Урок 2. Малювання композиції «Сонячні барви золотої осені».
Мета. Дати уявлення про зорове зменшення віддалених предметів, розширити знання учнів про теплу гаму кольорів, ознайомити з жанром пейзажу в живописі, розвивати спостережливість, увагу, виховувати почуття любові до природи.
Обладнання. Репродукції картин, осіннє листя, таблиці, дитячі малюнки, грамзапис, малюнок сонечка.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаємо
Працювати починаємо.
- Сьогодні на наш урок завітало сонечко. Воно буде спостерігати за вашою роботою.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Відгадування загадок.
Хто золотом дерева вкриває,
А потім його зриває?
(Осінь)
Хто там тихо ходить гаєм,
Всі дерева роздягає,
Дощем часто моросить,
Зранку може й морозить,
Сонечком нас вже не гріє,
А холодним вітром віє?
Цим нагадує вона,
Що за нею йде зима.
Ви здогадалися, хто це «вона».
(Осінь)
Золотокоса осінь володаркою стала,
Укрила рідну землю багряним покривалом.
Синочок її менший — це вересень вродливий,
Зробив жовтеньку фарбу і на дерева вилив,
А син середній — жовтень і добрий, і сміливий,
Він золотом мережив — красу не змили зливи.
Син листопад — найстарший, чудовий і кмітливий,
Зібрав опале листя і виплів гарний килим.
Зробили всю роботу, пора відпочивати,
Сім'я разом зібралась, щоб зиму зустрічати.
- Про яку пору року йде мова у вірші? (Про осінь)
- Чи подобається вам природа восени?
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
ІV. Робота над темою уроку.
1. Вступна бесіда.
Осінь особливо м'яка, ніжна, як гарна мелодія. Слухаєш, спостерігаєш природу в перші осінні дні й відчуваєш усю її урочисту красу. У ній поєдналися чарівність барв теплого літечка з першими подихами наступних холодів зими.
2. Слухання віршів.
- Красу цієї пори року описували поети та письменники.
Облітають квіти, обриває вітер
Пелюстки печальні в сивій тишині.
По садах пустинних іде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.
В далечінь холодну без жалю за літом
Синьоока осінь їде навмання.
В’яне все довкола, де пройдуть копита,
Золоті копита гарного коня.
Красуня – осінь, славна чарівниця,
Милуємось з її краси.
Які веселі фарби! Подивіться!
Поклала осінь на ліси й гаї!
Подивіться ж всі!
Ніби в золоті гілки.
Всюди осінь походила,
Листя все позолотила.
Фарбу вилила свою
На берізках у гаю.
І калини, що у лісі,
Також стали золотисті.
3. Розгляд творів мистецтва.
- Художники захоплюються красою осені і відтворюють її за допомогою фарб.
Розгляньте їхні твори і скажіть, які кольори переважають на картинах? Чому?
Розгляд репродукцій картин. Бесіда за картинами.
Пейзаж – це твір образотворчого мистецтва, на якому зображена природа.
4. Прослуховування музики П. Чайковського «Пори року».
Композитори оспівують неповторність осені в чарівних мелодіях. Пропоную вам ознайомитись з цією музикою.
- Який настрій у вас викликає музика?
5. Повторення знань про теплу гаму кольорів.
- Що дарує нам тепло? (Сонечко, вогонь).
- Які кольори пов’язані з цими предметами?
(Червоний,оранжевий, жовтий).
6. Перегляд демонстраційного матеріалу.
7. Послідовне виконання композиції вчителем.
8. Самостійне виконання роботи учнями.
Вказівки в ході виконання роботи.
- Перевірте, як розміщений альбом.
- Спочатку виконуйте роботу простим олівцем. Для початку визначте основні елементи малюнка.
- Підготуйте необхідні фарби.
V. Аналіз учнівських робіт.
- Сонечко спостерігало за вашою роботою та вирішило залишити вам на згадку за вашу творчість маленькі сонечка.
VІ. Підсумок уроку.
Які кольори найчастіше використовує осінь?
До якої групи вони належать?