Тема уроку: Основні мотиви лі рики Лі Бо
Мета уроку: Визначити характерні ознаки середньовічної китайської поезії;
збагатити словниковий запас поняттями “ конфуціанство”, “ даосизм”;
ознайомитись з життям і творчістю Лі Бо;
вчитись аналізувати його вірші;
визначити особливості поезій Лі Бо.
Обладнання : підручник; комп’ютер; презентація до уроку.
Тип уроку. УЗНЗ
Епіграф уроку
Змах пензля —
і буревій та зливи тремтять.
А напише вірша —
і викличе сльози у привидів,
добрих і злих.
Ду Фу
Хід уроку.
І Актуалізація опорних знань учнів.
Учні задають запитання , що готували вдома викликаному до дошки восьмикласнику.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
1.Прочитати епіграф уроку.
ІІІ Оголошення теми та мети уроку.
- Проблемне питання
У “поезії гір та річок” Лі Бо герой – відлюдник , мандрівник, але чи переймається він тривогами і переживаннями людей
ІV Засвоєння нових знань.
На слайдах
Карта України та Китаю
Природа: Україна і Китай
Державні символи
Орапор .державні символи
Символи України: без верби і калин7и нема України.
Національні костюми України і Китаю
Житло в Україні і Китаї
1.Порівнюємо і обговорюємо.
2. Словникова робота ( записати в зошити)
- Конфуціанство — етико-політичне вчення давньокитайського мислителя Конфуція (VI ст. до н. е.) Головним у вченні Конфуція є поняття «жень» — гуманність.
- Даосизм (дао — шлях) — одне з філософських учень Китаю. Воно стверджує, що людина — частинка Всесвіту, що людина і природа — єдине ціле, тому пізнати природу означає пізнати людину.
3. Повідомлення учнів.
Загальна характеристика китайської поезії епохи Тан.
Прояв конфуціанства в поезії
- Прагнення щирості і реалістичності у вияві своїх почуттів.
- Мінімальна кількість художніх засобів.
- Про свої почуття поет говорить стримано і виважено.
Даосизм в поезії
- Розвиток пейзажної лірики.
- Популярні теми – самотність, сум, усамітнення в горах, мовчання, злиття людини і природи
4. Учитель.
В Середні віки в Китаї вважали, що земля тримається на трьох китах, а література-- на трьох поетах:
Лі Бо, Ван Вей, Ду Фу
5.Прочитати статтю підручника , сласти план розповіді про життя і творчість Лі Бо.
6. Перегляньте слайд .Підготуйтесь до розповіді про цього поета. Інсценізації.
Лі Бо (701-762)
У 18 років мріяв стати ченцем-відлюдником.
У 19 років став народним лицарем, який грабував багатих і допомагав бідним.
У 21 живе високо в горах
У 25 років вирушає в шістнадцятирічні мандри
Отримав звання академіка, був оточений шаною і почестями імператора, але “мав кістку гордості у хребті”
Був засланий як державний злочинець, позбавлений “тіні, імені” й “оголошений нічим”
7. Бесіда
- Що особливо вразило, запам’яталось?
8.Звучить китайська музика
9. Вірші читаються на китайській мові
10. Словникова робота
Бовваніє – видніється.
Ганок – прибудова з площадкою і східцями, а подекуди і з покрівлею біля входу в будинок.
Фіранки – штори.
Яшма – гірська порода, що буває червоного, зеленого чи сірого кольору.
На слайді вірш « Печаль на яшмовому ганку» на китайській мові
Завдання отримують 3 групи учнів.
11. Прочитати виразно вірш , підготуватись до його аналізу( І група)
Печаль на яшмовому ганку
(Переклад Л. Первомайського)
Тема – роздуми героя над сутністю життя.
Головна філософська думка базується на спогляданні ліричним героєм навколишньої картини.
Художні особливості: перелікова інтонація, епітети, метафори.
Ось ще один переклад цього шедевра. ( ІІ група)
Печаль на яшмовому ганку
Глибокої ночі вона бовваніє на яшмовім ганку у пишній росі.
Роса холодить, і панчішки промокли—байдуже!
В оселю вернулася згодом, фіранки прозорі спустила, крізь них
З далекого неба лиш місяць ясний осяває її лик невеселий.
(Переклад Г.Туркова)
12. Письмово в зошиті записати аналіз вірша.
Аналіз вірша
Тема — туга дівчини в розлуці з коханим, образи природи
Тут немає описів кохання, є лише зримі образи, які передають почуття ліричних героїв.
Образи-символи у назві вірша «Печаль на яшмовому ґанку»:
печаль — емоційна забарвленість переживань, показує, яким було чекання,
яшмовий — знак щирого, істинного, вірного, гідного,
ґанок — конфлікт, зіткненя життєвих обставин з внутрішнім світом людини.
13. Зврнемо увагу ще на одну поезію.
Виразно прочитати , проаналізувати. (ІІІ група)
Сосна біля південної галереї
( Переклад Г. Туркова)
Тема : необхідність духовного вдосконалення людини.
Символи у творі:
сосна – образ самого поета, який прагне віднайти вищий сенс життя або досягти вищих щаблів майстерності;
вітер – бентежний , неспокійний світ , у якому живе людина.
14. Проблемне питання. Дати відповідь.
У “поезії гір та річок” Лі Бо герой – відлюдник , мандрівник, але чи переймається він тривогами і переживаннями людей?
V Підсумки уроку.
Продовжте речення:
Завдання додому
Опрацювати с. 126 – 130.
Проаналізувати поезію Лі Бо “ Призахідне сонце навіює думки про гори ”.