Тема: Ноосфера. Масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне середовище на сучасному етапі. Практична робота №1 «Аналіз особливостей історичних етапів взаємодії суспільства і природи»
Мета:
Освітня: ознайомити учнів із поняттям ноосфери, розглянути уявлення про місце людини в природі та її взаємодію з нею на різних етапах історичного розвитку людства; визначити масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне середовище на сучасному етапі;
Розвиваюча: розвивати навички застосування знань інших курсів;
Виховна: виховувати раціональне ставлення до природних ресурсів.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку: комбінований
Урок 11 клас
Екологія
Тема: Ноосфера. Масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне середовище на сучасному етапі. Практична робота №1 «Аналіз особливостей історичних етапів взаємодії суспільства і природи»
Мета:
Освітня: ознайомити учнів із поняттям ноосфери, розглянути уявлення про місце людини в природі та її взаємодію з нею на різних етапах історичного розвитку людства; визначити масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне середовище на сучасному етапі;
Розвиваюча: розвивати навички застосування знань інших курсів;
Виховна: виховувати раціональне ставлення до природних ресурсів.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
План:
В. І. Вернадський ще в першій половині XX століття передбачав, що біосфера розвинеться в ноосферу (термін запропонував 1927 року французькі вчені Е. Леруа та П. Тейяр де Шарден). Спочатку В. І. Вернадський розглядав ноосферу (від грецьк. ноос — розум) як особливу «розумову» оболонку Землі, що розвивається поза біосферою. Але згодом він дійшов висновку, що ноосфера — це певний стан біосфери, за якого розумова діяльність людини стає визначальним фактором її розвитку. Зокрема, він зазначав, що біосфера переходить у новий етап — ноосферу — під впливом наукової думки й людської праці.
Ноосфера, за визначенням В. І. Вернадського,— якісно нова форма біосфери, яка формується внаслідок її взаємодії з людським суспільством і передбачає гармонійне співіснування природи і людини.
Учення Вернадського про ноосферу включає чотири основних положення:
1. Ноосфера — історично останній стан сучасної оболонки біосфери, що перетворюється діяльністю людини.
2. Ноосфера — сфера розуму і праці.
3. З міни біосфери зумовлені як свідомою, так і підсвідомою діяльністю людини.
4. Розвиток ноосфери пов’язаний із розвитком соціально-економічних факторів.
Людство є новою біогенною геологічною силою. Характерна риса ноосфери — екологізація всіх сфер людського життя. Збереження і поліпшення стану природного середовища визначається екологічним мисленням.
Воно спрямоване на:
Перетворення природи завдяки людській діяльності є антропогенним екофактором. Популяційні вибухи чисельності людей зазвичай супроводжуються повним винищенням великих рослиноїдних тварин і птахів, збіднінням флори, руйнацією ґрунтів.
Повітрям багатьох міст стало важко дихати, ріки перетворюються на стічні канави. Ми оточені небезпечними для життя промисловими відходами, які вже досягли полярних вод та піднялися в атмосферу, руйнуючи озоновий шар нашої планети. Актуальними стали поняття екопроблема, екокатастрофа та екокриза. Тому суть ноосфери — не стихійне руйнівне втручання в природу, а науково обґрунтоване збереження умов для життя і щастя людей. Екосовість — це відповідальність перед наступними поколіннями за стан планети.
V. Узагальнення та систематизація знань
Виконання практичної роботи
VІ. Підведення підсумків уроку
Обговорення та виставлення оцінок
ІV. Надання та пояснення домашнього завдання
Дата:___________________ Оцінка___________
Практична робота №1
Тема: Аналіз особливостей історичних етапів взаємодії суспільства і природи
Мета: визначити ступінь взаємодії людей і природи на різних етапах еволюції та виявити який період відзначився найбільшим впливом на природу
Обладнання: кольорові олівці, підручник, зошит
ХІД РОБОТИ
Назва етапу |
Тривалість етапу |
Знаряддя праці |
Вплив на природу |
Кількість балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Колір:
Період: _______________ __________________ ___________________ _________________
Висновок:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________