Урок на тему:"Складні випадки правопису м’якого знака (на матеріалі поеми Т.Г.Шевченка “Сон” (“У всякого своя доля...”)"

Про матеріал

ТЕМА УРОКУ: Складні випадки правопису м'якого знака (на матеріалі поеми Т.Г.Шевченка “Сон” (“У всякого своя доля...”)
МЕТА УРОКУ:

  • *узагальнити і систематизувати знання учнів з даної теми, вміти обгрунтовувати правильне написання м'якого знака, практично застосовувати набуті знання, висловлювати особисте ставлення до дій та вчинків літературних персонажів, удосконалювати творчу співпрацю у малих групах, вміння оцінювати власні результати;
  • *розвивати уважність, навички творчо-дослідницької роботи;
  • * виховувати любов до історичного минулого, до краси поетичного слова.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення та систематизації знань;
урок словесності з використанням інтерактивних технологій навчання.

Перегляд файлу

УРОК №

Дата:

Клас: 10

ТЕМА УРОКУ:  Складні випадки правопису м’якого знака  (на матеріалі поеми Т.Г.Шевченка “Сон” (“У всякого своя  доля...”)
МЕТА УРОКУ:

  • узагальнити і систематизувати знання учнів з даної теми, вміти обгрунтовувати  правильне написання м’якого знака, практично     застосовувати набуті знання, висловлювати особисте ставлення до дій та вчинків літературних персонажів, удосконалювати творчу співпрацю у малих групах, вміння оцінювати власні результати;
  • розвивати уважність, навички творчо-дослідницької роботи;
  •  виховувати любов до історичного минулого, до краси поетичного слова.

ТИП  УРОКУ:    урок узагальнення та систематизації знань;
 урок словесності з використанням  інтерактивних технологій навчання.
ОБЛАДНАННЯ: виставка літератури, портрет Т.Г.Шевченка, опорна таблиця “Правопис м’якого знака”, опорна схема “Правила складання                  сенкана”,роздатковийматеріал,ТЗН.
ФОРМИ РОБОТИ: репродуктивна бесіда, словниковий розподільний диктант з ключем, робота з опорною таблицею, мовознавчий коментар (“метод ПРЕС); самодиктант з коментуванням, бесіда (“вільний мікрофон”) дискусія (“акваріум”), самостійна робота  з роздатковим матеріалом; літературне гроно (робота у групах), тести (індивідуальна робота), творча робота асоціативного характеру - складання сенкана (“два-чотири-усі разом”), узагальнювальна бесіда, самооцінка діяльності.

 

 

 



 

ЕПІГРАФ:
                     Нехай же вітер все розносить
                     На неокраєнім крилі.
                     Нехай же серце плаче, просить
                     Святої правди на землі.
                                                                            Т.Г.Шевченко
 

ХІД УРОКУ

Методична ремарка.Робота здійснюється у творчих дослідницьких групах, кожна з яких взаємодоповнює іншу. Протягом уроку коментується вчителем та учнями виставка літератури та епіграф уроку. Перед кожним учнем на парті текст твору, опорні конспекти, схеми, таблиці, роздатковий матеріал, словники.


І. Організаційно-вступна частина
Сугестивне введення в тему: розпочинається урок піснею на слова Т.Шевченка “Думи мої, думи мої...” у виконанні Б.Гмирі (аудіозапис).  
Бесіда репродуктивного характеру.
Мета: налаштувати учнів на робочий лад. 
1.Які асоціації викликає у вас ця пісня?
2.Чи співзвучна вона з вашим настроєм? 


ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності


ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань учнів
Словниковий розподільний диктант з ключем
Завдання: розподілити у дві колонки слова відповідно до написання з м’яким знаком чи без нього, підкресливши першу літеру кожного слова, по вертикалі прочитаєте,  “закодовані” слова-ключі.

Написання слів з м’яким знаком 

Написання слів без м’якого знака

Схвальний 

камінчик

Асфальтований 

ослінчик

Рибацький

меншовик

Кишенька

егоїстичний

Ангельський

духмяний

Злість 

ідентичнний

Модельований 

янтарний

 Ключ:  І колонка -“сарказм”; ІІ колонка – “комедія”.
     

 -Як розшифрувати “закодовані” слова?

  (За жанром цей твір – комедія, у якій використано гостровикривальний  сатиричний прийом – сарказм).

Лексична робота. Робота з тлумачним словником.

Сарказм – зла, уїдлива, докульна, викривальна насмішка, вищий ступінь іронії; вияв зневаги й ненависті до зображуваного.

Кого з героїв комедії саркастично викриває поет? 
 


IV. Застосування учнями знань, умінь, навичок


 Мовознавчий коментар (метод ПРЕС).

Пояснення написання слів з м’яким знаком за допомогою опорної таблиці. 
 Диктант з коментуванням (речення попередньо записані на дошці)
Завдання: розставити розділові знаки, вставити замість крапок пропущені літери, прокоментувати правопис м’якого знака у словах та розстановку розділових знаків; зробити  синтаксичний розбір речень. 
1.Латану свитину з каліки знімают...   бо нічим обут....
Княжан недорослих.

2.Чи бог бачит...  із-за хмари        Наші сл...ози  горе?

3. А меж ними і землячки           

 Де-де проглядают...

По-московс...ки так і ружут...    

Сміют...ся та лают...
Бат..ків своїх.
Бесіда (“вільний мікрофон”).
     Яка особливість даних речень? 
     Яка тема об’єднує ці речення? 


Дискусія ( “акваріум”)
Питання для дискусії:

Чи міг би поет прямим гострим викривальним словом вплинути на існуючі самодержавні порядки, а не у формі сну і чому? Висновки.

Самостійна робота   (з роздатковим матеріалом).

Завдання: списати речення, вставляючи пропущені літери, пояснити написання слів з ь.

1.Тихесен...ко вітер віє,  

Степи, лани мріют...

Меж ярами над ставами  

Верби зеленіют...

2.Людей не чут..., не знат... і сліду  

Людс...кої страшної ноги.

3.Цар цвен...кає;            

А диво-цариця.

Мов та чапля меж прахами,  

Скаче, бад...орит...ся.

Літературне  ґроно (робота в групах)

Завдання: складіть літературне ґроно до прізвища “Шевченко”, акцентуючи увагу на рисах характеру, які найбільше  притаманні автору цієї політичної сатири і співзвучні з літерами його прізвища, використовуючи орфоргаму “м’який знак” .

                                          ШЕВЧЕНКО


20-1-1jpg..jpg

Висновки: отже ці риси характеру притаманні Т.Г.Шевченку, автору комедії “Сон”.
 

V. Закріплення знань, умінь, навичок

1) Тести (індивідуальна робота).

1.У якому рядку всі слова з ь написані правильно?
а) Ненависть, людськість, льодовий;
б) хто-небудь, сопільчин, галці;
в) стілчик, не виспавшись, калинонька.
2.Якому правилу відповідають наведені приклади правопису ь: станьте, галька?
а) Перед буквами, що позначають тверді приголосні;
б) у кінці слова;
в) перед ї, йо та я, ю, є, що позначають два звуки.
3.У якому рядку  у словах не вживається ь?
а) Поставте, редці, вірте;
б) пончик, камінчик, мізинчик;
в) менший, мисці, кінский.
4. Укажіть іменники, від яких можна утворити прикметники із суфіксом -зьк-
а) Прилуки, Овруч;
б) козак, кріпак;
в) Кривий Ріг, Онега;
5. Укажіть іменники, від яких можна утворити прикметники із суфіксом -ськ-
а) Рига, Прага;
б) Чернівці, Лашківці;
в) чех, Хотин.
6. Укажіть іменники, від яких можна утворити прикметники із суфіксом -цьк-
а) Сиваш, Золотоноша;
б) чумак, козак;
в) латиш, киргиз.
Відповідь:1а; 2а; 3б; 4в; 5в; 6б.

2) Творча робота - складання сенкана
  (інтерактивна технологія у групах “два-чотири-усі разом”)
1.Ознайомлення з методикою складання сенканів. 2.Складання і зачитування сенканів.
3.Коментар.

І група
 Орфограма
 Важлива, ключова.
 Вивчаємо, вживаємо,використовуємо.
 Полегшує вимову й написання слів
 М’який знак. 

ІІ група
 Поет,
 Небоягузливий, відчайдушний,
 Мучиться, не зраджує, страждає
 Гордість славного українського роду –
 Шевченко


 VI.Підсумки уроку. Оцінювання. Самооцінювання знань учнів.  Організація домашнього завдання

 Узагальнююча бесіда

Назвіть найскладнішіі випадки вживання м’якого знака? Наведіть приклади.

Коли у словах не вживається  м’який знак? Наведіть приклади

Д/з диференційованого характеру:

1.Виписати з поеми Т.ГШевченка “Сон” 5 речень, у яких є слова з орфограмою “Правопис м’якого знака;  зробити синтаксичний розбір одного речення.
2.Написати твір-роздум на тему  “У всякого своя доля” (використати слова з ь).

 

docx
До підручника
Українська мова (академічний рівень) 10 клас (Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т.)
Додано
12 серпня 2018
Переглядів
1169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку