Літературне читання 2 клас
Тема. На язиці медок, а на думці льодок.
Мета. Вдосконалювати навички правильного виразного читання; діалогічне мовлення учнів; вчити давати характеристику дійовим особам; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бажання бути чесним.
Обладнання: текст казки «Лисиця та Їжак», ілюстрації до казки, картки.
Хід уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок
У світ казки й фантазій зробимо крок
Із казкою ми зустрічались не раз
Та знову вона завітала до нас.
На урок ми візьмемо з собою: увагу, розум,організованість, кмітливість. Та будемо уважні, чемні,наполегливі.
-Ви готові до уроку? То ж починаємо.
ll Актуалізація опорних знань.
- Який розділ ми опрацьовуємо?
- Який вид казок розглядаємо?
- Хто найчастіше виступає головними героями цих казок?
- Які ж дивні пригоди трапляються у казках?
Метод «Мікрофон».
- Яку казку вивчали на минулому уроці? («Рукавичка»).
- Чи є у казки автор?
- Хто ж її склав? (Український народ).
- Хто загубив рукавичку?
- Де він її загубив?
- Хто першим побачив рукавичку?
- Хто ще прийшов жити в рукавичку?
- Скільки звіряток було в рукавичці?
- Що сталося з рукавичкою?
- Як закінчується казка?
lll Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми ознайомимося ще з однією казкою?
- А хто є героями казки, ви зараз дізнаєтеся.
Відгадування загадок.
До пухнастого хвоста
Личить шубка їй руда.
Як рушає полювати,
Не виходить зайчик з хати.(Лисиця).
Загубив ось хтось клубок,
Повний гострих колючок.
Може, в білочки – кравчині
Ненароком випав з скрині?
Чи у зайчика – шевця
Сталась вранці згуба ця?
Що за диво?
У клубочка гострий писок,
Темні очка.
Тільки хвостика немає,
Хто з вас це звірятко знає? (Їжачок).
- Отже, героями наступної казки є лисичка та їжачок.
- Що ви знаєте про цих тварин?
- Де вони живуть?
- Чим харчуються?
lll Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Опрацювання казки «Лисиця та Їжак».
(Учитель читає казку до слів «…виводок тетеревенят пасеться»).
- Яку кінцівку може мати казка?
2. Словникова робота.
Позирає – поглядає, дивиться;
солодкими оченятами – улесливо, нещиро дивиться;
потупав – пішов;
тугіше – щільніше;
ніколи – нема часу;
невдале полювання – безрезультатне, погане.
3. Правильно став наголос.
Поверталася, стара, невдалого, позирає, тугіше,паслася.
4. Читання казки мовчки.
- Чим закінчується казка?
- Чи правильно ми передбачили кінцівку казки?
Читання казки вголос (ланцюжком).
5.Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Який настрій мала лисичка?
- Чому вона була невдоволеною?
- Чому змінився настрій Лисички під час зустрічі з їжачком ?
- Що зробив Їжачок після привітання? (Прочитайте).
- Чому Їжачок згорнувся клубочком?
- Що запропонувала йому Лисиця? (Прочитайте).
- Чому він їй не повірив?
- Чи справді Їжак бачив виводок тетеревенят?
- Чому ж він обманув Лисицю?
- Хто з героїв виявився хитрішим?
Фізкультхвилинка.
Їжачок ішов лісочком.
Вмить згорнувся він клубочком,
А лисичка походила, походила,
Й їжачка того не з’їла.
6.Читання казки за особами.
- Я к треба читати слова Лисички?( З хитринкою, улесливо).
- А як треба читати слова їжачка? (Спочатку з недовірою,а потім впевнено).
- Між скількома особами відбувається розмова?
- Як називається розмова між двома і більше особами? (Діалог).
7. Метод театралізації. Гра «Ми – актори».
(Постановка казки «Лисиця та Їжак).
8.Робота в групах.
- Підкреслити слова – характеристики:
l група – Їжачка;
ll група- лисички.
Робота з картками.
9.Робота над прислів’ями.
Більшевірсвоїмочам, ніжчужимречам.
Наязицімедок, анадумцільодок.
- Як ви розумієте ці прислів’я?
- Чи розкривають вони тему казки?
lV. Підсумок уроку.
Головна думка твору.
- Чому, на вашу думку, вчить ця казка?( Казка вчить бути добрими, розсудливими, не дурити один одного).
- Який висновок зробили для себе, прочитавши казку?
V. Домашнє завдання.
Читати казку в особах. Намалювати малюнок до казки.