Всеукраїнський конкурс навчальних матеріалів до інтегрованого курсу «Природничі науки»
ПРИРОДНИЧІ НАУКИ, 10 клас
Охотник Галина Григорівна, вчитель фізики КЗ «СЗШ № 23» Кам'янської міської ради
УРОК НА ТЕМУ «Основні положення молекулярно-кінетичної теорії будови речовини»
Мета уроку: Ознайомити учнів з основними положеннями МКТ та їх дослідним підтвердженням. Удосконалити ужиткові уявлення учнів про дифузію, осмос, броунівський рух. Охарактеризувати застосування знань з молекулярної фізики для пояснення явищ в неживій і живій природі.Продовжити операційні основи мислительної діяльності учнів (вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати, означувати поняття і конкретизувати їх суть, виділяти головне). Формувати усвідомлення важливость знань про будову речовини для розвитку сучасної техніки та технологій, встановлення чинників шкідливого впливу на людину та навколишнє середовище та вироблення методів його зменшення.. Розвивати інтерес до вивчення навчального предмета.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Практична складова навчання |
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів |
||
Знаннєвий: |
Діяльнісний: |
Ціннісний: |
|
практична робота: Спостереження дискретності речовини. |
називає: основні положення молекулярно-кінетичної теорії речовини; творців МКТ; пояснює: дискретну будову речовини; наводить приклади: підтвердження дискретності речовини. |
характеризує: застосування знань з молекулярної фізики для пояснення явищ в неживій і живій природі. |
усвідомлює: важливість знань про будову речовини для розвитку сучасної техніки та технологій, встановлення чинників шкідливого впливу на людину та навколишнє середовище та вироблення методів його зменшення. |
ХІД УРОКУ
Таблиця елементів структурних знань та шляхи їх формувань
Етапи уроку |
Завдання етапу |
Методи, прийоми навчання |
Форми навчальної взаємодії |
Дії вчителя |
Дії учнів |
I. Організаційний етап |
Налаштувати на продуктивну працю. |
Словесно-інформаційні. |
Фронтальна. |
Привітання з класом. |
Привітання з вчителем. |
II. Етап орієнтації |
Виявити рівень знань. Визначення типових помилок. |
Бесіда, пояснення. |
Бліц-опитування, бесіда. |
Актуалізація опорних знань:
|
Інтелектуальна розминка. |
III. Етапи покладання мети і проектування |
Викликати пізнавальний інтерес; організувати самостійне формулювання теми і мети уроку. |
Створення проблемної ситуації і труднощів інтерпретації фактів і явищ. |
Фронтальна бесіда з елементами проблемного навчання.
|
Мотивація. Програмно-цільове управління Знати:
Вміти:
|
Обговорюють і записують в зошит планування навчальної діяльності. |
IV. Етап організаційно -діяльнісний. Пошуково-дослідницький етап. Практичний етап. |
Організувати планування і вибір методу отримання інформації.
|
Мотивація, спонукання до пошуку. |
Демонстрація експеиментів.
|
Демонстрація: дослідні підтвердження МКТ. Які явища підтверджують рух молекул? Безпосереднім експериментальним підтвердженням руху молекул у газах, рідинах і твердих тілах є явища дифузії (від лат. Diffusion — поширення) та броунівського руху. Явище дифузії зумовлене тим, що внаслідок руху молекули однієї речовини можуть проникати між молекулами іншої без жодного зовнішнього втручання. Які явища підтверджують взаємодію молекул? |
Здійснюють евристичне спостереження з послідуючим поясненням. |
Евристичний. Робота з мережею Інтернет.
|
Робота в групах. |
Пропонує переглянути і обговорити інтерактивний таймлайн «Основні етапи вивчення молекулярної будови речовини»
В ході історії було проведено безліч дослідів, експериментів; були відкриті нові закони і фізико-хімічні властивості матеріалів. Багато в чому це відбувалося завдяки відкриттю понять «молекула» і «атомно-молекулярна будова речовини». Історія вивчення молекулярної будови речовини така обширна, що її дуже важко викласти в одному ресурсі. Тому наведений контент варто сприймати лише як найпростіший орієнтир до ціє важливої і цікавої теми. |
Переглядають ресурс, обговорюють свої ідеї. Доповнюють своїми матеріалами. |
||
Робота з джерелами інформації.
|
Робота в групах, «мозковий штурм». |
Вивчення нового матеріалу: зіткнення учнів з фактами, явищами, які потребують теоретичного пояснення. Сократівська бесіда (пояснення нового матеріалу опираючись на знання учнів) |
пошук пояснення. |
||
Аналіз і логічне мислення. |
Групова робота. |
Коментує порядок виконання практичної роботи «Спостереження дискретності речовини». Розбризкайте (або налийте) трохи пахучої речовини в одному з кутків кімнати. Дочекайтеся появи запаху цієї речовини в іншому кутку кімнати (якщо працюєте вдвох, то можна стати на різних відстанях від пахучої речовини та порівняти час поширення запаху).
|
Виконують роботу. |
||
V. Етап контрольно- оцінювальний. Практичний етап. |
Орієнтувати діяльність учнів на використання знань на практиці. |
Логічне доказове мислення. |
Поєднання загальнокласних та індивудуальних. |
Формуються вчителем групи так, щоб у кожній з них був хоча б один учень, який правильно виконав дану задачу. Вчитель слухає пояснення, переходячи від одної групи до іншої, відмічає тих, хто проводить навчання, якщо потрібно-проводить пояснення.
|
«Базар задач» У сформованих групах іде обговорення поставленої проблеми, а потім «обмін задачками». Індивідуально розв’язують задачі за дидактичними матеріалами з коментуванням та записом на дошці. |
VІ. Завершальний етап |
Забезпечити осмислення процесу і результати діяльності. |
Бесіда. Метод ПРЕС.
|
Фронтальна |
Підводить підсумок уроку. Рефлексія Запитання
|
|
Домашнє завдання: підготувати повідомлення про можливість отримання матеріалів з наперед заданими фізико-хімічними властивостями.
© Охотник Г. Г. e-mail: galinaokhotnik@gmail.com