Складнопідрядне речення, його будова й засоби зв’язку в ньому
Мета:
Навчальна:
Ознайомити учнів із поняттям складнопідрядного речення (СПР), його структурними особливостями та місцем серед інших видів складних речень. Сформувати знання про будову складнопідрядного речення (головна й підрядна частини), а також про основні засоби зв'язку між ними (підрядні сполучники та сполучні слова). Навчити розпізнавати складнопідрядні речення в тексті, визначати їхні частини та графічно моделювати їхні схеми .
Розвивальна:
Розвивати навички логічного мислення, уміння аналізувати, порівнювати й узагальнювати мовний матеріал. Удосконалювати пунктуаційні вміння, пов'язані з правильним вживанням коми між частинами складнопідрядного речення. Збагачувати словниковий запас учнів та вдосконалювати культуру усного й писемного мовлення.
Виховна:
Виховувати свідоме ставлення до вивчення української мови як засобу спілкування та пізнання світу. Формувати самостійність та відповідальність у процесі навчальної діяльності.
Обладнання: дошка, крейда, підручник
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
- Перевірка присутніх
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Складнопідрядне речення – це речення, частини якого нерівноправні за смислом і поєднані сурядним зв'язком за допомогою сполучників підрядності або за допомогою сполучного слова.
Одна з частин складнопідрядного речення є головною, інша – залежною. Від головної частини до залежної можна поставити питання.
Напр.: Щоб не пламеніти горобині самотньо, посадив я поблизу неї нашу українську калину (І.Цюпа) - для чого посадив?
Серед складнопідрядних речень виділяються три основних види:
Пісня, яку співала мама, назавжди залишилася в моїй пам'яті.
Я давно помітив, що природа має свої секрети.
Коли ми вийшли з дому, на вулиці вже почало сутеніти.
Дерева зашуміли, бо знявся сильний вітер.
Ми вивчаємо історію, щоб не повторювати помилок минулого.
Якщо буде гарна погода, ми обов'язково поїдемо на озеро.
Хоч завдання було складним, учень впорався з ним на відмінно.
Він подивився на мене так, ніби хотів щось важливе сказати.
Літо видалося дощовим, так що трава в саду була соковитою та зеленою.
ІV.Підбиття підсумків
V. Домашнє завдання
- Вивчити параграф 17, вправа з хатинкою на ст. 66.