Тема уроку. Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення
Мета: поглибити знання учнів про складносурядні речення; ознайомити із засобами зв’язку між їхніми частинами; з’ясувати поняття смислових відношень між частинами ССР; розвивати творчі вміння моделювати ССР з різними смисловими відношеннями.
Формувати предметні компетентності: сприяти вдосконаленню вмінь і навичок розрізняти види ССР речень, визначати їх структуру, інтонаційно й пунктуаційно оформляти;
формувати ключові компетентності:
-
спілкування державною мовою- реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ;
-
уміння вчитися впродовж життя – здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, уміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення;
-
загальнокультурну - формувати естетичне ставлення до навколишньої дійсності;
-
соціальну - співпрацювати з однокласниками та вчителем під час пошуково- дослідницької діяльності, апробувати дидактичний матеріал, отриманий у результаті дослідницько-пошукового проектування;
-
громадянську: усвідомлювати відповідальність за охорону довкілля, бути активними в прийнятті рішень, у суспільному житті, у врегулюванні конфліктів щодо захисту природи ненасильницьким шляхом;
-
здоров’язбережувальну – на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню любові та бережливого ставлення до природи, уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлювати роль навколишнього середовища для життя і здоров’я людини.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, картки, відео за посиланням.
Перебіг уроку
-
Створення позитивного настрою здобувачів освіти за допомогою кольорів: учні обирають квітку-хризантему (біла, жовта, рожева) і коментують свій настрій.
Хризантема- символ осені, їх розмаїття дає можливість створити неповторний осінній букет.
Асоціативне ґроно до слова «осінь»
-
Актуалізація опорних знань.
-
Прочитайте поетичні рядки. Яка картина виникла в уяві?
Минає літо…
Осінь вже бреде,
Лісів багрець торкнувся вересневий.
І пахне чебрецем, і листя де-не-де,
Кружляючи, лягає під дерева.
Л. Тендюк
Завдання:
-
Дібрати синоніми до слів «бреде», «багрець».
-
Знайти й пояснити орфограми в словах.
-
Визначити кількість речень у цій строфі. Чим вони відрізняються?
-
Скласти схеми до складних речей.
-
Фронтальне опитування:
-
Яке речення називають ССР?
-
Які засоби зв’язку між простими реченнями?
-
На які групи поділяються сполучники сурядності?
-
Які розділові знаки можуть бути між частинами складного речення?
-
Мотивація навчальної діяльності. Очікувані результати
-
Сприйняття й засвоєння учнями нових знань:
-
Якими поняттями – термінами ми користуємося, вивчаючи тему ССР?
-
Сьогодні в нашому термінологічному словнику з’являться нові поняття:
«смислові зв’язки (відношення)».
-
Які ж смислові зв’язки (відношення) можуть бути між частинами ССР? (проблемне запитання).
-
Спостереження
Починався день, і вітер гнав по небу хмари. (одночасність подій).
Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом. (послідовність).
Тебе нема, і дні – як ночі, і сад хитається в журбі. (причиново-наслідкова залежність між подіями).
Восени вся природа співає тиху елегію, проте несподівано бринить голос меткої безжурної синиці. (протиставлення).
І потечуть веселі ріки, а озера кругом гаями поростуть, веселим птаством оживуть. (зіставлення).
То вітерець дихне, то коник у житі засюрчить. (чергування явищ).
Часом у небі пропливала біла хмара або пролітала пташина.(взаємовиключення).
Висновки
-
Перевірка висновків за підручником, с. 52 (таблиця)
-
Вправа 2 с. 53 (усно)
-
Практичний блок.
-
Вправа 1 с. 53 (письмово)
-
Творче завдання.
-
Об’єднати прості речення в ССР.
-
У тихому осінньому погідді осокори стояли під сонцем, наче вилиті з прозоро-жовтуватої вощини. Пагіння, укрите тугою корою, викинуло коричневі ґудзички бруньок.
-
Погожий вечір ще не погасив самородків золота, розкиданих за обрієм. Уже небо розливалося, як повінь.
-
Піднімається сонечко. День народжується в осінньому серпанку
-
На безмежному гіллі горобини яскраво спалахують безліч кетягів. То цупкий одяг у дуба помітно обертається на червоний.
-
Асоціативний етюд на тему «Краса осені».
Переглянути відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=lOPSOqbm2no
(поезія «Красива осінь вишиває клени» Л. Костенко)
-
За прослуханою поезією написати етюд, використовуючи складносурядні речення з різними смисловими відношеннями.
-
Фразеологічна розминка.
Пояснити лексичне значення фразеологізмів: рвати жили, рук не чути, товктися як у ступі, точити піт.
-
Пояснивши лексичне значення фразеологізмів, виділіть ключове слово.
Праця «панувала» на уроці.
-
Підсумок уроку: Я знаю…
Я вмію…
Я можу…
Слова «знаю», «можу», «вмію» сьогодні об’єднували всю роботу, адже ми багато дізналися, навчилися, однак попереду ще багато незвіданого. Дякую вам за співпрацю, бажаю не втратити прагнення вивчати рідну мову, бачити «зорі в буденних калюжах на життєвих шляхах». І пам’ятайте: краса рятує цей складний дисгармонійний світ.
-
Домашнє завдання.
Опрацювати теоретичний матеріал підручника на С. 52-53. Виконати впра-ву 7, на С. 55