Урок української мови
2 клас
Тема: Написання з великої букви кличок тварин. Навчаюся писати клички тварин.
Мета: формувати уміння розрізняти назви тварин та їх клички, писати їх з великої букви; закріплювати навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас слів, розвивати уміння добирати влучні клички тваринам, уміння доповнювати речення, виховувати любов до тварин.
Обладнання: картки, презентація, цеглинки LEGO, малюнки тварин, інтерактивна дошка.
ХІД УРОКУ
- Будемо штовхатися?
- Будемо ввічливими?
- На ноги наступатимемо?
- Будемо говорити одне з одним тихенько?
- Із зустрічними будем вітатися?
- Будем голосно кричати?
- Коли чуємо дзвоник на урок, то будемо ховатися під парти?
- Коли йдемо до їдальні миємо руки?
Прочитайте речення з дошки:
Іван Франко – український поет.
- Назвіть іменник, що відповідає на питання ХТО?
- Поясніть написання великої букви.
Виділене слово поділіть на склади для переносу.
Робота з картками:
Прочитайте слова: ЮРА, ШЕВЧЕНКО, ТАНЯ, ОМЕЛЬЧЕНКО, ЛЕСЯ, ІВАН, ГАЛЯ, ОРЛОВ, ПИСАРЕНКО.
- Дівчата читають імена, а хлопчики – прізвища.
Дайте повні відповіді на запитання:
– Назви своє ім’я, прізвище.
– Назви вулицю на якій проживаєш.
– Назви село в якому живеш.
То які ж слова пишуться з великої букви? (асоціативний кущ – квітка)
3. Каліграфічна хвилинка.
Попереджуваний диктант.
Марійка, Кирило, Василь, Петренко, Іваненко, Юлія Анатоліївна.
4. Мотивація навчальної діяльності.
а) -Чи це всі слова, що пишуться з великої букви?
-Ваші припущення щодо нашого уроку? (відповіді дітей).
б) Відгадайте загадку:
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати? («Ріпка»)
-Назвати дійових осіб казки.( на мультимедійній дошці з'являються герої казки)
-Як їх звати? ( написати навпроти їх імена та клички).
– Ваші припущення, що ж будемо вивчати сьогодні?
– Чи всі клички написали правильно?( так думки розділились).
– Тому поясніть свої думки.(відповіді дітей).
5. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо вивчати вживання великої букви в кличках тварин.
а). – Клички тварин пишуться з великої букви, а їх назви з маленької.
– На подвір’ї діда у героїв нашої казки є друзі- інші тварини (діти називають по малюнках).
– Як назвете цих тварин одним словом? Чому?
б).– Добір кличок тваринам (з допомогою вчителя).
в). – Клички з назвами тварин запишіть у зошит.
6. Фізкультхвилинка.(музична).
7. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
а). -Робота зпідручником: ст.58-59.
б). – Гра “Знайди зайве слово”. Поясни чому?
в). Гра: “Велика чи мала буква?” (вчитель читає слова, а діти підіймають цеглинки червоного кольору – велика буква, синього кольору – мала буква).
8. Самостійна робота.
а). Робота в парах. Розвиток зв’язного мовлення: Розповідь про свого
домашнього улюбленця за планом:
– Чи є у вас вдома тварина?
– Яку кличку вона має?
– Що любить робити?
б). Розповідь у вигляді діалога (2 учні).
- Прочитайте, замінюючи малюнки словами – назвами тварин та їхніми кличками. Запишіть утворені речення. Поясни написання слів. Скористайся словами для довідок.
9. Рефлексія.
– Що дізнались на уроці?
– Чого навчились?
– Що сподобалось?
– Кому все вдалося?
- Що давалось важко?
– Додамо пелюстку до квітки (асоціативний кущ).
10. Домашнє завдання ( за вибором на картках).
Картка 1.
Курочка…, котик…, хом'ячок…, цуценятко…, корівка …, коник ….
Придумайте клички тварин і запишіть їх.
Картка 2.
Назви тварин: корова, собака, кінь, котик.
Клички тварин: Зірочка, Гавчик, Сокіл, Мурчик.