Урок на темуОтруйні рослини: блекота, дурман. Перша допомога при отруєні.

Про матеріал
Ознайомити дітей з першою допомогою при отруєні рослинами, - розвивати логічне мислення, вміння і навички аналізувати інформацію та робити висновки, виділяти головне, -бережливе ставлення до природи рідного краю, здійснювати екологічне виховання, - виховувати дружні відносини в колективі, виховувати повагу один до одного.
Перегляд файлу

Конспект гурткового заняття

Тема: Отруйні рослини: блекота, дурман. Перша допомога при отруєні.

Мета:

- ознайомити вихованців гуртка з отруйними рослинами та безпечним поводженням із ними,

- ознайомити дітей з першою допомогою при отруєні рослинами,

- розвивати логічне мислення, вміння і навички аналізувати інформацію та робити висновки, виділяти головне,

-бережливе ставлення до природи рідного краю, здійснювати екологічне виховання,

- виховувати дружні відносини в колективі, виховувати повагу один до одного.

Обладнання: конспект заняття, роздатковий матеріал ( картки із завданнями), демонстраційний матеріал, додатковий матеріал, зошити, ручки, кольорові олівці.

Форма заняття: розповідь

Тип заняття: засвоєння нових знань

Хід заняття

І. Організаційний момент..

Хвилинка спостережень.

  •                  Яка зараз пора року?
  •                  Який місяць?
  •                  Тепло чи холодно на вулиці?
  •                  Якого кольору небо?
  •                  Чи були протягом дня опади?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

На сьогоднішньому занятті, ми розглянемо інший бік рослин. Рослини можуть лікувати, а можуть і завдавати шкоду людині.

Гра-дошифровщик

Уважно розгляньте секретні дані та розташуйте в правильному поряду літери, щоб отримати тету заняття. (Отруйні рослини)

1 — О 4 — У 6 — Н 2 — Т

5 — Й 3 — Р 7 — І

3 — С 1 — Р 5 — И 7 - И

2 — О 4 — Л 6 - Н

- Отже, тема нашого сьогодні заняття: Отруйні рослини. Перша допомога при отруєні.

- Що таке отруйні рослини.

Отруйні рослини - це рослини, що виробляють і накопичують у процесі життєдіяльності отрути, що викликають отруєння тварин і людини. У світовій флорі відомо більше 10 тис. видів таких рослин. Багато рослинні отрути у невеликих дозах є цінними лікувальними засобами.

Отруйні рослини — рослини, в яких містяться токсини або хімічні речовини, які являють собою серйозний ризик виникнення хвороби, травми або смерті у людей чи тварин.

Отруйні речовини (рослинні токсини, отрути рослин) можуть міститися у всій рослині загалом, або в різних її частинах – у надземних: листках, квітках, плодах, насінинах, корі, та підземних: кореневищах, коріннях, цибулинах, бульбах. Дія отруйних рослин зумовлена вмістом у них різних отруйних речовин.

ІV. Подача  нового матеріалу.

Природа України багата на різноманітні рослини. Серед них зустрічаються дуже небезпечні для здоров’я. Щоб запобігти отруєнню, ніколи не їжте та навіть не куштуйте дикорослих ягід, плодів, кореневищ, якщо не впевнені, що вони їстівні. На території України частіше за все зустрічаються випадки отруєнь дурманом, блекотою та красавкою. Питома вага цих отруєнь складає 67-70% всіх видів отруєнь.

Дурман звичайний (Datura stramonium) дурман обыкновенный

Однорічна трав'яниста з неприємним запахом рослина родини пасльонових. Стебло прямостояче, 30—100 см заввишки, порожнисте, просте або вилчасто-розгалужене, внизу майже циліндричне, вгорі тупо-кутувате; гілки з внутрішнього боку коротко-опушені. Листки чергові, прості, яйцевидні, нерівномірно загострені, вищерблено-великозубчасті, з черешками, які у верхівкових листків зростаються з стеблом. Квітки двостатеві, правильні, великі, на коротких квітконіжках, одиничні, розміщені в розвилках стебла та гілок; віночок зрослопелюстковий, білий, лійкуватий, брижуватий, з 5-лопатевим відгином; лопаті його широко трикутні, різко звужені в тонке вістря. Плід — яйцеподібна прямостояча вкрита шипиками коробочка. Цвіте у червні — серпні.

Дурман звичайний росте на засмічених місцях, путирях, понад дорогами, поблизу жител, на городах, у садах по всій території України.

Для лікарських потреб використовується листя і насіння дурману. Листя дурману збирають від початку цвітіння рослини й до осінніх заморозків, відриваючи їх так, щоб залишки черешків не перевищували 2 см. Відібране листя негайно сушать на горищі, під укриттям на вільному повітрі або в сушарках при температурі до 40°. Сушіння припиняють, коли середня жилка листа стає ламкою. Сухої сирвини виходить 13—14%. Строк придатності — 2 роки. Зберігають сировину в сухому місці (при зволоженні губить лікувальні властивості). Аптеками сировина не відпускається. Насіння дурману збирають восени цілком спіле і добре висушують. Використовують насіння лише в народній медицині. Дурман — отруйна рослина. Після роботи з ним треба старанно мити руки. Хімічний склад. Усі частини рослини містять гіосціамін, атропін, скополамін, датурин та інші алкалоїди тропанового ряду. В насінні, крім того, є отруйна жирна олія (16—25%), а в листі — ефірна олія.

Блекота чорна (Hyoscyamus niger) білена, білун, блекіт, зубовик, люльник, люлюх, німиця, собачий мак белена чёрная

Є такий вислів: «Блекоти об'ївся». Зазвичай його вживають щодо людей, які поводяться не зовсім нормально. Цей вислів має підґрунтя, оскільки потрапляння в організм блекоти значно порушує звичайну поведінку людини.

Блекота чорна — дворічна трав'яниста рослина з неприємним запахом. Висота її стебла — 30-40 см. Прикореневі листки черешкові, а стеблові — сидячі, напівстеблообгортні, довгастояйцеподібні, великозубчасті з країв. Зверху вони темно-зелені, а зісподу — більш світлі. Уся рослина опушена м'якими волосками. Квітки великі, неправильнодзвоникоподібні, з брудно-жовтим віночком, цвітуть у червні-серпні. Плід — глечикоподібна коробочка з кришечкою, дозріває у липні-серпні. Насіння численне, сіро-буре. Блекота чорна — рудеральна (сміттєва) рослина. Трапляється біля житла, вздовж доріг, на городах і перелогових луках. Поширена по всій території України.

Потрібно пам'ятати, що рослина дуже отруйна, тому будь-яке застосування препаратів з неї повинно бути узгоджене з лікарем - фітотерапевтом.

Токсичні властивості мають усі частини рослини, які містять сильнодіючі алкалоїди — гіосціамін, скополамін та атропін, але найчастіше отруюються насінням. При отруєнні спочатку виникають сухість у роті та почервоніння шкірних покривів, потім — висипання на шкірі, спрага, нудота і блювання, порушення серцевої діяльності, судоми, і, нарешті, психічні розлади. З'являються симптоми досить швидко: від 10 хв. до 15 год. При виникненні перших ознак отруєння необхідно викликати лікаря. Блекоту та її препарати застосовують у медицині, але тільки за призначенням лікаря.

V. Фізкультхвилинка.

Руки в боки. Нахились вперед, Нахились назад. І направо, і наліво, Щоб нічого не боліло. Раз, два, три, чотири – Набираємося сили. Нахились, повернись, До товариша всміхнись.

Цикута отруйна. Рослина сімейства зонтичних,

заввишки від 60 до 120 сантиметрів.

Росте на драговинних низинних місцях,

біля рік та ставів, а то прямо у воді.

Квіти білі, найотруйніша частина  - кореневище.

Воно здуте, розподілене перетинками на окремі

порожнини. Листки та інші частини рослини,

якщо їх потерти пальцями, неприємно пахнуть.

Отруєння бувають, коли приймають кореневища

цикути або сік цієї рослини за їстівні.

Болиголов – друга отруйна рослина сімейства

зонтичних. Місця виростання – городи, пустирі,

рідше береги річок. Стебло до 60 – 180 сантиметрів,

голе, гіллясте, в нижній частині з червоними

плямами. Цвіте білими квітками, зібраними в

зонтик, наприкінці червня – липня. Рослина

неприємно пахне, якщо її розтерти між пальцями

(запах миші). При отруєнні болиголовом потерпілі

скаржаться на головний біль і запаморочення.

Жостір. Небезпечними для вживання є ягоди

деяких кущів. Жостір (крушина) – досить великий

кущ, заввишки до трьох метрів. Листки еліпсовидні,

розташовані на стеблі окремо один від одного,

по спіралі. Квіти з внутрішнього боку білі, зовні –

зеленуваті. Плоди червоні, потім чорніють. На одному

кущі трапляються ягоди різного кольору і відтінків.

Листки і плоди можуть спричиняти блювання

та розлади травлення.

 Вовче лико (вовча ягода) – одна з найотрутніших

рослин середньої смуги. Невисокий кущ, який

переважно росте в листяних лісах. Цвіте до появи

листків, коли ще не зійшов сніг. Кора жовтувато-сіра

з дрібними бородавочками. Листки обернено-ланцетовидні.

Плоди – яскраво-червоні, овально-довгасті ягоди,

солодкі на смак. Кілька з’їдених ягід можуть

спричинити смерть. Кора також отруйна - вона

легко здирається. Квіти подібні до бузку і мають

тонкий аромат, схожий на запах гіацинта.

- Перша допомога при отруєннях рослинами.

При перших проявах отруєння відразу ж зверніться за кваліфікованою медичною допомогою, а до огляду лікаря треба декілька разів промити шлунок розчином соди або світло-рожевим розчином марганцю. Після цього можна випити міцного чаю, кави або злегка підсоленої води (для відновлення водно-сольового балансу). В разі отруєння ні в якому разі не вживайте їжі, особливо алкоголь та молоко (вони лише посиліють дію отрути). Головне - ніякого самолікування! Тому що чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

VІІ. Підсумок заняття.

Завдання «Рослинні пазли»

Зміст гри. Гра у групах. Кожна група отримує пазли із зображенням отруйної рослини. Протягом 5 хв. їм потрібно його скласти та розповісти, чим ця рослина небезпечна. Переможе та команда, яка швидше за інших збере пазли та правильно відповість на запитання.

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
11 червня 2021
Переглядів
1953
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку