Мета: ознайомити учнів зі способами творення дієслів; формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; познайомити з надбанням народної медицини.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Оголошення епіграфа уроку
Де срібліє вербиця, там здорова криниця.
Народна творчістьУрок №12
Тема. Способи творення дієслів
Мета: ознайомити учнів зі способами творення дієслів; формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; познайомити з надбанням народної медицини.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Оголошення епіграфа уроку
Де срібліє вербиця, там здорова криниця.
Народна творчість
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Любисток
З’явився любисток у нашому краї дуже давно. Розкішне зелене листя, приємний запах, лікувальні властивості зробили цю рослину улюбленою в народі. Любисток використовують для приготування народних ліків від головного болю. Здавна українські дівчата мили ним голову, щоб волосся було гарним, щоб не боліла голова.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Дослідження-спостереження над мовним матеріалом
Розглянути таблицю «Способи творення дієслів» на екрані і визначити, від яких частин
мови творяться дієслова.
Префіксальний |
Суфіксальний |
Префіксально-суфіксальний |
Словоскладання |
Від дієслів в- (уві-) від- до- (ді-) над- о- (об-, обі-) під- по- при- роз- |
Від іменників, прикметників, числівників, займенників, вигуків, часток -а- -ува- -і- -ну- -ка- |
під-, з- + -ува- ви-, по-, з-, не-, про- + -и-, -ува- від-, до-, з-, не-, на- + -ся
|
Іменна частина + дієслівна основа Складні іменники + -ува-, -а-
|
І в. - Дібрати дієслова - антоніми, змінюючи в них префікси.
ІІ в. - Скласти розповідь про цілющі рослини, яким віддають перевагу у вашій родині, використовуючи дієслова.
Від поданих слів утворити дієслова префіксально-суфіксальним способом.
Корінь, хвороба, ліки, кашель, міцність, жаль, зелень, молодь,
Визначити спосіб творення дієслів.
Виростити, зсипати, розширити, наблизитися, поділитися, подарувати.
VІ.Систематизація й узагальнення знань
VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
VІІІ. Домашнє завдання
1. Підготувати повідомлення «Способи творення дієслів».
2. Виписати з енциклопедії текст, який би розповідав про лікувальні властивості рослин вашого краю. Знайти в тексті дієслова, визначити спосіб творення.