Урок "На язиці медок, а на думці - льодок. Українська народна казка «Лисиця та їжак». Прислів’я. Гофрування паперу. Аплікація з паперу «Їжачок»". 2 клас.

Про матеріал

Це допомога тому, хто знаходиться у пошуку ефективних форм взаємодії педагога із учнями на уроках у початковій школі. У конспекті розглядаються питання інтеграції навчального процесу, яка сприяє формуванню в учнів цілісної картини світу. Розвиваються творчі якості, естетичні смаки та розумова діяльність школярів, формуються позитивні моральні якості учнів.

Перегляд файлу

     Літературне читання та трудове навчання    (Інтегрований урок)

2 клас

Тема. На язиці медок, а на думці – льодок. Українська народна казка «Лисиця та їжак». Прислів’я. Гофрування паперу. Аплікація з паперу «Їжачок».

Мета. Формувати навички правильного і виразного читання; розвивати вміння не тільки відтворювати зміст прочитаного, а й творчо доповнювати, вводити непередбачені ситуації; вміти правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв твору; удосконалювати діалогічне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; навчати гофрувати папір, створювати аплікацію; формувати вміння послідовно планувати і виконувати трудові дії; удосконалювати роботу з папером; розвивати спостережливість учнів, образне мислення, творчу уяву; мотивувати необхідність жити у суспільстві за певними моральними законами; виховувати інтерес до усної народної творчості, естетичні смаки, бажання бути чесним.

 

Обладнання:    мультимедійна  презентація,  маски  їжачка  і  лисички,  картки  із завданнями для роботи в групах, збірки українських народних казок, альбом-посібник з трудового навчання, клей, ножиці, аркуш картону.

Тип уроку. Інтегрований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Емоційне налаштування на урок

  • Сьогодні я очікую, що ви, діти, будете активними, дружними, виразно читатимете, будете творчо мислити, фантазувати, вміло виконувати завдання.
  • Успіху всім!
  • З українського народного прислівя ми знаємо, що

Хто багато читає, (вчитель)

Той багато знає. (діти)

 

 

 

 

 

 

 

На урок візьму з собою

Працелюбність і старання

Все зумію, бо зі мною

Завжди є бажання до навчання.

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь

  1. Розвиток артикуляційного апарату.
  • Щоб правильно виразно читати, виконаємо зарядку для зубів, язика, губ, очей.

Де пустун наш язичок?

Ось він ліг на бочок.

На один, на другий повернувся,

Верху, низу доторкнувся.

Став на місце наш язик,

Бо він лежати звик.

Поклацали наші зубки,

Поплямкали губки.

Очі вправо, очі вліво

Вгору підняли, донизу опустили

Й до роботи приступили.

 

 

 

 

 

 

 

2. Гра «Продовж речення»

- Пригадаємо, що ми вивчили на попередньому уроці. Продовжте речення

- Ми опрацьовуємо розділ … («Казка вчить, як на світі жить»).

- Перша тема розділу … («Українські народні казки»).

- У народних казок немає … (автора).

- Найдавніші казки про  (тварин).

- За словами та вчинками Їхніх героїв можна розпізнати … (людські якості: доброту, правдивість, розум, сміливість, хитрість, жадібність, злість тощо).

3.  Перевірка домашнього завдання. Чистомовка.

 

 

 

 

 

 

- Промовляючи чистомовкою перший склад, скажемо, як ще називали цих тварин?

  Ми-ми-ми  мишка-шкряботушка

  Жа-жа-жа  жабка-скрекотушка

  Зай-зай-зай зайчик-побігайчик

  Ли-ли-ли  лисичка-сестричка

  Вов-вов-вов вовчик-братик

  Ка-ка-ка  кабан-іклан

 

 

 

 

 

 

 

4.  Гра «Ми - актори»

- Будь ласка, по черзі, заселяйтеся в рукавичку (сідають на лавку, застелену українським килимком). Не забудьте одягти на пальчики свого героя.

- Діти, а кого немає серед вас? (ведмедя)

(Вчитель читає слова автора частини казки де приходить ведмідь-набрідь. Діти говорять свої слова у діалозі з ведмедем).

5.  Перевірка творчої роботи.

- Як би ви закінчили цю казку?

6.  Підсумок по перевірці домашнього завдання.

- Діти, чому вчить нас ця казка?

- Глянемо в рукавичку. Які гарні слова залишили нам звірі. До чого закликають?

(Витягати слова. Діти читають вірш хором).

Дружба

 

Піклування

 

Допомога

 

Милосердя

 

Доброта

 

Вихованість

- Поповнимо цими словами наш словник гарних слів

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

1.  Інтригуючий момент + словникова робота

- Діти, пригадайте, від кого ви чули вперше казку "Рукавичка"?

- Ось сьогодні я буду виконувати роль вашої бабусі і ми завітаємо до нової казки.

(Вчителька у вишиванці, на плечі накидає хустину).

  •              Про кого вона, ви дізнаєтесь коли відповісте на мої питання.
  •              Ця казка про тварину в назві якої 4 букви, але звуків 5.
  •              Це слово має два склади, але перенести з рядка в рядок не можна.
  •              Оце диво! Котиться по лісі клубочок з листочків. Хто це?(їжак)

( На екрані зявляються малюнки героїв)

Вона руденька, ще й хитренька.

Не велика, й не маленька.

Вона – вовчику сестричка

А зовуть її … (лисичка)

  •              Ще ми зустрінемось з кроликами.

  •              В цій казці є птахи – тетеревенята. Погляньте на малюнок. Це тетерев з тетеревенятами.

  •              Вправа для розширення площі зорового сприйняття

Ї

.

жак

Ли

.

сиця

Кро

.

лики

Тете

.

ревенята

2.  Оголошення теми, завдання уроку.

- З цими героями ми зустрінемося, прочитавши казку «Лисиця і їжак».

Будемо вчитися правильно і виразно читати; навчимось  давати словесну характеристику героїв казки; удосконалювати  діалогічне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; навчимось гофрувати папір, створювати аплікацію, виховувати  бажання бути чесним у житті.

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

 

1. Словникова робота «Скарбничка слів» .

Читання за вчителем важких слів.

Погляньте на екран, виберіть пояснення до слів лівого стовпчика з правого стовпчика.

                             Невдале                   нема часу

                             Позирає                   пішов

                             Потупав                   щільніше

                             Тугіше                     безрезультатне, погане

                             Ніколи                     розглядає довкола, дивиться

       Солодкими оченятами                улесливо, нещиро дивиться.

- Запам’ятайте ці слова та їхні значення.

  1. Слухання казки.

Послухати уважно частину казки «Лисиця та Їжак» і придумати кінцівку.

Назвати головних героїв казки.

Учитель читає  казку до слів «...виводок тетеревенят пасеться».

 

- Хто головні герої казки?

-  Як може закінчитися казка?

Відповіді дітей:

а) Лисиця почула про тетеревенят і швидко побігла до дуба, щоб їх з'їсти.

б) Лисиця побачила, що їжак з нею непривітний, тому вирішила пообідати пташенятами. І швидко закінчила розмовляти з їжаком.

в) Лисиця була голодною, бо поверталася з невдалого полювання. Тому рада поласувати і пташенятами,

г) Лисиця не попрощалася з «приятелем». Вона швидко побігла шукати чим поживитися.

 

3.Дочитування  казки.

 - Чи правильно ми передбачили кінцівку казки?

4.   Читання казки вголос «ланцюжком».  

  •     Чого, на вашу думку, вчить ця казка?

Відповіді дітей:

  • Казка вчить бути обачними, мудрими, не слухати улесливих слів
  • Вона навчає заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника
  • Казка вчить бути добрим, розсудливим.
  • Навчає не дурити один одного, бути чесним.

5. Робота в групах.

І  ГРУПА

Характеристика героїв.

- Перед вами  картки з словами, які характеризують їжака і лисицю.

- Прочитайте слова, поміркуйте, обговоріть у групі, яке слово кому підходить, прикріпіть до героїв їхні характеристики.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ  ГРУПА

 

  • Доповніть вірш.

Їжачок ішов ___________    лісочком 

Вмить згорнувся він ____________.  клубочком

 А лисичка _______________ походила  

Й їжачка того ____________.  не з'їла

 

 

ІІІ  ГРУПА (Стислий переказ казки)

 - Позначити, у якому порядку відбувалися події.

 Поверталася стара лисиця з невдалого полювання.

 Їжак привітався з лисичкою  і згорнувся клубочком.

- Давай на радощах поцілуємося. – запропонувала лисичка.

- Не можу.-  відповідає їжак.- Я ще не вмивався.

- А знаєш, я уже не їм м'яса, а самі овочі.

- Та що ви кажете?! А біля старої вільхи виводок тетеревенят  пасеться.

 - Побіжу, ніколи…

- Піди-но побігай! Нас, голубонько не обдуриш!

 

Молодці, правильно розташували речення.

 

ІV  ГРУПА    

  • Складіть  прислів’я. Яке прислів’я розкриває головну думку казки? Чому?

Казки маленькі,     а розуму в них багато.

Доброго тримайся,   а злого цурайся.

Солодкі розмови,    а лихі думки.

На язиці медок,     а на думці – льодок.

(Так, тому що лисиця говорила їжаку гарні слова, а на думці у неї було – з’їсти їжака.)

V  ГРУПА    

 - Відшукати і зачитати питальні речення.

 ( «Як здоров'ячко?», « Та що ви кажете?!», « Де це?»)

- Відшукати і зачитати окличні речення.

( «Здоров був, їжаче!», «Та й наїлася ж!..», «Піди-но, побігай!»)

- Відшукати  найкоротше розповідне речення.

( «Спасибі.» )

 

  • Гарно виконали завдання. Я вами пишаюся!!!

6.Фізкультхвилинка.

 

 

  • Хто з героїв казки вам більше сподобався?
  • Чому?

 

V. Виготовлення аплікації з паперу «Їжачок» 

Технологія виготовлення виробу.

1. Відбір матеріалів та інструментів.

- Що потрібно мати для виготовлення аплікації?

- Підготуйте  картон – основу, заготовки із альбома-посібника, пензлик, клей, серветку, ножиці.

2. Планування трудових  дій.

Гофрувати – складати.

Гофра – це гармошка з однакових складок.

 

- Прочитайте послідовність виконання аплікації.

 

  1. Заготовку чорного кольору склади «гармошкою» (за лініями на звороті). Зігни її навпіл і склей крайні внутрішні сторони (фото 1-3).
  2. Із заготовки коричневого кольору зроби мордочку (фото 4-5).
  3. Заготовку зеленого кольору також склади «гармошкою» та наріж з неї смужки (фото 6-7).
  4. Заготовку жовтого кольору склади за лініями згину, виріж листочки та склади їх «гармошкою».
  5. Виклади тулуб і мордочку на основу, приклей. Доповни аплікацію листочками і травою.

 

3. Повторення правил безпеки.

- Пригадайте правила техніки безпеки під час роботи з ножицями.

 1) Користуйся ножицями із заокругленими кінцями.

 2) Передавай ножиці лише в закритому  вигляді, кільцями вперед.

 3) Не працюй тупими ножицями і ножицями з послабленими зєднанням.

 4) Клади ножиці на стіл так, щоб вони не виступали за край столу, та не залишай їх розкритими.

 5) Під час роботи з ножицями уважно стеж за лінією розрізу і притримуй матеріал рукою так, щоб пальці були якнайдалі від леза.             

 

- Пригадайте гігієнічні навички праці, правила користування клеєм.

4. Самостійна робота учнів.

 

Прибирання робочих місць.

VІ. Продовження роботи над казкою.

  1. Аналіз казки з елементами вибіркового читання. Гра «Мішечок запитань».

-Між ким відбувається розмова?

-Як ви розумієте  «солодкими оченятами  позирає»?

-Які наміри були у лисиці щодо їжака? Знайдіть і прочитайте це у казці.

-Як на це відповів їжак? Знайдіть і прочитайте.

-Що вигадала хитра лисиця?

-Що їй на це відповів винахідливий їжачок.

-Чи знаєте ви , хто такі тетеревенята?

-Чи повірили ви лисиці, що вона не їсть м’яса?

  1. Гімнастика для очей.

 

2.  Інсценізація казки.

- Характеристики цих тварин підказує інтонація, якою вони ведуть розмову.

- Їжак щирий, розсудливий, а лисиця улеслива.

- От і прочитаємо цю казку в особах, надаючи своєму голосу різної  інтонації.

- Слова їжака прочитає щирий, розсудливий хлопчик …

- Хто з дівчаток хоче прочитати слова лисички?

(Одягнути маски на голови дітей).

- Роль автора буде виконувати….

 

3.  Засідання «лісового суду».

- Хто не сподобався?

- Чим не сподобався?

- Проведемо засідання «лісового суду» де будемо розглядати поведінку лисиці.

- Ви – прокурори. Будете критикувати лисицю. (Ставлю табличку)

- Ви – адвокати. Будете захищати її. Поміркуйте, що заставило лисицю обманювати їжака.

- Ви – судді. Зробіть висновок з почутого і дайте лисиці поради. Обговоріть це в групах, виберіть головного і висловіть свої думки.

 - Ми – прокурори. Засуджуємо  лисицю, бо …

 - Ми – адвокати. Захищаємо лисицю, тому що …

 - Ми – судді. Засуджуємо вчинок лисиці. Рекомендуємо  їй …

VІІ. Підсумок уроку

- Яку казку прочитали? (Прочитали українську народну казку «Лисиця та їжак».)

- На кого хочете бути схожими: на лисицю чи їжака? Чому? (Я хочу бути схожим на …, тому що … .)

- Від чого застерігає нас ця казка? (Не можна довіряти будь-кому.)

– Поміркуйте і скажіть чи можна назвати їжака і лисицю друзями?

 

  1. Лисиця була дуже самотня. В неї не було друзів, бо вона всім хотіла нашкодити. Одного разу вона зустрілася з їжаком. І ця зустріч все змінила. Лисичка почала дружити з лісовими звірами і стала добрішою.

 

  1. Лисичку не навчили чемно вітатися. Вона всіх ображала в лісі. Але зустріч із колючим їжачком все змінила. Вона замислилась над своєю поведінкою і стала вчитися гарним манерам. Згодом лиска стала чемною і доброю.

 

- Чи справилась я з роллю бабусі?

- Що ви кажете своїм бабусям за цікаві казки?

(Діти висловлюють свої думки).

- Дорога бабусю. Спасибі Вам за казку….. ,а нам бубликів в’язка.

(Даю в’язку бубликів).

- А ще багато українських народних казок ви можете почитати з книжок з класної бібліотечки.

VІІІ.  Домашнє завдання.

Читати казку в особах, давати характеристику героїв.

- Їжачок прощається з вами. Він бажає, щоб на вашій дорозі не зустрічались такі люди, як лисиця, а якщо й зустрінуться, то щоб ви їх зразу розпізнали.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Кафтан Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кафтан Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 лютого 2018
Переглядів
4636
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку