Поглиблювати знання учнів про прикметник; ознайомити з ознаками прикметника (питання, значення) і його роллю в реченні; розвивати пізнавальну активність, збагачувати словниковий запас; формувати навички правильного вживання прикметників з іменниками у словосполученнях і текстах; повторити правила поведінки на льоду у весняний період; виховувати бережне ставлення до природи.
Тема уроку
Загальне поняття про прикмет ник
(питання,значення, роль у реченні)
3 клас
Мета. Поглиблювати знання учнів про прикметник; ознайомити з ознаками прикметника (питання, значення) і його роллю в реченні; розвивати пізнавальну активність, збагачувати словниковий запас; формувати навички правильного вживання прикметників з іменниками у словосполученнях і текстах; повторити правила поведінки на льоду у весняний період; виховувати бережне ставлення до природи .
Обладнання. Таблиця “Прикметник”, слайди, дидактичний матеріал, схеми-опори.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Вже дзвінок сигнал нам дав – працювати всіх позвав.
Ну а ми часу не гаймо, до роботи приступаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадати загадку. Біла, гарна, чарівна, мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає, сріблом засипає.
Все навколо – наче рай! Що це? Швидко відгадай.
(Зима) Слайд №1
2. Прийом “Гронування”.
холод мороз сніг сніжинки сніговик снігокат
іній ожеледь ожеледиця сніжки ковзанка
ЗИМА
бурульки заметіль метелиця завія хурделиця лижі
завірюха кучугури ковзани ополонка санки
Коли діти виконають завдання №1, відкрити Слайд №2
3. Завдання. а) назвати синоніми.
Б) назвати споріднені слова.
4.Творча робота. Підібрати до слова зима слова, які відповідають на питання яка? (завдання 2), Слайд №3
ЗИМА (яка?)
чарівна біла
холодна пухнаста
морозна сніжна
весела білосніжна
примхлива радісна
тріскуча блискуча
люта гомінка
весела тепла
іскриста сумна
5.Завдання. а) назвати антоніми.
б) назвати слова з ненаголошеними е, и.
6.Відгадати загадки. До відгадок підібрати слова, які відповідають на питання який?
Без пензля, без олівця малює без кінця. (Мороз)
У вогні не тоне, у воді не горить. (Лід)
Лід (який?) прозорий, тонкий, грубий;
Мороз (який?) тріскучий, сильний, холодний;
- А чи можна ходити по тонкому льоду?
- Коли лід може бути тонким?
- Як називаються слова, які відповідають на питання яка?, який?
- На які ще питання відповідають прикметники?
Слайд №4
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
б) запис теми уроку.
ІV. Фізкультурна пауза.
V. Засвоєння матеріалу про прикметник.
1. Заучування правила. Робота за підручником, стор. 3
2. Вибірковий диктант “ Чому сніг білого кольору”.
Пішов Сніг до трави і попросив у неї зеленого кольору.
А та каже:
- мій колір негарний, але, якщо хочеш,то я тобі дам трішки.
Потім Сніг звернувся до пишної троянди.
А троянда на це:
-Я нікому не дам свого кольору, тому що він дуже мені пасує, я дуже з ним красива.
Поспішив Сніг до маленької фіалки і та поділилася з ним своїм фіолетовим кольором, при цьому порадила звернутися до білого підсніжника.
А підсніжник каже:
- Мій колір не дуже привабливий, але , якщо дуже потрібно, то бери скільки хочеш.
З тих пір ми бачимо, що Сніг є білого кольору, а проти сонця він переливається, іскриться зеленим, фіолетовим кольорами.
3.Творча робота ( по варіантах)
Відновити зміст вірша, використавши слова з довідок (завдання 3)
Тихо, тихо сніг іде, …….. сніг ……… .
Ми у двір скоріш підем, візьмемо лопати.
(холодний, білий, лапатий)
Сніг ………. , наче вата, аж по ньому жаль ступати, -
………….. , ……….. сніг.
(ніжний, білий, крихкий, пухнастий)
Слайд №5
- Яке значення мають прикметники в мові? (відповіді учнів)
4.Письмо по пам’яті.
Білий-білий первосніг А в садку глибокий,
На поля й на луки ліг. Красень синьоокий. (самоперевірка) Слайд №6
Завдання. Підкреслити прикметники та іменники, з якими вони зв’язані.
5.Гра “Утворити словосполучення”. (Завдання 4)
Який? Що? Хто? Який?
Яка? Що? Хто? Яка?
Яке? Що? Хто? Яке?
Які? Що? Хто? Які?
VІ. Закріплення матеріалу про прикметник.
У текст на місці крапок записати прикметники.
1група. У лісі ріс …….. пролісок. Зимою він спав у ……. землі. Йому
було сумно . ……….. проліску снилася ………. весна.
Слова для довідок: холодній, маленький, самотньому, тепла.
2 група. Пригріло ……… сонечко. Квітці стало тепло. Прокинувся ……..
пролісок, пробився крізь ……. листя, розплющив свої …… очі,
і сказав:
- Здрастуй, сонечко…….. ! Здрастуй, веснонько …….. !
Слова для довідок: весняне, голубий, торішнє, сині, любе, довгождана.
Слайд №7
3 група. Із …….. гаю прилетіла …….. насінина, край городу впала.
Сховалася під ……… бадилину і до весни пролежала.
Слова для довідок: маленька, кленового, суху.
4група. Виглянуло ……… сонце, задзюрчали ………. струмки.
Захотілося насінині …….. водиці напитися, на сонце ………
поглянути.
Слова для довідок: ясне, дзвінкоголосі, прозорої, весняне.
5 група. Пустила насінина ……….. росточок. Один – до землі, другий –
сонця. Такий ……. , ледь від землі видно.
Рости, кленочку …….. та …….. !
Слова для довідок: зелений, маленький, сильним, дужим.
Слайд №8
4. Запитання. - Чому потрібно берегти квіти та дерева?
VІІ. Підсумок уроку. Тест.
називає назву предмета
Прикметник називає ознаку предмета
називає дію предмета
з підметом
із займенником
Який? Що? Яке?
Який? Яка? Яке? Які?
VІІІ. Рефлексія.
- Які нові знання про прикметник отримали?