2 жовтня 2024 р. 8 кл.
Тема заняття: Соломка – основний матеріал для ажурного
плетіння.
Мета: навчальна – навчити властивостям та особливостям
обробки соломки;техніці виконання окремих
деталей;закономірностям компонування
окремих деталей у виріб.
розвиваюча - розвивати творче мислення і художні здібності
учнів;наполегливість в праці;самостійність;
формувати естетичні смаки.
виховна - виховувати в дитини кращі людські якості:
цілеспрямованість, наполегливість у досягненні
поставленої мети, свідому дисципліну.
Наочні посібники, інструменти, матеріали: А.Ф.Стеченко
« Виготовлення плетених виробів »; зразки соломки; ножиці;
зразки плетіння із соломки.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, історія, математика
Хід заняття
І. Організація учнів. Перевірка присутності і їх готовності до заняття.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
а) Які ви знаєте пристрої призначені для плетіння виробів
із соломки?;
б) Назвіть основні інструменти для виготовлення виробів
із соломки;
ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.
IV.Вивчення нового матеріалу
Плетіння – це стародавнє ремесло , що передбачає виготовлення
господарсько - побутових та художніх виробів з різноманітної сировини – лози ,кори дерев, коріння ялини і сосни, трав’янистих
рослин, які ростуть у воді, на берегах водойм і болотах, стебел
соломи жита і пшениці, рідше ячменю ,обгорток качанів кукурудзи.
З глибокої давнини соломка була матеріалом для виготовлення
різних виробів, що виділялися своєю практичністю, легкістю і красотою. Ще наші предки плели із соломки дитячі іграшки ,брилі
скриньки і навіть « золоті ворота » для церков.
Плетіння соломкою – це давнє мистецтво яке бере свій початок із стародавніх часів. Із соломки можна виготовляти багато оригінальних і необхідних речей, які відрізняються від речей із
других матеріалів. Високу оцінку ці вироби отримали не тільки
за природній матеріал, ну і за художність і конструктивність.
Не останнім тут являється і майстерність виконання. Зберігаючи
природні якості матеріалу ,народні майстри – умільці виготовляють
не просто виріб, а виріб прикладної творчості.
Щоб навчитися плести із соломки сумки, брилі, кепки, шкатулки
та інші сувенірні вироби необхідно знати основні види плетіння
і використовувати їх в роботі. В більшості випадків при виготовленні виробу майстер вживає декілька видів плетіння: одні види являються основними ( хрестиком, розетка, переплетіння жгутів ), а інші використовуються для окремих елементів або як декор для прикрас.
Розрізняють пряму і гвинтову, а також спіральну техніку косого плетіння .Пряме плетіння використовують для сумочок, шляп, гвинтове – сувенірних шкатулок, косе – косичок.
На території нашої країни можна зустріти велику кількість злаків:
жито ,пшеницю, овес, ячмінь, м’ятлик, тимофіївку.
Для плетіння найчастіше використовують житню солому, бо вона відрізняється хорошими якостями. Вона міцна, має тонкі стінки стебла, під час висихання добре зберігає надану форму. У неї рівне стебло з довгим міжвузлям і невеликою збіжністю – зменшенням товщини стебла по його довжині.
VI. Підведення підсумків заняття
2.Повідомлення теми і мети наступного заняття.
VII. Прибирання робочих місць, майстерні.
V. Практична робота учнів:
і фронтального інструктажів.
Учнів розподілено на три підгрупи по 3 чоловіки і роздано зразки
плетіння із соломки ,
І підгрупі дано зразок № 3
ІІ підгрупі дано зразок № 4
ІІІ підгрупі дано зразок № 5
За даними зразками учні навчаються виплітати косичку.
безпеки праці .
3. Збирання даних для підведення підсумків уроку.
Житня соломка має велику гаму відтінків. Можна використовувати і матеріал з ячменю, він найеластичніший з усіх злакових , має білу блискучу поверхню. Пшенична соломка відрізняється м’якістю і меншою міцністю. Вівсяна соломка найм’якша ,її стебло коротке, з великою збіжністю, поверхня – золотавого кольору .Використовують і третікале – жито, з’єднане з пшеницею. Соломку заготовляють у липні-серпні на стадії дозрівання, ще зеленою, але не перестиглою. Використовують другу і третю частину стебла ( два верхні коліна ).
Соломку зрізають вручну – серпами чи ножицями. Якщо немає можливості зразу перетворити трубчасту соломку на стрічкову, її зв’язують в снопики діаметром 10-15 см, зрізають колоски і зберігають в темному й неопалюваному приміщенні, інакше вона вигорить на сонці і струхлявіє.