Урок на тему "Погода. Пори року".

Про матеріал

Розробка уроку з англійської мови для 3 класу на тему "Погода. Пори року". Мета уроку:ознайомити учнів з новими ЛО «sunny», «hot», «rainy», «snowy», «windy», «cloudy» та закріпити їх у вживанні в усному мовленні; практикувати учнів вести діалог у мовленнєвій ситуації «Talking about the weather»; повторити раніше вивчені лексичні одиниці «winter»,«spring»,«summer», « autumn»; ознайомити учнів зі структурами «I like…» ,«What is the weather like…?»; розвивати увагу, пам'ять, техніку читання та навики письма.

Перегляд файлу

 

Урок на тему: «Seasons and weather» для учнів 3 класу

Мета: ознайомити учнів з новими ЛО «sunny», «hot», «rainy», «snowy», «windy», «cloudy»  та закріпити їх у вживанні в усному мовленні; практикувати учнів вести діалог у мовленнєвій ситуації  «Talking about the weather»; повторити раніше вивчені лексичні одиниці «winter»,«spring»,

«summer», « autumn»; ознайомити учнів зі структурами «I like…» ,«What is the weather like…?»; розвивати увагу, пам'ять, техніку читання та навики письма.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: малюнки пір року, картки зі словами, картки для роботи в групах, аудіо запис по темі уроку.

 

ХІД УРОКУ

 НЕРВОВО - ПСИХОЛОГІЧНА  ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Привітання

T.-Good morning, pupils!
P.-Good morning, teacher!
T.-How are you today?
P.- We are fine today. 
T- Take your seats, please.

2. Організаційний момент

(звучить мелодія)

-  At our lesson Miss Poppins comes to see us. She wants to greet us.

- Listen to her attentively.

- And now smile to each other and saying “Good morning”

3. Мовленнєва зарядка

- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.

 

   [w]  - Why do you cry, Willy?

             Why do you cry?

             Why, Willie, why Willie?

              Why, Willie, why?

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування “Be Quick”

– How many seasons are there in a year? Let’s name them! 

– What season is it now?

– What is your favourite season?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 

At this lesson you’ll remember the topic «Seasons and Weather» and we’ll talk more detail about the weather.

So, open your copybooks and write down date and class work and the theme of our lesson «Seasons and weather».

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ЦІЛЕЙ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words  which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.

- OK. Let’s start our lesson.

СПРИЙМАННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

а) читання тексту  з використанням ЛО  «Seasons and weather»

- Look at the blackboard and listen to the story. Our Mr Tongue likes to travel very much. And he makes travelling around the world. When he starts to travel it was autumn. Then it was winter. After winter comes spring. And then our favourite season -  summer.

б) робота з новими лексичними одиницями

Look at the pictures and describe the weather. Use these words:

«sunny», «hot», «rainy», «snowy», «windy», «cloudy». 

- Look and say.

 

http://www.supercoloring.com/sites/default/files/styles/coloring_thumbnail/public/cif/2016/11/winter-sledding-coloring-page.png   http://www.supercoloring.com/sites/default/files/styles/coloring_thumbnail/public/cif/2009/09/In-october-in-the-garden-coloring-page.jpg    Розмальовка Вишня квітує з категорії ВишняРозмальовка Сімейний пікнік на День незалежності  з категорії Пікнік            Розмальовка Boy Building a Snowman з категорії Зима              Розмальовка Дівчина із букетом листочків з категорії Дівчатка             

 

                                           Physical activity

                                          (Фізкультхвилинка)

Звучить запис пісні «Head, shoulders, knees and toes». Учні виконують рухи разом із вчителем та вимовляють слова пісні.

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes,

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes,

Eyes and ears and mouth and nose,

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes.

And now sit down! Let’s continue our work.

ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНЯМИ

Complete the sentences.

  1. There are 4 seasons in a year …
  2. It is cold and windy in…
  3. We can… in winter.
  4. In spring it is…
  5. In summer …
  6. The school starts in…

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

а)   Робота в групах.  Письмо.   Talk with your friend

 (Учні складають діалоги, відповідаючи на питання та вживаючи улюблену пору року,   пояснюють свій вибір. Один-два учні записують відповіді на питання на дошці)

Pupils fill in the gaps in the dialogues using “My favourite season/month is…” to make true statements about themselves. And the some pupils write down the sentences on the board.

A: What is your favourite season?

B: My favourite season is …

 

б) Гра «Відгадай пору поку»

- You have letters and you must put the letters in order.

Wnietr           usemrm               irsnpg               utamun

 Winter           summer               spring               autumn   

 

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

- Tell me please what did you learn at our lesson? What words did you remember? What tasks did you like most of all?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Your hometask will be to write about your favourite season.

- Stand up, please. Good – bye, children.The lesson is over.