Українська мова, 3 клас
Тема. Написання твору-розповіді « Осінь»
Мета: навчити учнів чітко і правильно формувати свої думки, вправляти монологічне і діалогічне мовлення, послідовно будувати судження,розвивати критичне мислення, уміння працювати в групах, виховувати почуття прекрасного.
Обладнання: картини, малюнки, презентації, тлумачний словник.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Добрий день, в добрий час!
Рада бачити я вас!
Не сама до вас прийшла,
Я вам гостю привела.
https://www.youtube.com/watch?v=1o1LpY6V5qw
Вчитель. Здогадайтесь, яка тема нашого уроку?Доведіть, що саме вона завітала сьогодні.
Учні знаходять типові ознаки осені: різнобарвне листя, урожай фруктів і овочів, хмари, з яких падає дощ.
2. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Інформація для роздумів.
Вчитель. У осені є три фрази, які в народі називають ранньою, золотою, пізньою.
Рання осінь припадає на вересень.
Вересневе небо синє
І сади ще пахнуть літом,
У садку вже жоржини
Розгорілись дивом- цвітом.
Вчитель. Поясніть, чому вересень пахне літом? (пояснення дітей)
Сьогодні на уроці ми працюємо групами: «Вересень», «Жовтень», «Листопад».
Група « Вересень» підготувала інсценівку української народної пісні
« Ходить гарбуз по городу»
Ходить гарбуз по городу,
Питається свого роду:
— А чи живі, чи здорові,
Всі родичі гарбузові?
Обізвалась жовта диня,
Гарбузова господиня:
— Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!
Обізвались огірочки,
Гарбузові сини й дочки:
— Іще живі, ще здорові,
Всі родичі гарбузові!
Обізвались бурячки,
Гарбузові своячки:
Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!
Обізвалась бараболя,
А за нею ще й квасоля:
— Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!
Обізвався старий біб:
— Я іздержав увесь рід,
Ой ти, гарбуз, ти перистий,
З чим тебе ми будем їсти?
— Миска пшона, шматок сала, —
От до мене вся приправа!
Запитання головним героям.
Хвилинка-цікавинка.
Розгадай ребус
Розповідь про картоплю.
Картоплю до Європи з Америки привезли як квітку, вона прикрашала клумби. І лише випадково, покуштувавши бульбу, стали завозити її як кормову культуру. В Україні є до 100 рецептів страв із картоплі.
Вчитель. Золота осінь припадає на жовтень. Це надзвичайно красивий місяць.
Картина Левітана « Золота осінь».
Чи підходить даний вірш до картини?
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь.
Журавлиний ключ мережить
Висоти холодну просинь.
ІТК Робота з комп’ютером.
Тлумачний словник. Лексичне значення просинь.
Просинь1. Частина синього простору неба, яку видно в розриві між хмарами, у тумані. На горизонті затягують просинь Сірі, як рядна, завіси дощів (Микола Шеремет, Щастя.., 1951, 140);
// Синій колір чистого неба. Я люблю рум'яну осінь, Над садами чисту просинь (Михайло Стельмах, Живі огні, 1954, 3); З лиця Ніна більше схожа на батька.. В очах — глибока просинь (Юрій Мушкетик, Чорний хліб, 1960, 19).
2. Синюватий відтінок. Він, як усі короткозорі, задумливо мружив проти сонця свої красиві сірі з легенькою просинню очі (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 10).
Відповіді учнів( різнокольорові дерева, холодна синь неба, холод води).
3. Формування вмінь умінь і навичок
Гра «Мікрофон»
Група « Жовтень»
Учні передають один одному мікрофон, називаючи ознаки жовтня – сонячний, красивий, різнокольоровий…
У жовтні перелітні птахи готуються до відльоту у вирій, бо зникли комахи, які є основною їжею для пернатих друзів.
Збираються у мандрівку ластівки, шпаки, граки, лелеки.
Далі летять болотні птахи: дикі качки, журавлі, зозулі.
Творча робота. Скласти всім групам діалог журавлика і синички та представити іншим групам.(Від кожної групи представляє одна пара)
-Привіт , журавлику!
- Привіт, синичко!
- А куди це ти зібрався?
- У теплі краї.
-А чоо тобі тут не вистачає?
- Прийде зима, буде холодно, та й всі жаби та жучки поховаються.
- А я тоді лечу до годівнички, там повно крихт і зерна.
- Ні, не підходить мені така їжа, мушу летіти у теплі краї.
-Прощавай , журавлику!
-Прощавай, синичко, до зустрічі навесні!
Хвилинка відпочинку
https://www.youtube.com/watch?v=xeHkYVT_KyQ
Вчитель. Пізню осінь у нас представляє листопад.
Він сумний, похмурий, дощовий, вітряний.
Ось що він говорить про себе:
Недарма мене зовуть
Хмурним листопадом.
Обірвав все листячко
І поніс над садом.
Вчитель. Учні групи «Листопад» підготували нам загадки та прикмети, які ми маємо відгадати та пояснити.
Хоч безкрилий, а літає,
Безголосий, а свище,
Хоч безрукий, а сердитий,
Рве сосни з коренищем.
А як втомиться, впаде
І нема його ніде.
(Вітер)
На долину на поділ
Ліг великий сивий віл.
Надійде теля червоне-
Геть того вола прогоне.
(Туман,сонце)
Вчитель. Чому так кажуть?( Висловити свої міркування) «Мікрофон»
Група « Вересень» Листопад осінь замикає, зимі ворота відчиняє.
Група «Жовтень» Листопад день вкорочує, а ночі доточує.
Група « Листопад» Листопад у ворота – замерзли всі болота.
Творча робота
Вчитель. Сьогодні кожному з вас потрібно написати твір-розповідь про будь-який осінній місяць .
Колективна робота.
Вчитель .Давайте ми коротко охарактеризуємо кожний місяць.
Запис на дошці.
Вересень – теплий, щедрий, багатий, працьовитий, господарський.
Жовтень – красень. Різнокольоровий, проводжає птахів у вирій, вмощує спати тварин.
Листопад – дощовий, хмурний, холодний, готує все до зими.
Вчитель. Допоможе вам у роботі план, який записаний на дошці.
План
2.Зміни у житті рослин.
3.Зміни у житті тварин.
4. Твоє ставлення до місяця.
Школярі складають усні відповіді, а потім записують у зошитах.
Листопад
Ось і прийшов до нас листопад.
Це холодний, хмурий і дощовий місяць. На вулиці холодно. Небо вкривають важкі сірі хмари. Часто йде дощ.У природі все завмерло. Не чути співу птахів, звірі теж ховаються у теплих нірках.
Листопад готує землю до зими.
4 Підсумок уроку.
1 .Про яку пору року ми говорили на уроці?
2. Назвіть осінні місяці і поясніть, чому вони так називаються?
3.Прослухайте твори про місяці.
4.Як ви гадаєте чи були б задоволені місяці такою характеристикою і чому?
5. Чи сподобався вам урок і над чим би ви хотіли ще попрацювати?
5. Домашнє завдання
1.Намалювати ілюстрації до осінніх місяців.
2.Скласти казку про осінні місяці.
3.Написати вірш про осінь.