Урок " Називні або номінативні речення"

Про матеріал
Повторити знання учнів про односкладні речення з головним членом присудком; ознайомити з особливостями односкладних речень з головним членом підметом; вчити відрізняти види односкладних речень один від одного; розвивати зв'язне мовлення, уяву, мислення, пам'ять; вчити самостійно робити висновки, формулювати питання з вивченої теми, завдання, які необхідно вирішити на уроці; виховувати любов до слова, до прекрасного; прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови.
Перегляд файлу

Тема.               Називні речення.

 

Мета:              повторити знання учнів про односкладні речення з головним

                        членом присудком; ознайомити з особливостями

                        односкладних речень з головним членом підметом; вчити

                        відрізняти види односкладних речень один від одного;     

                        розвивати зв'язне мовлення, уяву, мислення, пам'ять; вчити 

                        самостійно робити висновки, формулювати питання з вивченої 

                        теми, завдання, які необхідно вирішити на уроці;  виховувати 

                        любов до слова, до прекрасного; прищеплювати інтерес до

                        вивчення рідної мови.

 

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, презентація до уроку. 

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

Створення емоційно-позитивного фону.

                  

II. Оголошення теми, мети , завдань уроку.

   У Синтаксис, як до дверей,

                        Є ключики малі.

                       Їх легко кожний підбере,

                      Якщо йому не лінь.

                       Ти, друже, мусиш знати,

                        Ключики придбати –

Знання про види речень

III. Мотивація навчальної діяльності.

А к т у а л і з а  ц і я  о п о р н и х  з н а н ь  у ч н і в

  

Завітав сьогодні в клас                                                              

На урок знову до нас

 Кубик, діти, непростий,

 Кубик, діти, чарівний.

 Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

IV.Поглиблення, систематизація, узагальнення знань

  1. З чого складається граматична основа речення?
  2. Які бувають речення за будовою?
  3. Яке речення називається двоскладним?
  4. Чи існують речення з одним головним членом? (підметом або присудком)

ПРИГАДАЙМО!!!
Дієслівні односкладні речення

Класна робота

Тема. Називні реченняC:\Users\Ната\Desktop\Безымянный.png

Називні речення – це односкладні речення з головним членом-підметом, який стверджує наявність, існування предметів або явищ.
Весна. Теплінь. Садок вишневий.

 

Називні речення відрізняються від інших речень тим, що:

  • роль головного члена в них виконує іменник або інша субстантивована частина мови в Н.в.
  • застосовуються у всіх стилях мовлення;
  • можуть переривати оповідь, щоб уповільнити її,  

   зупинитися на окремих деталях, звернути увагу на 

   довкілля;

  • бувають поширеними і непоширеними.
  • не бувають питальними;

відсутні засоби вираження часу і способу;

 

  • Стан природи, середовища

Наприклад: Весна.Теплінь. Гроза.

  • Існування предметів, речей, осіб

Наприклад: Ущелина.  Вогонь. Безодня. Шляхи. Людина.

  • Вказівку на названий предмет  чи явище

Наприклад: Ось і місток. Справді сніжна зима.

Називні речення стверджують наявність або існування предмета чи явища, названого головним членом, тому вони  можуть бути лише стверджувальними і не можуть вживатися в значенні майбутнього або минулого часу.

Наприклад: Пісок. Вечірні хмари сиві. Далекі смуги вогневі (М.Рильський).

 

Називні речення можуть бути   поширеними і непоширеними

  

  1. Виконання вправ на закріплення

 

Запишіть послідовно спочатку номери означено-особових речень  неозначено-особових          узагальнено-особових речень.

  1. Деякий час їхали мовчки. (С.Музиченко)
  2. Від корявого дерева тепла не чекай. (Нар.тв.)
  3. Опустіться, тихі зорі, синові під вії. (В.Симоненко)
  4. Іду і мрію про щось. (М.Йогансен)
  5. Три дні дали на роздуми мені. (Л.Костенко)
  6. Тужу за вами, солов’ї Вкраїни. (М. Рильський)
  7. Прийди весняною грозою, сипни на серце яблунь цвіт. (Р.Братунь)
  8. Землі кланяйся низько – до хліба будеш близько. (Нар.тв)

Ключ: замініть послідовно вписані цифри відповідними буквами:   ПЕТРОНІЙ
1 – о    5 – н
2 – і    6 – т
3 – п    7 – р
4 – е    8 – й

Якщо ви правильно виконали завдання, то із записаних букв прочитайте прізвище автора вислову: “Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе

  • Односкладним називається речення….
  • Головний член означено-особового речення виражається у формі … або … особи дійсного або … способу.
  • Односкладні речення, в яких головний член стверджує наявність предмета чи явища називається …
  • Односкладні речення поділяються на два типи: …

Рукавом махнув – дерева нагнув.    (Вітер)

Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь – ховатися почнуть. (Дощ)

Біла скатертина увесь світ накрила. (Зима)

Вибіркове письмо

Виписати з тексту односкладні речення. Указати вид односкладних речень.

         Зима. Прийшла зима зі снігом, морозом і хуртовинами. Вона принесла багато фарб і картин. У сонячний не надто морозний день встанеш на лижі і побіжиш на околицю міста, де починається ліс. Ідеш уздовж накатаної дороги і милуєшся фарбами снігу. Цвітуть сніги, цвіте і небо, безхмарне, спокійне, цвітуть стовпи  диму, спущені з неба на дахи будинків. 

Лівим ліктем пишемо своє ім'я, правим – прізвище, а кінчиком носа – дату свого народження.

- Пояснити орфограми, розділові знаки. Визначити типи речень.

Ранок.(Називне.) Надворі світає.(Безособове.) Починається прекрасний день. (Двоскладне). Чарівна мелодія материнської колискової.(Називне.) Слухаючи її, поринаєш у дитинство. (Означено-особове.) Материн голос згадують навіть у глибокій старості.(Неозначено-особове.)

Подані односкладні речення поширте другорядними.

Вулиці. Мороз. Небо. Дерева.

  • Тестова робота

Завдання. Вказати види односкладних речень, використовуючи цифрове позначення:

1 - узагальнено-особове речення,

2 - безособове речення,

3 - означено-особове речення,

4 - неозначено-особове речення.

Тест

1.Все більше заносить снігом віконце.

2. Входжу по вузенькій стежці в ліс, обсипаний сніговими пластівцями.

3. Весело каталися на санках з високою сніжної гори.

4. Снігу намело в селі майже до дахів.

5. Зимовим ранком спостерігаєш за тихим падінням сніжинок.

6. Готуй сани влітку, а воза взимку.

Ключ: 1 – 2   2 – 3   3 – 4    4 – 2   5 – 3  6 – 1

 

 

  • Міні-дискусія

                                                  

 

        

  • Лист-претензія.

             Шановні мої колеги – односкладні речення! Чув, що ви називали мене одинаком, егоїстом, бо, бачте, один в реченні.

          Але так буває не завжди. Мене оточує прекрасне товариство: означення, додаток.

Часто зустрічаюсь зі вказівною часткою ОСЬ, інколи – з ОН.

Ось і село… Обвітрена блакить…

           Тепер, я думаю, ви зрозуміли, що помилялись, недооцінювали мої можливості.

   З повагою ваш колега – називне речення.

  • Лінгвістичне дослідження.

- Доведіть, що речення лівої колонки є односкладними називними, а правої – двоскладними.

Полуденна спека.                                           Спека полуденна.

Широкий Дніпро.                                           Дніпро широкий.

Прекрасні дні.                                                 Дні прекрасні.

 ( У лівій колонці є головний член – підмет, другорядний -  означення. У правій колонці є обидва головних  члени речення – підмет і присудок. Зумовлено це  порядком слів у реченні.)

  • Мозковий штурм.

Чи будь-яке речення, у  якому є лише один головний член, виражений іменником у називному відмінку, буде односкладним називним? Чому? Чи може називне речення поширюватися обставиною?

(Ні. Бо до обставини ставиться питання  від присудка. Якщо в реченні є обставина, то в такому реченні пропущений присудок, а речення не односкладне, а двоскладне, неповне. Наприклад: Лебедині зграї вдалині.)

  • Гра «Хто краще?»

Завдання: за 3 хвилини написати розповідь на одну з запропонованих тем, що складається з можливо більшої кількості називних речень.

«Зимовий ліс»

  1. Підведення підсумків уроку

Якої страви  Ви ще скуштували б? (Учні називають форми роботи, які сподобались найбільше)

 

Рефлексія

Дерево сподівань

Учні прикріплюють листочки зі своїми сподіваннями.

 

VII. Домашнє завдання

§19, вправа №158.   Скласти твір-розповідь.

 

docx
Додано
25 вересня 2021
Переглядів
4725
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку