Урок "Однорідні члени речення" .

Про матеріал

Урок складено за системно - діяльнісним підходом до навчання учнів у початковій школі, на якому для реалізації завдань використані сучасні шнтеративні технології навчання: групову роботу , роботу в парах, "Незавершені речення", аналіз ситуації.

Перегляд файлу

Урок української мови у 4 класі (з російською мовою навчання)

Тема: «Однорідні члени речення».

Мета: поглибити знання учнів про члени речення; ознайомити з однорідними членами речення, їхніми характерними ознаками; вчити визначати в реченні однорідні члени речення, встановлювати зв` язок з іншими членами речення, поширювати речення ними; працювати над розвитком усного й писемного  мовлення; розвивати  пізнавальні інтереси, спостережливість; виховувати інтерес  до предмета.

Тип уроку: урок відкриття нового знання.

Обладнання: інтерактивна дошка, ПК, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, картки для групової роботи, картки для фіксації матеріалу на дошці.

Хід уроку

I. Самовизначення до діяльності.

Робота зі слайдом: Слайд 1

  •     Щиро вітаємо вас, шановні гості, у нашому навчальному закладі і ласкаво

      запрошуємо на урок української мови у 4 – Б клас (клікнути - дзвоник). 

-    Сідайте, діти.

  • Погляньмо одне на одного, усміхнімося. Побажаймо один одному успіхів.
  • Сьогодні на уроці ми потрапимо в цікаву і казкову країну, яка збагачує нашу мову.
  • Розкажіть, які ваші  сподівання  щодо уроку (клікнути).

Урок має бути:

Ми будемо:

  •                 цікавим
  •                 результативним
  •                 творчим
  •                 уважними
  •                 активними
  •                 старанними

 

- Я так само думаю (клікнути-зявляються слова з таблиці ).

Робота зі слайдом: Слайд 1(продовження)

  • А перепусткою на наш урок буде девіз (відкривається надпис - зі слів - анаграм).

У нуїкра ньназ векули утьп лайдо перуто, жеруд!

  • Ви можете його прочитати?
  • Відредагуйте запис.

У країну знань велику путь долай уперто, друже!

II. Актуалізація знань учнів.

- Що ви склали? (девіз, речення) Доведіть, що це – речення.

- Поясніть вживання  розділових знаків.

- Підготуйте зошити до роботи. Запишіть :

Восьме листопада

Класна робота

- Слідкуйте за поставою під час письма.

- Спишіть девіз нашого уроку. Нагадайте, як пишемо? (з абзацу)

  - У нас добрий початок. Сподіваюся, що ми  з успіхом впораємося з усіма  завданнями.

1. Повторення знань про речення.

    а) Робота за таблицею.

Робота зі слайдом: Слайд 2

(На слайді закритий запис «Однорідні члени речення»-клікнути – відкриється слово «речення»)

- Що ви списали?  Згадайте, що ви знаєте про речення (відкривається таблиця – діти розказують).

Речення -

 

 

                                                   За метою                   За інтонацією

                                             висловлювання

 

 

 

 

Розділові знаки -

Робота зі слайдом: Слайд 3

б) Тестування (один учень біля дошки).

- Щоб перевірити рівень своїх знань з вивченого матеріалу, виконайте завдання тесту.

Завдання перед тестуванням: 

-  Покладіть перед собою картку з тестом.

- Прочитайте завдання, виберіть правильну відповідь.

- Закінчивши роботу, сядьте правильно.

- Починаймо працювати.

Завдання тесту:

1. Речення виражає:

а) вислів;   б) закінчену думку;  в) міркування про когось або про щось.

2. За  метою висловлювання речення бувають:

а) розповідні, питальні, спонукальні;  б) окличні, неокличні.

3. Речення, в якому про когось або про щось запитується, називається ... .

а) окличним; б) питальним; в) розповідним.

4. Речення,  в якому про  когось  або  про  щось  повідомляється  (розповідається) називається …

а) спонукальним;  б) окличним; в) розповідним.

5.  Що є граматичною основою речення?

         а) пiдмет, другоряднi члени речення;

         б) другоряднi члени, присудок;

         в) пiдмет, присудок

6. Яка граматична основа речення ?

         Пташки п`ють на травi срiбну росу.

         а) п`ють на травi;           б) п`ють росу;            в) пташки п`ють.

В) Самоперевірка та оцінювання робіт учнями. Шкала «1 – 12».

  - Перевірте свою роботу.

Робота зі слайдом: Слайд 3(продовження)

1. б     2. а   3. б   4. в   5. в   6. в 

- Хто не припустився жодної помилки?

- У кого одна помилка? Дві? Три?

- Із завданнями тесту впоралися вправно. Отже, просто – молодці.

- Будь ласка, покажіть на лінійці рівень своїх знань з означеного матеріалу. 

III. Постановка проблеми (ситуація інтелектуального розриву).

Робота зі слайдом: Слайд 4

(На слайді закритий запис «Однорідні члени речення»-клікнути – відкриється слово «члени»)

- Продовжуємо нашу роботу. Прочитайте словосполучення (члени речення).

- Які члени речення ви знаєте? Назвіть граматичну основу речення.

- На дошці один запис закритий. На вашу думку, які слова сховалися за ширмочкою?

- Перевіримо, чи підтвердилися ваші відповіді (вчитель відкриває третій запис-з’являється знак питання). Ви можете прочитати запис? Отже, йдеться про якісь інші члени речення.

- Що ж ми з вами повинні взнати сьогодні на уроці? (які ще є члени речення)

- З якою метою? (вчитися розрізняти, визначати їх в реченні)

Робота зі слайдом: Слайд 4(продовження)

Розминка для очей.

IV. Побудова проекту виходу із утруднення.

  1. Робота в групах.
  • Працюймо в групах. Сьогодні ви будете дослідниками. У кожного на парті картка з реченнями.
  • Подумайте, обговоріть у групах, як можна з цих речень скласти одне. Запишіть складене речення та дослідіть його за планом.

План дослідження

  1. Які слова перелічуються в реченні?
  2. На яке питання вони відповідають?
  3. До якого слова вони відносяться?
  4. Яким членом речення вони є?

1 група

На березі пожовкло листя. На тополі пожовкло листя. На горобині пожовкло листя.

На березі, на тополі, на горобині пожовкло листя.

2 група

Вітер зривав золоте листя. Вітер піднімав золоте листя. Вітер кружляв золоте листя.

Вітер зривав, піднімав, кружляв золоте листя.

3 група

У вирій відлетіли ластівки. У вирій відлетіли шпаки. У вирій відлетіли граки.

У вирій відлетіли  ластівки, шпаки, граки.

2. Перевірка роботи в групах.

- Прочитайте свої речення.

- Розкажіть за планом. (вчитель фіксує відповіді дітей на дошці – картки з словами, картка – модель однорідних членів речення)

- Зясували, що слова, про які ви говорили (діти продовжують) відповідають на одне й те саме питання, відносяться до одного й того ж самого слова, є одним членом речення.

- Як вони вимовляються? (з перелічувальною інтонацією)

- Що треба було поставити між словами?

- Перевірте, чи правильно ви розставили розділові знаки.

- На лінійці оцініть свою роботу в групі.

3. Підсумок роботи в групах. Оцінювання своєї роботи.

- Діти, шляхом дослідження, ви розказали про нові групи слів.

- Згадуючи уроки російської мови, скажіть, як називаються такі групи слів? (Однородные члены предложения)

- Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про… (Однородные члены предложения )

4. Словник термінів.

- В українській мові такі члени речення називаються…

Робота зі слайдом: Слайд 5

                                                                                        -

 

- Сьогодні ми доповнюємо наш словник термінів новими поняттями (клікнути).

- Скажіть українською мовою (після відповіді клікати – з’являється переклад – запитати у дітей: «Чи всі згодні з такою відповіддю?» ).

Однородные подлежащие – однорідні підмети.

Однородные сказуемые  - однорідні присудки.

Однородные второстепенные члены предложения – однорідні другорядні члени речення.

- А для чого треба вживати у мовленні  однорідні члени речення?  (точно передавати свої думки)

V. Первинне закріплення матеріалу.

1. Робота з таблицею.

Робота зі слайдом: Слайд 6

           Однорідні     члени     речення

 

 

Відповідають               Відносяться                Є одними членами  речення.        

на одне й те                  до одного й                                               

саме питання.              того ж слова.

 

                                                                      (Підмети         Присудки         Другорядні члени речення) – ці                          

                                                                                         слова  пропущені  у таблиці

-    Яке слово ховалося за знаком питання? (клікнути-однорідні)

  • Зробіть висновок, які члени речення називаються однорідними? ( Слайд з таблицею)

2. Робота за підручником.

- Порівняйте ваш висновок з правилом у підручнику на 48 сторінці.

- Діти (зявляється та ж сама таблиця), чи ми правильно визначили, що таке однорідні члени речення? (діти з’ясовують, що пропущені слова – які саме члени речення,  після відповіді – з’являються на слайді )

- Запам’ятайте ці поняття. Вміло використовуйте їх у подальшій роботі. 

- А для чого треба вживати у мовленні  однорідні члени речення?  (точно передавати свої думки)

3. Колективна робота з коментуванням.

- Продовжуємо працювати.

Робота зі слайдом: Слайд 7

- Прочитайте речення.

Тягнуться до сонця квіти, трави.

Вітер по полю гуляє, віє, повіває.

Червонясте, золотисте опадає з клена листя.

  • Чи можна вважати ці речення реченнями з однорідними членами речення?
  • Поясніть і доведіть свою точку зору.
  • Поясніть вживання ком.
  • 1 група – списує речення  (модель - з однорідними підметами);
  • 2 група – речення ( модель - з однорідними другорядними членами речення);
  • 3 група – речення ( модель -  з однорідними присудками).
  • Підкресліть однорідні члени речення.
  • (Після самостійної роботи) Прочитайте речення з однорідними підметами, другорядними членами речення, присудками.

- Покажіть на лінійці рівень своїх знань.

  • Отже, що треба знати, щоб визначити однорідні члени речення? 

VI. Творча робота з самоперевіркою (самоконтроль і самооцінка).

1. Робота в парі. Робота над текстом з вибірковим списуванням.

Робота зі слайдом: Слайди 8 - 9

- Прочитайте текст.

          Енергодар – красиве місто. Особливо восени.

         У парках у різнокольоровому вбранні стоять дерева (берези, клени осики). Осіннє листя світиться  (золотиться, пломеніє, багряніє…)  від сонячних променів. На клумбах милують око кольорові (червоні, жовті, рожеві) троянди.

         Як прекрасно, чарівно! Просто дух перехоплює від цієї краси. Енергодарці, бережіть своє місто!

- Про що цей текст? У яку пору року?

-  Виділене слово у реченні замініть кількома конкретними прикладами.

-  Інакше кажучи, …(однорідними членами речення).

- Ваше завдання: у парі обговорити, списати речення, поширивши їх однорідними.

- Визначте, якими членами речення є однорідні члени речення у кожному реченні.

- Отже, однорідними можуть бути які члени речення?

2. Перевірка самостійної роботи.

- Прочитайте речення, які ви записали.

- Які розділові знаки ви поставили?

- Прочитайте оновлений текст.

- Отже, який текст вам подобається більше. Чому?

3. Оцінювання робіт учнями. Шкала «1 – 12».

- Покажіть на лінійці рівень своїх знань.

VII. Домашнє завдання.

  •  Діти,  знайдіть на 48 сторінці 77 вправу.
  • Прочитайте завдання.
  • Скільки речень ви спишите. Як ви їх спишите (вилучаючи нісенітниці, доповнюючи своїми словами)?
  • Які знання вам знадобляться, щоб виконати ці завдання?
  • Отже, на 48 та на 49 сторінках ви вивчите правила про однорідні члени речення.

VIII. Рефлексія уроку.

-    Наш урок добігає кінця.

  • Яку мету ставили на уроці?
  • Чи досягли поставленої мети?
  • Яким способом? (дослідження)

Робота зі слайдом: Слайд 10

Продовжіть речення:

  • На уроці я взнав (взнала)…
  •  Я вчився (вчилася) …
  • Я зрозумів (зрозуміла) для чого …
  • Оцініть свою діяльність на уроці, звертаючи увагу на попередні результати.
  • Дякую вам за роботу на уроці! Урок закінчено.

 

doc
Додано
5 червня 2018
Переглядів
5653
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку