Тема: Охолоджувачі напоїв
Мета: навчальна - вивчити види, будову та принцип дії охолоджувачі напоїв; розвивальна – удосконалити здатності учнів до самостійного мислення, вміння читати та аналізувати схеми; виховна – виховання технічної грамотності учнів та інтересу до обраної професії.
Тип уроку: засвоєння нових знань .
Методи: розповідь з елементами бесіди, демонстрації, фронтальне опитування.
Література: Довідник « Обладнання ПГХ» сторінка 78 схема №61
Міжпредметні звязки: виробниче навчання
Оснащення: компютер,телевізор, презентація, відео
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Перевірка присутності та готовності учнів до уроку
ІІ. Мотивація
В.:На попередніх уроках ми з вами вивчили різні види торгівельного холодильного обладнання. Завданням нашого уроку є вивчити будову та принцип дії охолоджувачів напоїв. Які переваги та недоліки його використання?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Охолоджувачі напоїв.
Охолоджувачі напоїв використовують для охолоджування і підтримки температури (5-10 °С) заздалегідь охолоджених освітлених соків, безалкогольних фірмових та інших напоїв і їх продажу без дозування.
Охолоджувачі напоїв залежно від способу прогону напоїв діляться на активаторні і фонтанні. В економічніших апаратах першого типу перемішування відбувається за допомогою встановленого на дні ємкості лопатевого вентилятора, що закручує рідину по спіралі. За рахунок цього попереджається утворення піни і гарантується рівномірне охолоджування напою до температури +10°С за 15 хвилин. У моделях фонтанного типу, рідина всередині контейнера приводиться в рух за допомогою занурювального насоса. При розливі соків з м'якоттю варто віддати перевагу апарату активаторного типу, а якщо в асортименті переважатимуть освітлені напої з концентратів - фонтанного.
Лідерство на ринку охолоджувачів утримують італійські виробники. В їх асортименті є як моделі фонтанного типу так і активаторного, що мають захист від перепадів напруги і незалежне регулювання температури в кожній ємкості.
Охолоджувач напоїв типу ОН-30-2 (рис. 1.) складається з прозорих ємкостей (ОН-30-2 — дві ємкості по 15л; ОН-30-3 — три ємкості, одна на 15 л і дві по 7,5 л) із знімними кришками для різних напоїв, кранів для їх видачі, машинного відділення і підставки для склянок (краплезбірника).
Рис.1. Схема охолоджувача напоїв ОН-30-2:
1 — краплезбірник; 2 — важіль крана; 3 — трубка видачі напою; 4 — магнітна муфта; 5 — ємкість; 6 — відцентровий насос; 7— кришка ємкості; 8 — трубка подачі напою; 9 — випарник; 10 — манжета; 11 — реле температури; 12 — конденсатор холодильної машини; 13 — вентилятор; 14 — фільтр-осушувач; 15 — капілярна трубка; 16 — електродвигун насоса;17 — компресор; 18 — пружина .
ПРИНЦИП ДІЇ.За допомогою відцентрового насоса 6, розташованого в нижній частині ємкості 5, напій нагнітається в прозору пластмасову трубку 8, з неї зрошує циліндр випарника 9, виготовлений з корозійностійкої сталі, і охолоджується. Для приводу насоса служить електродвигун 16 з електромагнітною муфтою 4. Нижній диск магнітної муфти закріплений на валу електродвигуна, а верхній є частиною робочого колеса відцентрового насоса. Диски магнітної муфти розділені перегородкою ємкості для соку. При роботі електродвигуна, який включається вручну натисненням на клавішу, розташовану на панелі машинного відділення, магнітне поле нижнього диска, що обертається, приводить у рух верхній диск магнітної муфти і насос переміщає напій. Верхній відкритий кінець трубки 8 слугує для відведення піни, що виникає при циркуляції напою. Зазор між циліндром випарника і отвором в ємкості ущільнений манжетою 7 з харчової гуми. У нижній частині ємкості є другий отвір, в який уставлена гумова трубка 3, причому перетин трубки перетиснений важелем крана за допомогою пружини. Коли склянку натискають на важіль, він стискає пружину 18, звільняючи трубку крана. Через трубку крана напій заповнює склянку.
Рис.2. Схема холодильної машини охолоджувача напоїв ОН-30-2:
1 — компресор; 2 — капілярна трубка; 3,4 — випарники; 5 — реле температури
6 — конденсатор; 7 — вентилятор; 8 — переохолоджувач
У машинному відділенні розміщена холодильна машина (рис. 2), що працює на хладоні, з герметичним однофазним компресором 1 і повітряним конденсатором 6, що обдувається за допомогою вентилятора 7. З конденсатора рідкий хладон проходить через фільтр-осушувач і, дроселює (пониження температури і тиску) в капілярній трубці 2, заповнює змійовик випарника 3, 4, який припаяний до циліндра. Поглинаючи теплоту соку, хладагент кипить, і його пара відсмоктується компресором. Всі з'єднання холодильної машини виконані паянням. При охолоджуванні соку в посудині до заданої температури термореле 5 термобалон який притиснутий до випарників 3 і 4, вимикає компресор, і електродвигун вентилятора конденсатора.
Охолоджувач соків та інших напоїв типу активаторного типу (рис. 3) складається з 3 прозорих ємкостей кожна з яких має місткість 5 л із знімними кришками для різних соків, кранів для видачі соків, машинного відділення і підставки для склянок.
Рис.3. Охолоджувач соків активаторного типу:
1.— важіль крана для видачі соку; 2 — трубка зливу соку; З — машинне відділення; 4 — ємкості для соку; 5 — кришка ємкості; 6 — підставка для склянок
ІV. Закріплення матеріалу
Переглянути відео за посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=-rej89PqCvg Сокоохладитель COOLEQ JD-1 на сайте torgoborud.com.ua
https://www.youtube.com/watch?v=27Y1-rRo2Tg Сокоохладитель на 3 емкости Hurakan hkn lsj18lx3 https://www.youtube.com/watch?v=CV6Xo4p4uX0&feature=emb_logo Охлаждение соков. Сокоохладители серии S
V. Підведення підсумків та оцінювання учнів.
В.:Таким чином, сьогодні на уроці ми з вами вивчили будову та принцип охолоджувачів напоїв.
Обґрунтування та виставлення оцінок за урок.
7. Домашнє завдання.