Урок "Нормативне й ненормативне мовлення. Типи норм"

Про матеріал
Познайомити дітей з нормативним і ненормативним мовленням; розвивати логічне мислення, пам`ять, збагачувати словниковий запас дітей; виховувати культуру мовлення.
Перегляд файлу

Тема.  Нормативне й ненормативне мовлення. Типи норм

Мета . Дати поняття учням про нормативне й ненормативне мовлення,  типи норм; розвивати логічне мислення, пам`ять, збагачувати словниковий запас дітей; виховувати культуру мовлення.

 

                                                  Хід уроку

І. Організація классу

ІІ. Перевірка домашнього завдання

- Над якою темою ми працювали на минулому уроці?

- Що називається лексикографією?

- Яких двох типів бувають словники?

- Які це енциклопедичні словники?

-  Які це лінгвістичні словники?

 Тестові завдання

1. За алфавітом записано всі слова в рядку

А  азбука, акваріум, амфора, амфітеатр

Б   билинка, бінокль, бежевий, безмежжя

В   ґава, генетика, гість, горизонтальний

Г   дальній, дисгармонія, диск, дискований

2.   За алфавітом записано всі слова в рядку

А  енергія, енергетика, естетичний, Естонія

Б   жалість, жалити, життєлюбний, жінка

В   заступ, засув, засуджувати, засудити

Г  Іванка, іволга, імпресіонізм, імперія

 3 .   За алфавітом записано всі слова в рядку

А  Киричук, кирпатий, кінофестиваль, кіноцентр

Б  Лементувати, лимонний, лісгосп, лікарський

В  мелітопольський, метро, ментол, Мінськ

Г  нюанс, нюнькатися, Нюрнберг, Нью – Йорк

4.   За алфавітом записано всі слова в рядку

 А  обережно, оберіг,  обер – майстер, оберт

 Б   Пилипенко, піцерія, Піфагор, пічниковий

 В  реєстр, реєстрація, реєстратура, реєстратор

Г  сюди – туди, сюжетний, сюрчання, сюрреалізм

5. Прочитайте уривок

ячмінний   [йачмін: ией], -нна, -нне; -нні  [н':і]

Це матеріал із словника

А  орфографічного                                              В   перекладного

Б   орфоепічного                                                  Г   наголосів

6. Прочитайте уривок

цибатий, -а, -е, розм. З довгими тонкими ногами. Цибатий  Невкипілий , на цілу голову в натовпі вищий за всіх, кумедно, як чорногуз, хитав головою (А.Головко, ІІ, 1957, 220).// Довгоногий (про птахів). Півень такий у дворі ходив. Ґалаґа́н, куряча порода, цибатий та шия гола (О. Донченко, VІ, 1957, 108).

Це матеріал із словника

А  фразеологічного                                           В  орфографічного

Б  етимологічного                                              Г  тлумачного

7.  Прочитайте уривок

заїр, -а (грошова одиниця)

Заїр, -у (кол. Назва країни й річки)

заїрець, -їрця, ор. – їрцем, мн. –їрці, -їрців

Це матеріал із словника

А  наголосів                                                        В  орфоепічного

Б  морфемного                                                    Г   орфографічного

8. Прочитайте уривок

Торік [ торік ], минулого року, торі́́́́́шній, поза́́́́́торі́́́́́к ,   поза́́́́́торі́́́́́шній, уторі́́́́́к – складне слово, що виникло із словосполучення то(й)рік. – Див. ще рік , той. -  Пор. ти́ждень, тогі́́́́́д                                                                                                  Це матеріал із словника

А  перекладного                                                    В  орфографічного

Б  орфоепічного                                                     Г  етимологічного

9. Установіть відповідність

Маркування в словнику                                          Слово

1 діал.                                                                        А  нажиратися

2  заст.                                                                       Б  маршрутка

3  розм.                                                                      В ґаздиня

4 вульг.                                                                      Г  дукач

                                                                                   Д  ківі

10.  Установіть відповідність

Маркування в словнику                                          Слово

1   рідко                                                                      А фотосинтез

2  поет.                                                                         Б виднокруг

3  невідм.                                                                      В  колиба

4  бот.                                                                            Г  барокко

                                                                                        Д  овид

Прочитайте впр.1 ст.14

- через що виникло непорпзуміння?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Робота над темою

  1. Робота з правилом ст.14
  2. Лінгвістичний практикум

Ст.14 впр2(усно)

 ,,Наголос - ,,серцебиття у слові

Вимова, запитання, завдання, новий, , випадок, одинадцять, ненависть, , подруга, приятель, помилка, кілометр, каталог, довідник, цінник, вантажівка, витрата, дрова, жалюзі,  фольга, вітчим, апостроф, листопад,  перепис, фартух .

- Як перевірити, якщо є сумнів, наголошування слів та їхніх форм ?

Як відомо, від наголосу залежать відтінки лексичного значення слова.

Гра ,,Заміни кальку

До слова – кальки підберіть слово – норму.

                                  Норма                                                           Калька

постачальник                                                       поставщик

навчальний                                                                 учбовий

наступний                                                                 слідуючий

відноситися                                                       ставитися

брати участь                                                             приймати участь

захід                                                                          міроприємство

збігатися                                                                співпадати

зіставляти                                                                співставляти

триденний                                                                 трьохденний

протягом, упродовж тижня                                     на протязі тижня

добре ставлення                                                       добре відношення

брати до уваги                                                        приймати до уваги

 

Гра ,,Я коректор

Знайдіть помилку у виборі слова. Правильну

відповідь запишіть.

              Терміново подзвонити               (терміново зателефонувати)

              Завдати удару                              (нанести удар)

              Приймати участь                         (брати участь )

              Дав  вірну відповідь                    (дав правильну відповідь)

              Перевертати сторінки                 (перегортати сторінки)

              Давати  запитання                       (ставити  запитання )

              Піднести квіти                             ( вручити квіти )

              Виключна роль                            (виняткова роль)

              Багато статтів                              (багато статей)

              Відігравати значення                   (відігравати роль)

              Оформляти підписку                   (оформляти передплату)

              Підвищувати кількість                (збільшувати кількість)

Культура мовлення

Запамятайте, як правильно наголошувати слова.

Багаторазовий, благовіст, бородавка, бюллетень, бурштиновий.

Перегляд експрес-уроку «Купувати чи купляти?»

- Про порушення якої норми розповів учитель?

       V. Підведення підсумків.

- Якого мовця можна назвати культурним ?

  • Які мовні норми ви знаєте ?
  • Яке значення мають орфоепічні норми ?
  • Що означає поняття ,,культура мовлення, ,,культурна людина?

 

       VI. Домашнє завдання(на вибір)

Ст.17 впр7

Підтримайте або спростуйте думку:,,Мова є критерієм того, на якому рівні знаходиться людська культура.

 

 

 

docx
Додано
31 січня 2019
Переглядів
10630
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку