Розробка уроку для 8 класу на тему: "Однорідні члени речення". Матеріал розрахований на показовий урок. Диференційні завдання, які дають можливість визначити рівень кожного учня.
Тема. Однорідні члени речення (зі сполучниковим, безсполучниковим, змішаним зв’язком). Смислові відношення між однорідними членами речення (єднальні, протиставні, розділові)
Мета. Навчальна: поглибити знання про однорідні члени речення; визначити види зв’язку між ними, смислові відношення;
Розвиваюча: розвивати вміння знаходити однорідні члени речення в реченні; визначати синтаксичну роль; з’ясовувати смислові відношення, види зв’язку між однорідними членами речення;
Виховна: виховувати любов до України, українського слова.
Міжпредметні зв’язки: українська література, музичне мистецтво.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, ноутбук, аудіозаписи, відеозапис, презентація, карта України.
Епіграф
Дзвін шабель, пісні, походи, воля соколина,
Тихі зорі, ясні води – моя Україна.
В. Сосюра
Хід уроку
I. Організаційний момент
Емоційне налаштування на урок
Учитель. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними й слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Перед вами лежать маленькі стікери у формі українського серця, напишіть на них, що кожен із вас очікує від уроку.
(Діти працюють зі стікерами)
Учитель. Я теж хочу висловити свої очікування: ви повинні поглибити знання про однорідні члени речення; визначити види зв’язку між ними, смислові відношення; розвивати вміння знаходити однорідні члени речення в реченні; визначати синтаксичну роль; з’ясовувати смислові відношення, види зв’язку між однорідними членами речення; виховувати любов до України, українського слова.
На сьогоднішній урок ви об’єдналися в групи. Зверніть, будь ласка, увагу, у вас на партах є пам’ятка, як працювати в групі.
Пам’ятка «Як працювати в групі»
1.Умійте слухати одне одного.
2. Говорити повинен хтось один.
3. Необхідно поважати почуття інших.
4. Приниження гідності – неприпустиме.
5. Висловлюватися слід, піднявши руку.
6. З повагою ставитись до всіх без винятку.
7. Розподіліть обов’язки в групі.
8. Кожен виконує свої обов’язки.
9. Обговоріть отримані результати.
10. Зробіть висновки.
11. У разі необхідності зверніться до консультанта.
III. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Учитель. Прочитайте епіграф до нашого уроку. Як ви розумієте зміст цього вислову? Чим ускладнене це речення?
1. Дослідницька робота
Визначте однорідні члени речення, з’ясуйте, як вони зв’язані між собою (за допомогою сполучників чи без них). Сурядними чи підрядними вони є. Зробіть висновок про особливості зв’язку між однорідними членами речення.
Україна – це наш рідний край, наша дорога й мила земля, де ми народилися, уперше побачили й пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов й ласку. Це наша наймиліша у світі Батьківщина.
2. Робота в групах
Зараз кожна група розгорне підручник на 102 сторінці, опрацює теоретичний матеріал і представить його іншим групам.
1 група – ознаки однорідності. Однорідні члени речення за будовою. Кілька рядів однорідних членів речення.
2 група – типи зв’язку між однорідними членами речення.
3 групи – смислові відношення між однорідними членами речення.
3. Презентація роботи груп
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Вибірково-пошукова робота
Виписати речення з однорідними членами речення, побудувати схеми речень. Пояснити смислові відношення між однорідними членами речення. Підкреслити орфограми в п’ятому реченні.
Україна – отча земля, рідний край, де ти народився. Історія нашої країни сягає глибини віків. Це держава з цікавим минулим, багатою культурною спадщиною, давніми народними традиціями. Широкі й чарівні простори, прекрасні села та міста. Могутньо котить до Чорного моря хвилі найбільша річка України – Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито-пшениця.
2. Кодовий диктант
Позначте цифрою 1 речення із сполучниковим зв’язком, 2 – безсполучниковим, 3 – змішаним.
1) Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна.
2) Свою Україну любіть,
За неї Господа моліть.
3) В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
4) Хвилюють, маюють, квітують поля,
Добридень тобі, Україно моя!
5) Гори є і полонини,
Є моря, річки, ліси.
Загалом, то є країна
Невимовної краси!
6) Отже, зветься ця країна,
Незалежна і єдина –
Наша ненька-Україна!
7) Українка я маленька,
Україна – моя ненька,
В неї щира я дитина,
Добра, люба та єдина.
8) Вірна я дочка народу,
Бо з козацького я роду;
Щиро я свій край кохаю,
Роду іншого не знаю.
Ключ: 2, 2, 1, 2, 3, 1, 3, 2.
3. «Відшукай речення»
Пропоную послухати уривки пісень про Україну й виписати речення з однорідними членами речення, намалювати схеми.
1. Ірина Білик «Країна»
Я закриваю свої очі
І відлітаю у світ дивний.
Я відшукати її так хочу,
Країну, схожу на сон.
2. Океан Ельзи «Не твоя війна»
Стали батьками доньки й сини,
Все кольорові бачили сни
І цілували руки брехні,
За тихі ночі віддали дні.
3. Кузьма Скрябін «Тепла зима»
Вони бавляться нами, як ляльками,
Б’ють нам між собою головами,
Придумують нам нові закони.
4. Лінгвістичне спостереження «Третій зайвий»
Прочитати три речення, знайти зайве. Обгрунтувати відповідь.
1. Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво.
2. Десь шумлять дощі осінні
І вітри мотують,
А у нас на Україні
Літечко лютує.
3. Я згорну в пучечок любе й миле серцю
Золоте колосся і ромашок цвіт,
І червоні маки, й волошки-озерця,
Від вогню сховаю, від війни, від бід.
5. «Знайди помилку»
Прочитати речення. Прокоментувати їхній зміст. Знайти пунктуаційні помилки, виправити й обґрунтувати.
Батьківщина, це найдорожче, що є у людини. Не даремно вона співзвучна слову «батьки». Для кожного вона починається по-різному, подвір’ям дитинства спогадами лагідних материнських рук сходом сонця сяянням зірок.
Користуючись словником, поставте наголос у словах батьківство, батьківський, Батьківщина, батьківщина. Складіть із ними речення із однорідними членами речення.
6. Творча вправа
Я вважаю, що на сьогоднішньому уроці нам доречно згадати сучасні пісню Тіни Кароль «Україна – це ти». Вона допомагає замислитись над тим, що ми – частинка нашої країни, ми – нове сучасне покоління, від якого залежить майбутнє України.
Перегляд відеозапису
Диференційовані завдання
1) середній рівень – скласти 3 речення про Україну за схемами:
1) О, О, О.
2) О і О.
3) О, О і О.
2) достатній рівень – скласти карту України. Там ви прочитаєте вислів відомої сучасної поетеси Надії Красоткіної.
Тепло моїх долонь, і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
3) високий рівень – скласти міні-твір на тему «З Україною в серці», використовуючи однорідні члени речення.
V. Узагальнення вивченого з теми
1. «Незакінчене речення»
1. На сьогоднішньому уроці я зрозумів…
2. Я ознайомився з ……..
3. Для мене найважчим на уроці було….
2. Повернення до очікувань
Чи здійснилися ваші очікування ( учні зачитують).
VI. Оцінювання й мотивація оцінок
VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 22
Диференційовані завдання
Середній рівень – вправа 224 ст. 104
Достатній рівень – вправа 227 ст. 105
Високий рівень – вправа 233 ст. 106 (письмово).
Учитель. На жаль сьогодні наша країна переживає тяжкий час. Ми є свідками буремних подій становлення нашої держави. Донедавна нам не вірилося, що серед нашого покоління є такі герої, як наші волелюбні предки, готові заради рідної землі, рідного народу покласти своє життя. А зараз ми всі стали свідками подвигу українських воїнів, які загинули від ворожих куль за Україну у наш час. І всіх нас переповнює гордість за рідну землю, яка породила справжніх патріотів! Тож ми впевнено стверджуємо, що наша молодь – достойне майбутнє нашої держави. Нам є чим гордитися і ким пишатися, бо «Народ мій є! Народ мій завжди буде!»
Учень: Щоб цвіла Україна моя,
Ми даємо обіцянку нині
Вчитись так, щоб набуті знання
Знадобились моїй Батьківщині.
Учитель. Шануйте себе і свою родину. Знайте, що
«Наш клас – родина дружна і єдина,
Цікава, неповторна, гомінка,
Ми – часточка маленька України,
Ми річечка, а Україна – це ріка.
Нехай же наша дружна сім’я
На повний голос скаже:
«Так, це я - громадянин великої країни,
ім’я якої – славна Україна!»
Діти, пам'ятайте, що ви - майбутнє нашої України. Тож будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть її мир і спокій, волю і незалежність, поважайте свій народ і його мелодійну мову.