Тема: Властивості та використання основ
Мета:
Дидактична:
створити умови для закріплення основних понять щодо властивостей основ; ознайомлення учнів з поширенням основ та їхнім використанням у житті людини; формування в учнів розуміння поняття «індикатори», навчення учнів здійснювати на практиці реакцію нейтралізації; удосконалення навичок учнів складати рівняння реакції та їх урівнення; вивчення правила техніки безпеки при роботі з основами;
Виховна:
формування ціннісного ставлення до людей, праці, виховувати толерантність один до одного, дисциплінованість, почуття колективізму та згуртованості;
Розвиваюча:
розвивати вміння критично мислити, творчо використовувати отриману інформацію в житті; розвивати пам′ять, логічне мислення, увагу.
Обладнання: таблиця Д. І. Менделеєва, розчини індикаторів- фенолфталеїн, метилоранж, крапельниці, розчин HCl та H2SO4 , КОН, NaOH, набір карток.
Тип уроку: комбінований
Методи: репродуктивний, пояснювально- ілюстративний, пошуковий, експериментальний
Хід уроку:
І. Організаційний етап уроку:
Привітання. Заповнення карток оцінення навчальних досягнень учнів (картка №2 додатка). Оголошення теми уроку.
ІІ. Завдання уроку формулюють учні:
В домашніх групах учні визначають завдання, які записують на клейких папірцях; доповідачі оголошують їх та приклеюють на зображену на дошці конічну колбу, навколо неї.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
А: Фронтальна бесіда:
( Учні виходять до дошки, закінчують схему:
кислоти → сіль +вода
Луги + кислотними оксидами→ сіль +вода
солями (розчинними)→ сіль + основа (нерозчинні))
(Учні виходять до дошки, закінчують схему:
Нерозчинні основи + кислоти → сіль + вода
+ кислотними оксидами → сіль + вода
( Учні закінчують схему:
Нерозчинні основи→ основний оксид + вода)
Б: Перевірка д/з № 226
(Вчитель пропонує бланк відповіді до д/з, учні проводять самоперевірку і виставляють собі бали на картку оцінення (картка додатка)
В: Вправа: « Експерти »
( розв’язання вправи в групі, запис рівнянь на дошці 3 рівняння від кожної групи)
З якими із перелічених речовин буде реагувати:
№1-KOH
№2- Ca(OH)2
№3- Ba(OH)2
№4- NaOH
CO2, Na2O, H2O, O2 HCl, FeCl3, LiCl CaCO3
Складіть рівняння реакції.
Г: Вправа: « Здійсни перетворення »
( група №1, 2 розв′язують №228 а
група №3, 4 розв′язують №228 б)
Складання рівнянь реакції в зошиті та на дошці- по 1 учню з кожної групи
Д: Розв′язування задачі № 231 ( групова робота, перевірка за зразком вчителя) .
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Досдід- єдиний вірний шлях спитати природу
і почути її відповідь
Д. І. Менделеєв
(Хімічні речовини на смак випробовувати заборонено, речовини використовують в малих кількостях, при потраплянні на шкіру лугу, потрібно змити проточною водою і нейтралізувати розчином оцтової чи борної кислоти, робоче місце прибрати і вимити руки)
(заповнення карток оцінювання ( додатка))
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу:
Фронтальна бесіда:
V.Оцінювання учнів:
Учні заповнюють свої картки, виставляють самооцінку за роботу на уроці, а також спікери груп виставляють кожному учню своєї групи відповідні бали зароблені на уроці (картка додатка).
VI. Підведення підсумку уроку:
Кожен визначає чи було досягнуто завдання уроку, якщо так, то учні переклеюють свої папірці в середину колби (заповнення колби рідиною).
VII. Домашнє завдання:
Повторити §29, розв’язати № 230, 232, 233* ,
виконати домашній експеримент.
Додаток до уроку:
Група №
Картка оцінення навчальних досягнень з хімії
ПІБ учня (учениці):
Тема уроку: _____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Досягнення на уроці |
Оцінка Спікера Групи |
Само- оцінка |
Оцінка вчителя |
||||||
Виконання. д\з
(2 бал) |
Повідом. до уроку
(1 бали) |
Склад. формул
(1 бал) |
Складання рівнянь реакцій (2 бали) |
Розв′яз. задач
(3бали) |
Знання термінів
(1 бал) |
Спостереження та опис лабор.роботи (2 бали) |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|||