Українська мова
3 клас
Тема. Питальні речення. Логічний наголос у питальних реченнях.
Мета. Дати уявлення про питальні речення, формувати навички інтонування
та вміння ставити логічний наголос у питальних реченнях, розвивати
творче мислення, мовлення учнів; виховувати бережне ставлення до
лісових мешканців, любов до природи.
Обладнання. Малюнки, грамзапис, малюнок осені у вигляді української
дівчини, куб, слова для ґронування, роздатковий матеріал –
грушки, яблучка, сливки.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Звучить спокійна музика. На фоні музики звучать слова:
Осінь така мила!
Осінь славна!
Осінь матусі їсти несе.
Борщик – у горщику,
Кашка – у жменьці,
Грушки – у фартушку.
Осінь така мила!
Осінь славна!
ІІ. Хвилинка чистопису.
Жовтий жовтень у жовтій одежі
Вже блукає у жовтій журбі.
Жовтий жовтень несе листопаду
Золоті журавлині ключі.
Ж ж жж жа уж иж жі жв же
Потім учні придумують слова з буквою «же» диференційовано.
Перевірка записаних слів.
Лисиця (Хитра, руда.)
Квітка (прекрасна, пахуча.)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІV. Актуалізація опорних знань. Метод «Ґронування.»
( слова, виражає закінчену думку, розповідні, окличні, неокличні, перше слово в реченні пишемо з великої букви, слова в реченні пишуться окремо…)
V. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і завдань уроку.
1. Загадка.
Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а навчає. (Книга)
а) Книгу треба берегти і шанувати.
б) Бережи і шануй книгу!
в) Чи бережеш ти книгу?
2. Повідомлення теми уроку.
познайомимося з питальними реченнями, навчимося правильно інтонувати їх.
3. Робота з підручником.
Вправа 130.
а) Читання в особах діалогу (слова автора і читача).
б) Бесіда за малюнком до вправи.
в) Вибіркове читання речень.
г) Читання і аналіз правила, с. 65.
ґ) Запис речень.
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Закріплення вивченого.
1. Робота в парах.
2. Творче списування.
Чому пахнуть квіти
Бо їм ... світить (сонце)
З чого раді діти
Бо ростуть, як ... (квіти).
3. Інтонування речень.
Вправа 133.
а) Читання речень.
Вимовляйте з більшою силою голосу (наголошуйте) виділені слова.
б) Словникова робота. (Використовуються малюнки.)
Дятел — лісовий птах з довгим і гострим дзьобом, їжу добуває з щілин
кори дерев.
в) Запитання-відповідь.
Бесіда про бережне ставлення до лісових тварин.
г) Списування.
Зверніть увагу на запис речень .
VIІІ. Підсумок уроку.
Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок.
Всіх нас примушує питати,
А сам – ні пари з уст.
Що це за знак?
(Протягом уроку за правильні відповіді учні отримували плоди: груші, яблука, сливи. Підрахувавши їх, кожен ставить собі оцінку.)
ІX. Домашнє завдання.
Виконати вправу 134, вивчити правило на с.65.