Тема : Правопис найуживаніших прислівників.
Мета : ознайомити учнів з правописом найуживаніших прислівників; розвивати критичне мислення, мовлення; виховувати самостійність, позитивне ставлення до навчання.
Хід уроку
-
Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав,
Тож і ти часу не гай,
Працювати, починай.
-
Актуалізація опорних знань
-
Погляньте на малюнок і скажіть, чи має він відношення до змісту домашнього завдання?(так, має)
-
Доведіть свою думку.(д.з. було написати твір про правила поводження дітей в гостях)
А. перевірка домашнього завдання
- Зачитайте складену вами розповідь.(3 учн.)
Додатково:
1 учень:
-
Що таке прислівник?
-
Розбери за будовою прислівник восени.
2 учень:
-
Назви прислівники які ти використав у своїй розповіді.
-
Коли прислівники у реченні виконують роль однорідних, другорядний членів?
3 учень:
-
Яка роль прислівників у мовленні?
-
Розбери за будовою прислівник напровесні.
-
Молодці, діти, ви гарно виконали д/з.
-
Оголошення теми і мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вивчати прислівник і запам’ятаємо, як правильно пишуться окремі з них.
-
Вивчення нового матеріалу
А. гра «Склади прислівник»
сні рі Втра
ве во
(навесні, надворі, завтра)
-
Запишіть ці прислівники до себе в зошити каліграфічно, зверніть увагу, як вони пишуться.
-
Звіртесь з написаним на дошці.
-
А зараз, складіть усно 1 речення з цим прислівником.
1ряд складає речення з словом навесні
2 ряд з словом надворі
3 ряд з словом завтра
(Найкраще речення записуємо в зошит)
-
Які роль виконує прислівник в цьому реченні?
-
Давайте розберемо 1,2 прислівник за будовою.
-
Зверніть увагу, що у прислівниках, частка на – префікс, тому пишемо разом.
Б. робота з підручником
Впр. 342
-
Прочитайте загадку
-
Яка відповідь загадки?(дерево)
-
Назвіть прислівники, використані в тексті загадки.
-
Зверніть увагу, як вони пишуться.
В. вибірковий диктант
- діти, зараз ви прослухаєте речення і почувши прислівник, запишіть його до себе в зошит.
1. Вітер дме ввечері – з’явиться вода вдень. 2. Рання весна обіцяє влітку багато похмурих днів. 3. Навесні хмари пливуть високо — на теплу і ясну погоду. 4. Сніг тане швидко, і вода біжить дружно — чекай мокрого літа.
- прочитайте слова, які ви виписали
- У вас на столах лежать орфографічні словники, перевірте чи правильно ви написали прислівники.
-
Розгорніть підручник на с.174, впр.344
-
Прочитайте 5 речення ( Туман над водою довго-довго не розходиться — буде гарна, суха погода. )
-
Які прислівники використані в цьому реченні(довго-довго)
-
Зверніть увагу, як пишеться цей прислівник(через дефіс)
-
Запам’ятайте, якщо прислівник утворений повторенням того самого слова, то він пишеться через (дефіс) риску.
-
Прочитайте 6,7,8 речення
-
Які прислівники тут використано?
-
Запишіть його.
-
Розберіть за будовою слова уранці, наприкінці.
Впр.343(усно)
-
Прочитайте завдання до впр.343
-
Що таке афоризм?
-
Прочитайте пояснення цього слова після вправи.
-
Так, що таке афоризм?
-
Прочитайте 1 речення
-
Як ви його розумієте?
-
Які прислівники тут вжито? Продовжуємо вправу виконувати аналогічно.
-
Запишіть афоризми з виділеними прислівниками, зверніть увагу, як вони пишуться.(разом)
-
Як ви написали прислівник наполовину? Чому?( на це префікс, тому пишемо разом)
-
Як ви написали прислівник всередині? Чому?
-
Зверніть увагу, що прислівники з прийменниками не вживаються, а частинки у, в, на це префікси, тому пишуться разом.
-
Підсумок уроку
-
Що таке прислівник?
-
На які питання відповідають прислівники?
-
Чи має прислівник закінчення?
-
Чим є у прислівниках частки у, в, на?
-
Тому як вони пишуться?
-
Де можна перевірити написання прислівників?