Урок української лiтератури у 8 класi
ТЕМА. «Мрiї зламане крило..»
(Життя та творчiсть Лесi Украiнки)
Мета: вiдкрити невiдомi сторiнки iз життя i творчостi поетеси, допомогти усвiдомити велич ii життєвого подвигу; розвивати навички сприйняття i засвоєння знань, умiння видiляти головне висловлювати власнi думки; виховувати медiа культуру, стiйкiсть у життєвих труднощах, цiлеспрямованiсть, принциповiсть, прагнення до самоосвiти.
Обладнання: потрет письменницi, ілюстрації до життєвого i творчого шляху, мультимедiйна презентацii.
Тип уроку: урок-одкровення
Хiд уроку
Сьогоднi я б хотiла поспiлкуватися з вами у незвичнiй формi. У нас урок-одкровення.
ОДКРОВЕННЯ
2. Слово вчителя
Отже, я сподiваюсь, що протягом уроку ви дійсно щось для себе відкриєте, з’ясуєте або будете мати можливість поділитися з нами відвертими думками.
Починаймо.
На дошцi ви бачите портрет Лариси Петрiвни Косач, знаноi у всьому свiтi пiд псевдонiмом - Леся Украiнка. Мабуть, не знайдеться жодної людини, яка б не знала цього iменi i бодай хоч трiшечки про ii життя та творчiсть. Але ми сьогоднi спробуємо вiдкрити для себе нову Лесю, поговорити про вiдомi факти ii життя.
III. Актуалiзацiя опорних знань
Життя - подвиг, життя - боротьба. Саме таким ми побачили життєвий шлях письменниці.
IV. Осмислення навчального матеріалу
Давайте пригадаємо, як вона це зазначає вустами ліричного героя у вiршi «Хотiла б я пiснею стати..» (виразне читання учнем)
Давайте помiркуємо над цим. Пропоную вашiй увазi вiдеоролiк Олександра Iскiмжi за мотивами притчи «4 свiчки».
ВІДЕО https://youtu.be/eETRJ98E1Do
Супровiд притчи:
Чотири свiчки спокiйно горiли i потихеньку танули… Було так тихо, що чулося як вони розмовляють.
Перша сказала: “Я - СПОКІЙ. На жаль, люди не вмiють мене зберегти… Думаю, менi не залишається нiчого iншого як згаснути!...” I вогник цiєi свiчки згас.
Друга сказала: “Я - ВІРА. Нажаль, я нiкому не потрiбна. Люди не хочуть нiчого слухати про мене, тому нема сенсу менi горiти далi…” Ледве сказала таке - подув легкий вiтерець i загасив свiчку.
Дуже засмутившись, третя свiчка вимовила: “Я- ЛЮБОВ… У мене немає бiльше сил горiти далi… Люди не цінують мене i не розумiють. Довго не ждала i ця свічка - згасла.
Раптом… У кiмнату зайшла дитина i побачила згаслі свічки. Злякавшись, вона закричала:
Промовивши це, вона заплакала.
Схвильована четверта свiчка сказала: “Не бiйся i не плач! ПОКИ Я ГОРЮ, ЗАВЖДИ МОЖНА ЗАПАЛИТИ ІНШІ ТРИ СВІЧКИ… Я - НАДІЯ!!!”
Бесiда за притчею.
Дійсно, Лариса Петрівна Косач - не тільки талановита поетеса, а й сильна особистість, мужня жінка. Вона заслуговує на те, щоб її пам'ятали, присвячували вірші, писали листи, встановлювали пам'ятники тощо.
Завдяки організаційній і фінансовій підтримці Лесі Українки і Климента Квітки, у 1908 р. Філарет Колесса відправився зі Львова у Миргород на Полтавщині, де з допомогою кобзаря, художника й етнографа Опанаса Сластьона записав на фонограф думи і пісні від шести виконавців. Після повернення Ф. Колесси до Львова, О. Сластьон продовжував записувати думи у кобзарів до 1910 р. Окрім того, записувала кобзарів на фонограф і сама Леся Українка. Один з фоноваликів Лесі Українки містить фрагмент пісні, наспіваної жіночим голосом. На думку етномузиколога Юрія Сливинського, на цьому фоновалику зафіксовано голос самої Лесі.
Про фонограф:
Фонограф, за допомогою якого зроблено записи, був першим у світі засобом, який давав можливість зафіксувати і відтворити аудіосигнал. Якість запису була значно нижчою порівняно з сучасними засобами. Цей спосіб був повністю акустичним - без використовування мікрофона: виконавець співав у рупор, до якого прикріплена голка, що наносила коливання на восковий циліндр. При кожному програванні на фонографі якість запису погіршується, оскільки матеріал, з якого зроблені циліндри, досить м'який.
З плином часу також інші чинники починають негативно впливати на якість циліндрів: тріщини, пліснява. На сторінці, де розміщено записи, вони позначені різними кольорами залежно від того, наскільки добре зберігся запис. Я сподіваюсь, що сьогодні ви так добре познайомилися з життям Лесі, наче б то знали її особисто. А послухавши її голос, взагалі зможете уявити її і зрозуміти.
(Запис голосу)
V. Підсумки уроку.
VI. Д.З.
Скласти сенкан про Л. Украiнку або закiнчити фразу: <Для мене Леся Украiнка - це…>
Оцiнювання