Тема : Однорідні члени речення. Розділові знаки з однорідними членами
Мета: повторювати, закріпити й систематизувати знання про однорідні члени речення, їх види, розділові знаки в реченнях при однорідних членах речення, розвивати вміння вільно оперувати лінгвістичними знаннями, у власному мовленні; розвивати вміння робити висновки на основі спостережень за мовним матеріалом; виховувати культуру мовлення, повагу до народних традицій, любов до української пісні, до рідної матері.
Тип уроку: урок засвоєння та застосування умінь
Обладнання: підручник, схеми, картки, мультимедійні засоби навчання
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Рада вас вітати на уроці мови. Сьогодні ми зробимо ще один крок у світ краси, у світ нашої мови. А щоб урок був успішнішим, звичайно, беремо з собою хороший настрій. Запишіть на хмаринках побажання і передайте сусідові по парті. ( Учитель пропонує взяти з собою, крім настрою, старанність, бажання працювати , кмітливість.
ІІ. Забезпечення емоційної готовності.
Слово вчителя .
Сьогодні у нас незвичайний урок, ми завітаємо у прекрасне володінн народної пісні. Вона завжди з людиною : і в горі, і в радості .
Пісня – жива вода, що зміцнює пошматоване тіло, підносить дух, несе віру й надію.
Може, тим без пісні я не можу
Працювати, жити навіть дня,
Що навкруг – земля моя хороша,
А на ній – моя родина. (М. Стельмах)
( Звучить пісня В. Крищенка «Родина» у виконанні Назарія Яремчука)
Мелодійна
ніжна
Пісня задушевна
Родинна
ІІІ. Тема, мета уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
На хмаринках учні записують очікування від уроку, а в зошитах тему, епіграф.
« Асоціативний кущ» до слова « родина»
Сім’я - склад букв і звуків?
ІV. Актуалызація опорних знань
V. Сприйняття та засвоэння матеріалу
1. Робота з підручником. ( Самостійне опрацювання)
2. Виконання вправи ( усно)
3. Розділові знаки при однорідних членах речення
4. Синтаксичний розбір речення.
Мамину пісню знають і співають у рідному краї і на чужині.
Метод «Прес»
5. Диктант « Тиша»
(Записати речення, поставити розділові знаки , побудувати схему речень.)
Без рідної мови без пісні без мами збідніє земля назавжди.
Пісня і праця великі дві сили
V. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченого
« Дослідження –аналіз»
Кожна колискова – то надія на завтрашній день. Мати піснею дає дитині свої перші уроки життя.
Поки й світу – буде ненька бажати своїй дитині доброї долі.
Хай же лине материна пісня над землею!
( Виписати речення з однорідними членами реченняя)
Співати - голосно, задушливо, чудово, тихо , щиро, журливо, лірично, весело . ( У реченнні це обставини)
Скласти речення з одгорідними обставинами.
З’ясувати , якими членами речення виступають однорідні члени речення та узагальнювальне слово
Українськи письменники і поети люблять задушевну народну пісню.
У нашому саду ростуть яблуні, грущі плодові дерева, сливи.
Запам’ятаймо!
УВАГА! Кома не ставиться між компонентами усталених сполук (фразеологізмів) :
Ні кінця ні краю; ні вдень ні вночі; ні в сих ні в тих; ні роду ні племені; і сміх і гріх; дивиться не надивиться.
Материнську любов оспівали багато поетів, а саме: …
Усі квіти : маки , ромашки, волошки, чорнобривці –
Слухаючи пісню, відчув ( ла)…..
Нематакогокрамущобкупититатаймаму
Попіл або жар; або цукор, або сіль; не тільки радість, а й смуток; читати та писати; і гречка, і рис; як дорослі, та і діти; кінь і віл; то виє , то свистить; не лише чужий, свій.
Ключ. З останніх букв слів прочитаєте прізвище автора вірша «Пісні»
В піснях і труд, і даль походу,
У жаль, і усиіх, і любов,
І гнів великого народу,
І за народ пролита кров.
VII. Рефлексія. Оцінування і самооцінювання
Успіх приходить до того, хто не зупиняється на досягнутому. А що таке успіх?
Вчимося культуру мови
Вибачте мене
Дякую вас
Думав за матір
Дякую за урок. Усім бажаю успіхів, удачі. Шануйте , любіть , поважайте своїх рідних ( звучить « Пісня про рушник» )
« Шануй батька й неньку, буде скрізь гарненько,» -говорить народна мудрість.
Не завдавайте прикрощів батькам, бережіть їх.
VIII. Домашнє завдання.