Урок . «Народ вчить, як на світі жить. Прислів’я та приказки. Скоромовки. Загадки»

Про матеріал

Мета: формувати знання дітей про малі жанри усної народної творчості, а

саме прислів'я та приказки, скоромовки і загадки; з'ясувати їх характерні особливості;

розвивати образність і точність мовлення, уяву, фантазію;

виховувати дітей на кращих народних традиціях.

Тип уроку: комбінований
Перегляд файлу

Читання. 3 клас

Тема. Народ вчить, як на світі жить. Прислів’я та приказки. Скоромовки.

          Загадки

Мета:  формувати знання дітей про малі жанри усної народної творчості, а

            саме прислів’я та приказки, скоромовки і загадки; з’ясувати їх    характерні особливості;

             розвивати образність і точність мовлення, уяву, фантазію;

             виховувати дітей на кращих народних традиціях.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:  малюнки овочів (або самі овочі) для інсценізації, картки з

                        прислів’ями та приказками, плакати з віршем та скоромовками,

                        призи чи грамоти переможцям конкурсів; тестові завдання на

                         картках.

Хід уроку

  1.               Організація класу

Учитель. Знову радо стрічаємо урок, такий сповнений тепла, радості й вдячності! Сьогоднішній урок – сповнений прекрасних народних «перлин». То ж сядьте рівненько, посміхніться один одному, посміхніться сонечку і з таким гарним настроєм розпочнемо наш урок.

2. Розчитування

1) Прочитати вірш у повільному, а потім у швидкому темпі.

               Ми зустрілися у казці, 

               Щоб у радісну цю мить

                Зрозуміти, як прекрасно

                В світі білому нам жить.

2) Робота над скоромовкою.

                 Бором брів бобер до брата,

                 Борошна собі набрати,

                 Бо бобриха й бобренята

                 Будуть бублі виробляти

3. Перевірка домашнього завдання

1) Вступна бесіда.

 - З якими жанрами усної народної творчості ми знайомилися на минулих уроках?

-    Який  із жанрів усної народної творчості найуживаніший?

-  З творами якого жанру усної народної творчості ми знайомимося з перших днів свого життя?

2) Інсценізація пісні «Ходить  гарбуз по городу»

3) Словникова робота.

Робота зі словом бараболя  (діти представляють свої творчі роботи: малюнки, складені твори чи рецепти улюблених страв з картоплі)

4. Повідомлення теми уроку

1) Читання виразу з плаката: «Прислів’я вчить, як на світі жить»

- Як ви розумієте зміст даного вислову? Поясніть.

- Чому, на вашу думку, ми так починаємо вивчення нового матеріалу?

2) Слово вчителя.

- Отже, ми сьогодні на уроці будемо говорити про малі жанри усної народної творчості – прислів’я та приказки, скоромовки та загадки.

5. Робота над вивченням нового матеріалу

1) Робота над прислів’ями і приказками

а) Прочитати прислів’я з дошки і пояснити їх значення.

* Зробив діло – гуляй сміло (відпочивати можна лише тоді, коли виконав роботу).

* Більше діла – менше слів (треба більше робити й менше говорити).

б) Слово вчителя.

Ми бачимо, що народ, спостерігаючи за певними життєвими чи народними явищами, склав про нього свою думку, дав йому свою позитивну чи негативну оцінку. Протягом багатьох років відточувалося, відшліфовувалося кожне слово, щоб передати думку найточніше, найвдаліше, найвлучніше, дотепно і з гумором.

в) Робота з підручником.

Читання в підручнику пояснення «Що таке прислів’я».

г) Колективна робота.

- Прочитайте три групи прислів’їв і доберіть до них узагальнюючі назви (про знання, навчання; про культуру поведінки; про вміння і працьовитість).

д) Робота в групах.

- Дати тлумачення 1 – 2 прислів’ям (на картках)

* Вік живи – вік учись.

* Умій сказати, але умій і змовчати.

* Без труда нема плода.

е) Робота над формою прислів’я.

- Визначте, із скількох речень складаються прислів’я?

- Які особливості ви ще помітили?

2) Фізкультфилинка.

3) Робота над скоромовками.

а) Повторюємо декілька раніше вивчених скоромовок.

б) Бесіда.

- На які твори схожі скоромовки?

- Чим скоромовки відрізняються від віршів?

- На яких етапах уроку ми працюємо над скоромовками найчастіше?

- Для чого, на вашу думку, ми працюємо над скоромовками?

- Яка від них користь?

- Чи цікаво їх вивчати?

- Чи легко вони запам’ятовуються?

в) Ознайомлення з визначенням.

Скоромовки – жартівливі вислови, складені із важких для швидкого читання слів.

г) Вправляння у швидкості читання скоромовок (звертаємо увагу на правильну вимову слів)

4) Робота із загадками.

а) Знайомство із різними за формою загадками.

Дуже я потрібна всім:

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу.    (Книга)

Хто мовчить, а розуму вчить?  (Книга)

Дерево – не дерево, а листки має.  (Книга)

б) Слово вчителя.

Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального чи розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.

в) Робота за підручником.

Прочитати та відгадати загадки з підручника. Проаналізувати їх будову

г) Складання загадок, використовуючи пам’ятку.

* порівняти предмет чи явище з іншими, схожими за істотними ознаками;

* включити цю ознаку в загадку так, щоб не одразу можна було здогадатись, про що саме йдеться;

* сформулювати загадку стисло і чітко.

6. Закріплення вивченого.

Виконання тестових завдань.

  1.               Продовжте речення.

Загадка – це…:

а) цікава задача;

б) невеличкий вірш;

в) жартівливий вислів.

2. Роз’єднайте й запишіть прислів’я.

Задобродобромплатять.

3. Продовжте речення.

Скоромовка – це …:

а) цікава задача;

б) жартівливі вислови із важких слів;

в) повчання.

4. Продовжте прислів’я.

Хто хоче більше знати…

7. Підсумок уроку

Конкурс на кращого знавця скоромовок ( з врученням медалей, грамот чи призів).

8. Домашнє завдання

а) скласти скоромовку або загадку (на вибір);

б) підібрати 4 – 5 загадок для проведення конкурсу;

в) вивчити напам’ять одну скоромовку і 2 – 3 прислів’я з підручника.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читання. 4 клас

Тема. Народні усмішки. Прислів’я та приказки. Скоромовки. Загадки.

Мета: розширити знання дітей про малі форми усної народної творчості, їх

          характерні особливості; вчити правильно і чітко промовляти

          скоромовки; використовувати приказки і прислів’я у мові, вловлювати

           зміст загадок;

           розвивати техніку читання та мовлення, мислення учнів;

           виховувати любов до рідного краю; бажання більше дізнаватися про      

           його історію, культурні традиції.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: таблиці слів – анаграм, таблички з назвами зупинок; картки із прислів’ями.

 

Хід уроку

  1.               Організація класу

Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці:

- Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:

- Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся:

- Зичу їм добра!

2. Мовна розминка.

1) Читання слів-анаграм.

Гадзака (загадка),  казприка (приказка), рокомосковка (скоромовка), слів’япри (прислів’я), мішуска (усмішка)

2) Опрацювання скоромовки.

Сів горобець на сосні, -

Заснув і упав уві сні.

Якби не упав уві сні,

Сидів би він ще на сосні.

  1.                     Повідомлення теми і мети уроку.
  •                   Сьогодні ми будемо мандрувати стежками усної народної творчості. Йдучи ми зробимо ряд цікавих зупинок. Будемо дізнаватися більше про загадки, прислів’я, скоромовки і лічилки, приказки та усмішки. Здобудемо цінні знання з джерел народної мудрості. Отже, вирушимо у подорож!

3. Робота над вивченням нового  матеріалу.

1).  Зупинка «Усмішки»

а) Підготовлені учні розповідають 2 – 3 усмішки.

б) Робота з підручником. Опрацювання статті на с.34.

- Хто збирав народні усмішки?

- Що ви дізналися про Бориса Грінченка?

в) Читання усмішок з підручника за особами, аналіз змісту кожної усмішки.

2). Зупинка «Прислів’я та приказки»

а) Слово вчителя

- Прислів’я – це висловлювання з приводу почутого та побаченого. Здебільшого це віршовані народні вислови, в яких міститься повчальний досвід і мудрість народну.

б) Гра «Закінчіть прислів’я»

Вік живи… (вік учись).

Бджола мала, а й та… (працює).

Хто багато читає, той …(багато знає).

в) Читання добірки прислів’їв і приказок, дібраних учнями заздалегідь.

г) Робота над змістом і формою прислів’я.

3) Зупинка «Скоромовки»

а) Робота над статтею підручника.

 б) Конкурс на краще виконання скоромовок, вивчених раніше.

в) Читання учнями скоромовок учнями:

- Прочитати скоромовку «Зелен в’яз…» за методикою «Буксир».

- Прочитати другу скоромовку за методом «Луна»

- Прочитати три останні скоромовки напівголосно.

4) Зупинка «Загадки»

а) Читання учнями статті підручника «Загадки» (с. 37)

- Від якого слова походить слово загадка?

- На що схожі загадки?

- Яку форму вони мають?

б) Читання і відгадування загадок.

в) Творча робота.

Складання загадок на певну тематику.

4. Підсумок уроку

- Які жанри усної народної творчості ми згадали?

- Що нового ви дізналися на уроці?

5. Домашнє завдання

* Вивчити 2 – 3 скоромовки або 3 – 4 прислів’я (на вибір учнів)

* Підготувати добірку загадок (в групах)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Навчання грамоти (читання). 1 клас

Тема. Закріплення знань про звук [ч], букви Ч,ч (че). Робота над текстом «На

          полонині»

Мета: закріпити літературну вимову звука [ч]; формувати навички швидко читання, збагачувати словниковий запас;

продовжувати розвивати навички виразного читання;

виховувати любов до природи.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: предметні малюнки, фішки для звукового аналізу,

Хід уроку

  1.               Організаційний момент

Любі діти!

Всі за парти ми сідаємо,

Працювати починаємо.

  1.               Актуалізація опорних знань

1)  Мовна розминка. Повторення чистомовки.

Чу – чу – чу – калачі печу.

Че – че – че – добре піч пече.

Ча – ча – ча – дай скоріше калача.

Чі – чі – чі – їж скоріше калачі.

Чи – чи – чи – ти на мене не кричи.

Ач – ач – ач – ой, смачний калач.

  • Який звук зустрічався у чисто мовці найчастіше?

2) Гра «Впіймай звук [ч]»

Чапля чайці чемно мовить:

-  Чорногуз пішов на лови.

Чимчикує він до ставу

Через лози кучеряві.

3) Робота над скоромовкою

а) Повторення скоромовки, вивченої раніше:

У голубки горлички

Туркотливе горлечко.

Горличка теркоче,

Горличка воркоче.

б) Повторення вивченого про звук [ч]

- У яких словах зустрічається звук [ч]?

- Яке звукове значення має цей звук? (Приголосний, глухий, твердий)

в) Звук - буквений аналіз слова горличка

3. Оголошення теми уроку

- Сьогодні, діти, ми продовжуватимемо вчитися читати слова з буквою Ч («че»).

4. Вивчення нового матеріалу

1) Складання слова з розсипаних букв

а, р, К, а, и, т, а,п (Карпати)

- Зараз ми з вами здійснимо уявну подорож до мальовничих гір – Карпат.

2) Робота над віршем «Карпати»

а) Словникова робота (з використанням ілюстрацій)

Полонина – безліса ділянка українських Карпат, яка використовується для пасовиська та сінокосу.

Трембіта – гуцульський народний духовий інструмент у вигляді довгої дерев’яної труби.

б) Читання вірша учителем

в) Робота над віршем

- Зі скількох речень складається вірш?

- Прочитайте перше речення.

- Прочитайте друге речення.

- Які ці речення за метою висловлювання?

- Знайдіть і прочитайте слова, які римуються.

- Прочитайте найкоротші, найдовші слова.

г) Виразне читання вірша учнями

Фізкультфилинка

3) Робота над текстом «На полонині»

- Ми продовжуємо подорож українськими Карпатами. На нас чекає зустріч з дівчинкою Марічкою, яка там мешкає разом зі своєю родиною

а) Словникова робота

Чабан, вівчар – пастух, що пасе овець.

Смерічки – вічнозелені хвойні дерева, ялини.

  • Складіть речення з цими словами.

б) Первинне ознайомлення з текстом. Читання тексту вчителем.

- Про кого розповідається в тексті «На полонині»?

в) Читання тексту сильними учнями.

г) Робота над текстом

- Куди пішла дівчинка разом з татком?

- Які пісні співала Марічка?

- Про що розповідали вівчарі дівчинці?

д) Вибіркове читання.

Прочитати речення, у яких говориться про те:

  • куди пішла Марічка з татом?
  • що несе дівчинка чабанам?
  • що несе чабанам тато?
  • як зустріли чабани дівчинку?

е) Вправи на удосконалення навичок швидко читання.

- читання першого абзацу «хором», другого – у повільному темпі, третього – скоромовкою.

є) Виразне читання тексту

5. Підсумок уроку

- Що нового ви дізналися сьогодні на уроці читання?

- Що для вас було найцікавішим?

 

Літературне читання. 2 клас.

Тема. В’язка народних прислів’їв. Володимир Лучук. Богдан Стельмах.

          Скоромовки

Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів’їв та скоромовок; вчити правильно читати скоромовки; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; вчити виділяти в тексті головне; довести на матеріалах прислів’їв та скоромовок красу, багатство, влучність рідної мови;

розвивати мислення, монологічне мовлення учнів, прагнення вивчати рідну мову;

виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: картки зі словами для гри «Блискавка»,

Хід уроку

1. Організаційний момент

Подивились на товариша, посміхнулися один одному, сіли за парти тихенько, вирівняли спинки і приступили до роботи

2. Актуалізація опорних знань

1) Мовна розминка

а) Робота над скоромовкою

Ніс Гриць пиріг через поріг,

Став на горіх, упав на поріг

б) Гра «Блискавка»

- Казка, казка, каска, казка, казка.

- Дубочки, дубочки, дубочки, зубочки, дубочки.

- Мишка, мишка, миска, мишка, мишка.

- Парта, варта, парта, парта, парта.

-. Весна, весна, весна, десна, весна.

в) Гра «Доповни речення» (учитель починає речення – учні закінчують, додавши одне слово)

Прийшла осінь.

Прийшла золота осінь.

Прийшла золота осінь у ліс.

Прийшла золота осінь у ліс і поле.

3. Перевірка домашнього завдання

1) Представлення учнями міні – проектів «Походження прізвищ»

2) Перегляд виставки малюнків на тему «Журавлик»

3) Робота в парах. Діти по черзі називають слова, які слід уживати у своїх звертаннях до рідних

4. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми з вами дізнаємося більше про про такі перлини українського народу, як прислів’я та скоромовки.

5. Робота над вивченням нового матеріалу

1) Розповідь учителя

- Упродовж віків народ складав прислів’я. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не існувало письма і передавалися з уст в уста (тобто люди їх розказували один одному). У мудрих і дотепних висловах український народ розкривав різноманітні явища з життя людини, явища природи; влучно оцінював характери людини та події в їх житті. Правда і кривда, добро і зло, мужність і боягузтво, щедрість та жадність, товариськість  та незгода, соціальна нерівність та любов до рідного краю – про це все передано у прислів’ях коротко та образно, адже у них зібрана вікова мудрість, багатостраждальна історія народу.

2) Робота над прислів’ями

а) Читання тексту «Прислів’я» з підручника (с. 27) та обговорення прочитаного.

б) Робота в парах.

Кожна пара зачитує по одному прислів’ю, пояснюють їх значення.

в) Гра «Хто правильно закінчить прислів’я»

*  Не знаєш броду – … (не лізь у воду).

* Диму без вогню … (не буває).

* Не той друг, хто медом маже, а той … (хто правду каже).

* Кожен кулик своє … (болото хвалить).

* З малої іскри … (великий вогонь буває).

Фізкультхвилинка

3) Опрацювання скоромовок

а) Читання визначення у підручнику (с. 28).

Скоромовка – жартівливий вислів, складений із складних для швидкої вимови слів.

б) Робота над алгоритмом «Навчися читати скоромовки».

* Спочатку читай повільно, чітко вимовляй звуки і слова.

* З’ясуй значення незрозумілих слів.

* Читай швидше, ще швидше, але чітко і правильно.

в) Конкурс скоро мовників.

6. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Що нового ви дізналися?

- Чи хотіли б ви надалі працювати з прислів’ями? Вивчати скоромовки?

7. Домашнє завдання

Вивчити 2 прислів’я, розучити скоромовку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вікторина до дня цивільної оборони

  1. Чим вимірюють температуру? (термометр)
  2. Назвіть відомі вам отруйні гриби. (мухомор, бліда поганка, опеньки несправжні)
  3. Назвіть відомі вам лікарські рослини.
  4. Які є шкідливі звички? (куріння, наркоманія, алкоголізм)
  5. Яка отруйна речовина потрапляє в організм людини під час куріння? (нікотин)
  6. У скільки років дитина йде до школи? (6)
  7. Як називають лікаря, який лікує зуби? (стоматолог)
  8. У яких харчових продуктах міститься найбільше вітамінів? (фрукти та овочі)
  9. Скільки разів на день повинна харчуватися дитина? (5)
  10.                      Що є найдорожчим скарбом людини? (здоров’я)
  11.                      Як називають лікаря, що лікує дітей? (педіатр)
  12.                      За яким номером телефону можна викликати швидку медичну допомогу? (103)
  13.                      Що не можна купити? (здоров’я)
  14.                      Яке приміщення у будинку є найнебезпечнішим? (кухня)
  15.                      Як називають прилад для гасіння пожежі? (вогнегасник)
  16.                      Скільки кольорів має світлофор для пішоходів? (2)
  17.                      Як називається місце, де перетинаються дві і більше доріг? (перехрестя)
  18.                      Назвіть відомі вам спеціальні машини. (пожежо-рятувальні, міліцейські, швидка медична допомога, аварійна служба газу)
  19.                      Хто є учасниками ДТП? (водії, пасажири і пішоходи)
  20.                      Залізний кінь, фарбований

І гумою підкований. (велосипед)

21. За яким номером телефону можна викликати пожежну команду? (101)

22. Як називають доріжку, по якій рухаються пішоходи? (тротуар)

23. Як називається час для відпочинку в школі? (перерва)

24. Як називають людей, що користуються громадським транспортом? (пасажири)

25.  Що дім освітлює щоднини,

Без полум’я вечерю зварить,

Працює в електромашинах,

А необачних сильно вдарить. (струм)

26. «Колюча» рослина. (кропива)

27. Як по-іншому називається пішохідний перехід? (зебра)

28.  Куди стиш – всюди маєш.

Хоч не бачиш, а вживаєш. (повітря)

29.  Що таке пливе і ллється,

Часом на камінь дереться.

Як не має – все всихає,

Звір і птах помирає. (вода)

30. Як потрібно обходити автобус? (ззаду)

31. Шофер веде машину. Попереду дві птиці – гуска і качка. Що требі давити? (гальма)

doc
Додано
23 липня 2018
Переглядів
7390
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку