«01 »лютого 2019р. клас 6 учитель Ганна Іванівна Семенець
Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;
формувати загально пізнавальні вміння відрізняти прикметник від інших частин мови;
правильно визначати морфологічні ознаки прикметника;
удосконалювати навички правильного й доречного використання прикметників у мовленні» розвивати пам’ять, спостережливість;
виховувати мовленнєву культуру учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.
Обладнання: підручник, дошка, мультимедійний проектор, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Етап орієнтації , стимулювання та психологічного налаштування
на урок .
Створення позитивного настрою та установка на емоційно-ціннісне ставлення до праці.
Вчитель констатує готовність учнів до уроку та пропонує перебороти небажання, лінь за допомогою пам’ятки-навіювання та формули успішного навчання:
Я
Розумна, творча особистість
Я
Вчуся, бо хочу знати рідну мову
Навіювання успіху: заплющіть очі і про себе промовте:
«Я все знаю, все вмію, все зможу»
Тому розпочинаємо активно співпрацювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Інтерактивна вправа «Кросворд»
О – обдарована
К – креативна
С – симпатична
А – активна
Н – наполеглива
А – амбітна
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Творче спостереження за мовним матеріалом
В час гарячий полудневий
Виглядаю у віконце:
Ясне небо, ясне море,
Ясні хмарки, ясне сонце.
Певне, се країна світла
Та злотистої блакиті,
Певне, тут не чули зроду,
Що бува негода в світі!..
(«Тиша морська» Леся Українка)
2. Лінгвістичний експеримент
Вилучіть з попереднього вірша усі прикметники. Яким став вірш? Зробіть висновок про роль прикметників у мові (Слайд 2).
ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової частини мови.
Як ви вже здогадалися, тема нашого сьогоднішнього уроку – «Прикметник» (Слайд 3).
Основним завдання на сьогодні є навчитися знаходити прикметники у текстах і визначати їхні морфологічні ознаки: рід, число і відмінок.
(Учні записують у зошитах тему)
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з використанням узагальнювальної інтерактивної таблиці про прикметник як частину мови (Слайд 4)
VІ. Осмислення нових знань, умінь і навичок
1. Творча робота
До картинок на екрані доберіть прикметники на позначення кольору, смаку, розміру, матеріалу та запишіть їх у зошити:
2. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
3. Гра «Четверте зайве»
Визначити в кожній групі «зайве» слово, обґрунтувати свій вибір. Із «зайвими» словами скласти словосполучення (Слайд 21).
Залізний, дерев’яний, широкий, золотий;( матеріал )
Високому, високий, високі, високочолий; (розмір )
Білий, біленький, білизна, білуватий. ( колір )
VІІ. Закріплення, систематизація й узагальнення
Робота з підручником
Виконати вправу 356 на С. 148 (письмово)
VІІІ. Підсумок уроку
Вправа-гра «Світлофор»
Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Учитель зачитує твердження, а школярі піднімають картки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.
ІХ. Домашнє завдання
Повторити * 12; Опрацювати § 44; виконати вправу 362 на С. 149 -150;
Високий рівень: скласти сенкан до слова прикметник.
Х. Оцінювання. ( індивідуально для кожного учня)