Урок геометрії у 7 класі
«Нерівності трикутника. Співвідношення між сторонами
і кутами трикутника»
Тема уроку. Нерівності трикутника. Співвідношення між сторонами і кутами трикутника
Мета:
навчальна: сформулювати теорему про співвідношення між сторонами і кутами трикутника, розуміння і засвоєння нерівності трикутника; учити застосовувати вміння, які передбачають застосування цих теорем.
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес до предмета, увагу, інтелектуальні здібності учнів, уміння аналізувати та робити висновки;
виховна: виховувати почуття відповідальності, інтерес до предмета, уміння організовувати свою роботу.
формування ключових компетентностей: інформаційної, комунікативної, пізнавальної, творчої.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: проектор, набір креслярських інструментів, роздатковий матеріал, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотиваційний етап
Отже, починаємо роботу. Я хочу, щоб епіграфом нашого уроку стали такі слова «Скажи мені – я забуду. Покажи мені – я запам’ятаю. Залучи мене – я навчусь» (східна приказка) (Слайд 2).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання (Гра «ВПОДОБАЙКА») (Слайд 3).
№1 Відповідь: а) P∆KPT = 15 см.
б) P∆KPT = 10 дм.
№ 425 Відповідь:100º, 80º, 100º, 80º.
ІV. Актуалізація опорних знань
Перед Вами картини із зображенням різних трикутників, потрібно «розвісити» всі картини на 2 стіни за спільною ознакою. (Слайд 4).
Ну, що ж продовжимо далі. А допоможе нам сьогодні на уроці Ваш улюблений телефон (слайд 5). Та справа в тому, що спочатку потрібно його розблокувати. Тож скористаємося сканером QR-кодів, розшифруємо дану інформацію і виконаємо необхідне завдання.
https://learningapps.org/display?v=p56tmkm1j01
Продовжимо далі.
Самостійна робота (слайд 8)
І варіант
1. Які кути називаються суміжними?
Є) кути, сторони яких є доповняльними променями;
Е) кути, на які розбивається розгорнутий кут його внутрішнім променем.
Ж) кути, які в сумі дають 180°;
2. Який трикутник називають рівнобедреним?
П) трикутник, у якого всі кути гострі;
Р) трикутник, у якого всі сторони рівні;
С) трикутник, у якого дві сторони рівні.
3. Яка властивість вертикальних кутів?
А) вертикальні кути в сумі дають 180°;
Б) вертикальні кути рівні;
В) вертикальні кути утворюють розгорнутий кут.
4. Яка властивість кутів рівнобедреного трикутника?
І) кути при основі рівні;
К) всі кути рівні;
Л) всі кути по 60°.
5. Який трикутник називається прямокутним?
З) трикутник, у якого всі кути прямі;
І) трикутник, у якого всі сторони перпендикулярні;
К) трикутник, у якого один кут прямий.
ІІ варіант
1. Які кути називаються вертикальними?
Е) кути, сторони яких є доповняльними променями;
К) кути, на які розбивається розгорнутий кут його внутрішнім променем.
Л) кути, які рівні;
2. Як називаються сторони рівнобедреного трикутника?
Т) гіпотенуза і катети;
С) основа і бічні сторони;
У) бедра і третя сторона.
3. Яка властивість бісектриси рівнобедреного трикутника?
Г) бісектриса ділить кут на два рівні відрізки.
В) бісектриса ділить протилежну сторону навпіл; Б) бісектриса, проведена до основи, є висотою та медіаною рівнобедреного трикутника.
4. Яка властивість внутрішніх різносторонніх кутів?
Н) ці кути в сумі дають 180°;
І) ці кути рівні;
П) утворюють розгорнутий кут.
5. Яка властивість рівнобедреного трикутника?
К) Кути при основі рівні;
О) Бісектриса, проведена до бічної сторони, є медіаною і висотою;
П) Його сторони перпендикулярні між собою.
Перевіримо, що у вас вийшло: І і ІІ варіант: Е, С, Б, І, К.
Завдання: перставте букви місцями, додайте ще п’ять букв і вийде слово, яке є елементом трикутника. (бісектриса)
V. Вивчення нового матеріалу
1) (Створення проблемної ситуації).
Наш телефон ми розблокували, продовжимо далі. Ми отримали повідомлення з інтернет-магазину Аliexpress.
Деякий добродій Х захотів розбагатіти і почав продавати земельні ділянки, які мають форму трикутників. Продав 3 ділянки розміри яких: 2м, 4м, 6м; 1м, 3м, 5м і 3м, 5м, 7м. Але люди, які купили перші дві ділянки, прийшли з претензіями, що таких ділянок не існує.
Як ви думаєте? Чому виникла така ситуація? (вчитель слухає відповіді учнів, разом роблять висновок, що не всі трикутники з такими сторонами існуватимуть).
Для того ми й будемо вивчати геометрію далі і сьогодні вивчимо тему, яку ви бачите на екрані (слайд 6). Запишіть у зошити число, класна робота, тему уроку.
Завдання 1:
1) Виміряти довжини цих трубочок і скласти з них трикутник.
2) Порівняйте довжину кожної сторони трикутника із сумою двох інших сторін.
Запитання вчителя:
Завдання 2:
1) Виміряти довжини сторін і кутів трикутника.
2) Порівняти довжини сторін із мірами протилежних до них кутів?
Який висновок ви можете зробити, провівши дане дослідження?
В трикутнику:
1) проти більшої сторони лежить більший кут; і навпаки, проти більшого кута
лежить більша сторона.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Поки ви працювали, на телефон прийшло декілька повідомлень у Messenger. (слайд 20).
Фізкультхвилинка
Нам знову прийшло повідомлення у додаток «Книги». А це означає, що ми працюємо з книгою, а зокрема і нашим підручником.
Робота з підручником : №445(1). (Коментуємо з місця)
Скористаємось малюнком 194.
∠С=180º - (45º+60º)=75º. ∠С найбільший, то найбільша сторона АВ.
Задача 1. (біля дошки) Периметр рівнобедреного трикутника 60 см, а дві його сторони відносяться як 2:5. Знайти сторони трикутника
Розв’язання: 1) нехай бічні сторони трикутника 2х см, а основа – 5х см.
Тоді 2х+2х<5х – суперечить теоремі про нерівність трикутника.
Тоді 5х+5х+2х=60
12х=60
х=60:12
х=5
5*5=25 (см) – бічна сторона;
5*2=10 (см) – основа.
Відповідь: 25 см, 25 см, 10 см.
Робота з підручником : №460 (біля дошки)
Розв’язання: Ркв.=140 см.
140:4=35 (см) – сторона квадрата і трикутника;
210-140=70 (см) – залишиться на 2 сторони BD.
BD>AB, то BD>35, тому 210 см мережива не вистачить.
Відповідь: ні.
Задача 2 (додатково) самостійно
Петрикові потрібно обгородити грядку трикутної форми, сторони якої відносяться як 4:5:8. Периметр ділянки 34 м. Знайти сторони ділянки.
Розв’язання: 4х+5х+8х=34
17х=34
х=34:17
х=2
4*2=8 (см)- І сторона;
5*2=10 (см) - ІІ сторона;
8*2=16 (см) – ІІІ сторона.
Відповідь: 8, 10, 16 см.
VІІ. Підбиття підсумків уроку (слайди 24-29)
Поки ми розв’язували задачі на телефон знову надійшло повідомлення у Instagram. Давайте розшифруємо сканером QR-кодів і прочитаємо його.
Цікаві факти про трикутник
Можна наводити ще багато цікавих фактів про трикутник, але наш урок завершується.
VІІІ. Рефлексія
ІX. Домашнє завдання
І отримайте ще повідомлення на Viber.
Опрацювати § 15,
Виконати №№ 446, 456.
Додаткове завдання
1