game. Read  the  descriptions  and  name  the  sights. Work in groups.

  1.    It  is  the  main  and  the  most  beautiful  street  in  the  city. A lot  of  chestnut  trees  grow  along  this  street. These  trees  are  the  symbol  of  the  city. (Слайд 31)

 

  1. It’s  a  big  monastery  with  many  ancient  churches  and  museums. It  is  famous  for  its  underground  caves. Thousands  of  Christians  from  different  countries  of  the  world  come  to  visit  it  every  year. (Слайд 32)

 

  1. It  is  one  of  the  oldest  universities  in  Kyiv. (Слайд 33)

11.  Розвиток навичок діалогічного мовлення. (Слайд 34)

       Teacher:  Put  the  phrases  of  the  dialogue  in  the  logical  order. Make  up  the  dialogue  and  act  it  out.

  •  What  country  are  you  from?
  •  
  • What  is  the  capital  of  your  country?
  •  
  • Is  Ukraine  an  independent  country?
  •  
  • Are  there  any  national  symbols  in  our  country?
  •  
  • Where  do  you  live  in?
  •  
  1.        Yes, it  became  independent  in  1991.
  2.        I’m  from  Ukraine.
  3. Our  national  symbols  are the  state  flag, the  state  emblem  and  the  state  anthem.
  4.        I  live  in  Chkalove (Gogolivka)
  5.         The  capital  of  our  country  is  Kyiv, an  ancient  and  beautiful  city.

12.  Аудіювання   (Слайд 35)

        Teacher: Listen  to  my  statements  and  put  true  or  false.

  1. Ukraine is an independent state (T)
  2. Kyiv  is  situated  on  the    banks  of  the  river  Dniprо.  (T) 
  3. Ukraine is situated in the centre of Asia. (F)
  4. The  symbol of  Kyiv  is Chestnut  tree.  (T)
  5. The  population  of  Ukraine  is  52  million.  (F)
  6. The  people  of  Ukraine  are  proud  of  their  capital.  (T)
  7. The  main  river  of  Ukraine  is  the  Dniester.  (F) 
  8. Ukraine  is  washed  by  the  Irish  Sea.  (F)
  9. Khreshchatyk  is  the  main  street in Kyiv.  (T)
  10.                      Our  country  is  a  nice  place  to  live  and  to  travel  in.  (T)

14.   Poзгадування кросворду

      T:  And  now    lets  do  this  crossword.  (Слайд 36)

Учні розгадують кросворд

 

III. Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання  (Слайд 37)

 Write a letter to your  British  pen- friend  about  Ukraine.

 

  1. Підведення підсумків  уроку

Тeacher:  We’ve  done  lots  of  work  today. 

  • Was  it  interesting  for  you  to  talk  about  Ukraine?
  • Did you like today’s  lesson?
  • What  part  of  the  lesson  did  you  like  the  most?
  1. Оцінювання

Teacher:  Thank you very much for your  work. Today  you’ve worked well and shown a good knowledge of  the topic.  You have  learnt  a lot of interesting information  about Ukraine. And  now  your  marks  ….   

  1. Виконання пісні «Ukraine»

Teacher:  Let’s sing a song  about  Ukraine!   (Слайд  38)

Teacher:  Our lesson  is over. And I would like to ask you to do the following: love your Motherland, love  Ukraine! Love it when it is in trouble, love it when it is  happy. 

Thank you, everybody.  Good-bye!   (Слайд 39)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 лютого 2019
Переглядів
754
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку