Урок "Однорідні й неоднорідні означення"

Про матеріал
Тема: Однорідні й неоднорідні означення. Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, вміння визначати їх у реченнях, пояснити відмінність між однорідними і неоднорідними означеннями, формувати вміння розрізняти їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними означеннями; розвивати логічне мислення, вміння виконувати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння, виведення висновків за аналогією; виховувати повагу до матері;
Перегляд файлу

Тема: Однорідні й неоднорідні означення.

Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, вміння

визначати їх у реченнях, пояснити відмінність між однорідними і неоднорідними означеннями, формувати вміння розрізняти їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними означеннями; розвивати логічне мислення, вміння виконувати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння, виведення висновків за аналогією; виховувати повагу до матері;

Обладнання підручник, картки.

Епіграф: Можна вибрать друга

і по духу брата, Та не можна рідну

матір вибирати. (В. Симоненко)

Хід уроку:

І. Перевірка домашнього завдання.

Самостійна робота.

1. Батько і мати - два серця гарячі... .

2. Мати в тривогах вінчала щастя жадане й біду...

3. Яке всеозоре слово — мати. Його з'єднали любов і ніжність, щедрість і відвага, невтримна радість і гірка печаль

4. У мами найдобріші і найласкавіші руки, вони все вміють.

5. Плакати, сміятися, любити, Обіймати думами світи, Перелити душу свою в діти, І зорею в небо відійти.

6. Які члени речення називаються однорідними?

7. Як поєднуються між собою однорідні члени речення?

8. Які розділові знаки ставляться між однорідними членами речення?

9. Скласти речення з однорідними підметами.

10. Скласти речення з однорідними додатками.

11. Скласти речення з однорідними присудками.

12. Скласти речення з однорідними означеннями.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, І засмучені очі хороші блакитні твої.

 (Мозковий штурм). Знайти в реченні означення; визначити , чи однорідні вони чи ні, пояснити.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з підручником.

А) Опрацювання теоретичного матеріалу ( ст. 190-191 О.Глазова)

Б) Гра «Мікрофон»

Які члени речення називаються однорідними?

Коли означення є однорідними?

Коли означення не є однорідними?

Чи можна між однорідними означеннями вставити сполучник?

Чи ставляться коми між неоднорідними означеннями?

ІV. Робота над закріпленням знань, вмінь та навичок. Тренувальні вправи.

А) робота біля дошки. (Метод ПРЕС). Записати речення, вказати означення однорідні й неоднорідні.

У мами найвірніше й найчутливіше серце - в ньому ніколи не гасне любов, воно ніколи не буває байдужим.

Були на материнських руках завжди сині водянки та жовті мозолі - від щоденної тяжкої праці.

Він вийшов з дому, супроводжуваний спокійною, ласкавою, ніжною материнською усмішкою.

Я все люблю в своїм краю: найбільше - матінку свою, ласкаву, радісну, одну... .

І завжди пахли чимось...або пшеничним борошном і гарячим хлібом, а то кропом і петрушкою, або яблуками, грушами і медом у Спасівку, а то просто вітряним осіннім полем. Або шпарким морозцем і снігом, або першими весняними бруньками.

В Європі День матері почали відзначати після першої світової війни Б) Гра «Хто більше».

Б) Пригадати, як ми можемо ще називати маму.

Дібрати до цих слів означення, вказати, які з них однорідні і неоднорідні.

В) Учитель. На закінчення уроку хочу прочитати вам поезію Бориса Олійника. Уважно слухайте.

ПІСНЯ ПРО МАТІР

Посіяла людям літа свої, літечка житом,

Прибрала планету, послала стежкам споришу,

Навчила дітей, як на світі по совісті жити,

Зітхнула полегко — і тихо пішла за межу.

—Куди це ви, мамо?! — сполохано кинулись діти.

—Куди ви, бабусю? — онуки біжать до воріт.

—Та я недалечко... де сонце лягає спочити.

Пора мені, діти...

А ви вже без мене ростіть.

— Та як же без вас ми?..

Та що ви намислили, мамо?

—А хто ж нас, бабусю, у сон поведе по казках?

—А я вам лишаю всі райдуги із журавлями,

І срібло на травах, і золото на колосках.

—Не треба нам срібла і золота,

Аби тільки ви нас чекали завжди край воріт.

Та ми ж переробим усю вашу вічну роботу.

Лишайтесь, матусю,

Навіки лишайтесь. Не йдіть!

Вона посміхнулась, красива і сива, як доля,

Махнула рукою — злетіли увись рушники.

«Лишайтесь щасливі»,— і стала замисленим полем

На цілу планету, на всі покоління й віки.

Г) Завдання. 1 .»3годен. - Не згоден. - Обґрунтуй»

Означення красива і сива , вашу вічну — однорідні означення.

V. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку.

Що ми робили на уроці?

Чи задоволені ви результатами своєї роботи?

Чи досягай поставлених цілей?

Що таке однорідні і неоднорідні означення?

Яке виховне значення нашого уроку?

VІ. Оцінювання.

VIІ. Домашнє завдання.

Написати твір-опис «Рідна мати моя». Вживайте однорідні й неоднорідні означення.

 

docx
Додано
27 січня 2022
Переглядів
636
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку