Урок на тему:"Зовнішні процеси Землі".

Про матеріал

Поглибитисистему знань учнів про літосферу шляхом вивчення зовнішніх сил Землі; ознайомити учнів з процесами, що впливають на формування рельєфу, сформувати поняття «вивітрювання», формування вмінь встановлювати взаємозв'язки між дією зовнішніх сил та формами рельєфу, подальший розвиток умінь учнівпрацювати з підручником, картами та схемами, прийомам роботи з комп'ютером; виховувати навички колективного спілкування, взаємодопомоги, виховувати бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

Урок № 6

 

Тема уроку: Зовнішні процеси Землі

 

                   Мета: поглибити  систему знань учнів про літосферу шляхом вивчення зовнішніх сил Землі; ознайомити учнів з процесами, що впливають на формування рельєфу, сформувати поняття «вивітрювання», формування вмінь встановлювати взаємозв’язки між дією зовнішніх сил та формами рельєфу, подальший розвиток умінь учнів  працювати з підручником, картами та схемами, прийомам роботи з комп’ютером; виховувати навички колективного спілкування, взаємодопомоги, виховувати бережливе ставлення до природи.

             Основні засоби навчання: карти та схеми атласу,  підручники, зошити,  мультимедійне обладнання.

    Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

 

     Хід уроку:

І. Організаційно – мотиваційний  етап:

Проектна діяльність:

 Очікувані результати діяльності на уроці – розуміння учнями того, що макроформи рельєфу утворюються під впливом внутрішніх сил, а мікроформи – під впливом зовнішніх сил.

Основні питання теми:

  1. Вивітрювання

А) фізичне

Б) хімічне

В) органічне.

2. Вплив на рельєф текучих вод, вітру, льодовиків, морського прибою.

Актуалізація опорних знань і досвіду учнів:

Прийом «Географічна розминка»

Який із сучасних діючих вулканів найвищий?

Який вулкан найвищий в Африці?

Назвіть вулкан, якому поклоняються жителі Японії?

Який вулкан  знаходиться в Антарктиді?

Назвіть вулкан, що « не відбувся»  у Кримських горах.

 

Прийом «Опитування – естафета»

Використовуються дидактичні картки. Проводиться між рядами. Картки передаються по рядам, кожна пара виконує по одному завданню, необов’язково за порядком.

 

 

 

Картка 1

Шар Землі, на який припадає частина її обсягу

 

Вогнище землетрусу

 

 

Глибока западина на вершині вулкану

 

Найбільший діючий вулкан на суходолі

 

Океан, в якому найчастіше виникають вулкани

 

 

Картка 2

Земна кора з верхньою частиною мантії утворюють оболонку

 

Місце на поверхні над вогнищем землетрусу

 

Канал, яким магма рухається до поверхні

 

Материк, на якому немає діючих вулканів

 

Океан, в якому найчастіше виникають моретруси

 

 

Картка 3

Імовірно, «найгарячіший» шар Землі

 

Прилад для запису коливань земної кори

 

Гарячі фонтануючі джерела, що утворюються в районах вулканізму

 

Держава – чемпіон     за кількістю землетрусів

 

Океан, на окраїнах якого розташована переважна частина діючих вулканів

 

 

Взаємоперевірка ( Помінятися картками з іншими рядами)

 

 

 

    Можливий варіант використання гри «Не розірви ланцюжок»

 

  1. Що розуміють під внутрішніми силами Землі?
  2. Як називають блоки, з яких складається літосфера?
  3. З якою швидкістю рухаються літосферні плити?
  4. Як називається рух літосферних плит відносно одна одної?
  5. Що відбувається, коли плити рухаються назустріч одна одній?
  6. Що становить повільний вертикальний рух літосфери?
  7. Які види руху літосфери належать до розривних?
  8. Що є причиною землетрусів?
  9. Що таке гіпоцентр?

10.Що таке епіцентр?

11. У чому вимірюється сила землетрусів?

12. В яких районах бувають землетруси?

13. Як виникають цунамі?

14. Які прилади фіксують землетруси?

15. Де утворюється магма?

16. Що таке магма?

17. Що таке магматизм?

18. Які види магматизму ви знаєте?

19. Що відбувається під час внутрішнього магматизму?

20. що таке лава?

21. Що таке вулканічний конус?

22. Що таке жерло вулкана?

23. Як називається зовнішній вулканізм?

24. Які вулкани називаються згаслими?

25. Який діючий вулкан Євразіі найвищий?

26. Якою є висота Ключевської Сопки?

27. Де утворюються гарячі джерела?

28. Де утворюються гейзери?

29. Чим відрізняються гарячі джерела від гейзерів?

30. За яким принципом діє гейзер?

 

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності:

Природа, як скульптор невтомно створює образ поверхні нашої Землі. З однієї сторони – це внутрішні сили Землі, що спричиняють рух плит, магматизм. Результатом їхньої роботи є утворення гір і западин. На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з зовнішніми силами та дамо відповіді на запитання: яким чином вони діють – створюючи чи руйнуючи?

 

 

image139 рел  image127 апавап

 

image123  авпва  авап  прап

 

image125  image131 прапр мимим

 

апсм имта прпа арпп

 

250px-Nur05018 аб зов апа image141

 

 прр  image129    пис   зло

 

 

ІІ. Етап забезпечення виконання основних  завдань уроку

Прийом «Творча лабораторія»

Складемо опорну схему:

 

Формування поверхні ( рельєфу)

 

 

 

 

Внутрішні сили

 

 

Діяльність людини

Зовнішні сили

  • Рух літосферних плит;
  • магматизм
  • вивітрювання;
  • робота води;
  • робота вітру;
  • робота криги;

 

 

 

 

Прийом «Творча лабораторія» (Робота в групах за завданнями)

Використовуючи текст підручника і додаткову літературу, охарактеризуйте зовнішні сили Землі:

1-а група – вивітрювання, його види;

2-а група – робота вод, що течуть;

3-я група – робота вітру.

Час для підготовки – до 10-и хвилин, після чого від кожної групи виступає один учень з характеристикою вивченого процесу. Після виступів робиться висновок про характер зовнішніх сил.

As73

 

As74

 

As75

ІІІ. Етап осмислення матеріалу і корекції знань

Прийом «географічний диктант»

1. Назвіть основні види вивітрювання.

2. Як називається руйнівна робота води?

3. Як називається руйнівна робота вітру?

4. Які форми рельєфу створені руками людини?

5. Як називаються піщані гори, створенні вітром у пустелі?

6. Що створюють морські хвилі?

( Самоперевірка )

ІV. Підсумок уроку та оцінювання досягнень учнів

Слово вчителя

V. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа.

Продовження  роботи над практичною роботою № 7 (завдання 5)

Скласти розповідь на основі спостережень «Зміна рельєфу нашої місцевості.

 

 

 

docx
Додано
22 жовтня 2018
Переглядів
1644
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку