«_____» ____________20___р. клас 6 учитель Семенець Г.І.
Тема уроку: Незмінювані іменники. Рід незмінюваних іменників.
Мета уроку: поглибити знання про іменник як частину мови, з’ясувати правопис незмінюваних іменників та визначення роду таких слів з іншими словами у реченні;
розвивати зв’язне мовлення , мислення, комунікативні навички;
виховувати любов до книги, прагнення пізнати нове, цікаве,стати ерудованою людиною.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, тлумачний словник, презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент ( привітатись, записати в зошиті дату). Доброго дня,діти! Сподіваюсь, він для вас справді добрий. Тож побажайте доброго дня і нашим гостям. ( Учні вітаються, сідають).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Книга – се джерело мудрості,
Бо є у книгах незмірна глибина.
Літопис Руський
Слово вчителя:
Ці слова записані ще в сиву давнину за часів Київської Русі в «Літописі Руському».
Дійсно, з книгами ми йдемо по життю, з ними почуваємо себе мудрішими та впевненішими. Пригадайте,як на попередніх уроках сміливо пірнали у глибину наукових книг, щоб почерпнути знання про іменник.
Книга ( що? Одн.,Н.в.),джерело(що? Одн., Н.В.), мудрості( чого? Одн. ,Р.В.),у книгах( у чому?,мн.,М.В.),глибина(що? Одн.,Н.В.),літопис( що?,одн.,Н.В.).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Зверніть увагу на дошку( слайд№2). Прочитайте написане.
Об’ява
Якщо ви хочете стати актором дитячого лялькового театру «Усмішка», що діє при бібліотеці, завітайте у суботу об 11 годині. Звертайтесь до Карпій К.Г.
Режисер театру
У школу прийшла нова учениця й захотіла стати актором дитячого лялькового театру. У призначений час вона зайшла в бібліотеку і побачила чоловіка і жінку, які про щось розмовляли. «Хто з них Карпій К.Г.» - задумалася учениця. К.Г. Клавдія Григорівна? Констянтин Григорович? Але хвилинку поміркувавши, вона підійшла до….
Як ви думаєте, до кого? Чому?
Як називаються такі іменники?
2.Оголошення теми і мети уроку.
Ви вже знаєте, що крім відмінюваних іменників, є ще й незмінювані. Отже, тема уроку «Незмінювані іменники. Рід незмінюваних іменників». Запишіть її в зошит.
Сьогодні на уроці ми з’ясуємо правопис незмінюваних іменників та визначення роду таких слів з іншими словами у реченні. А також ви зможете виявити свою ерудицію, кмітливість та уміння мислити. Допомагати нам будуть книги.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя ( слайд № 4-5).
У. Закріплення вивченого.
1. Робота з підручником.
- опрацювання теоретичного матеріалу С.110-112.
- виконання вправ і завдань. Робота з підручником. ( слайд №6)
Виконати вправу 281( усно)
Виконати вправу 282( письмово)
Виконати вправу 284 ( усно)
-Візьміть картки рожевого кольору і виконайте завдання. Вставити, де потрібно, пропущені букви. Зверніть увагу на прізвища
Для самоперевірки пропоную вам відновлений текст ( слайд7). Уважно звірте з вашими записами.
Що допомогло визначити рід незмінюваних іменників? ( імена,форми дієслів). Молодці!
Спробую перевірити ваші знання за допомогою гри «Займи свою позицію» Якщо в моїх твердженнях є помилка, повертайте головою, якщо ні – плескайте в долоні.
У повітрі через голову . сальто
5)Артист, який веде концертно – естрадну програму конферансьє
6)салат ( традиційно новорічний) олів’є
Зверніть увагу на правопис іншомовних слів. Визначити рід цих іменників.
Підкресліть першу букву в кожному слові. Що вийшло? Що таке фіаско?
Знайти тлумачення цього слова можна в тлумачному словнику.( фіаско – цілковита невдача, поразка, провал).
А чи чули ви фразеологізм потерпіти фіаско? Що цей вислів означає? ( зазнати цілковитого краху). ( фразеологічний словник)
3 колонки( чол., жін., с.р.)
Чоловічий рід – Перро, кокаду
Жіночий рід – шимпанзе,Міссісіпі(ріка),цеце,колібрі,Чилі.
Середній рід – ательє,Баку ( місто),пюре,рагу,хобі,кенгуру.
УІ. Підсумок уроку.
Ми перегорнули ще одну сторінку мудрої книги – української мови. На чому ми зосередили увагу?
1. Які іменники належать до незмінюваних?( іменники іншомовного походження;жіночі прізвища на приголосний або –ко,-ло; деякі абревіатури)
-До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот? ( с.р.)
-Чиї прізвища належать до незмінюваних? (прізвища жінок)
2.Що нового дізнались?
УІІ. Оцінювання.
Діти, ви гарно попрацювали. Я дякую вам за роботу на уроці. Хочеться відмітити активних …….., тому я ставлю……
УІІІ. Домашнє завдання: вивчити теоретичний матеріал С.110-112.
Виконати вправу 288; * скласти невеликий текст «Книга – це джерело знань», використовуючи незмінювані іменники разом із прикметниками.