Урок "Односкладні називні речення"

Про матеріал
Конспект відкритого тематичного уроку з використанням інтерактивних технологій
Перегляд файлу

 

 

Тема. Зима. Чарівниця. Чаклунка…(Односкладні прості речення з головним членом у    

           формі підмета (називні))

 

Мета: поглибити знання учнів про односкладні речення, ознайомити з називними

           реченнями, їхньою роллю у мовленні; розвивати вміння аналізувати ці речення

           у висловлюваннях різної стильової належності, спираючись на мовленнєво-

           комунікативний дидактичний матеріал, розширювати кругозір восьмикласників,

           формувати навички доречного вживання називних речень як риторичної фігури

          текстах різних типів, стилів та жанрів мовлення.

 

Тип уроку: комбінований, тематичний

Обладнання: таблиці, дидактичний матеріал, репродукції картин

Епіграф:

   Те, що я чую, я забуваю.

   Те, що я бачу й чую, я трохи памятаю.

   Те, що я чую, бачу й обговорюю – я починаю розуміти.

   Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, - я набуваю знань і навичок…

                                                               Китайська мудрість

                                   

                                         Хід уроку

І. Організаційна частина.

   Поетичне привітання.

           День добрий, друзі!

          Ще один урок до нас прийшов

          За розкладом сьогодні.

          Отож давайте зробимо ще крок,

       

       

          Щоб знов пірнути у мовну цю безодню.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Щоб сповна відчути чарівність і неповторність зимової краси, пропоную вам послухати одну легенду.

                                       Сніг і підсніжник

  Все має свій колір, всьому Бог дав якусь барву. А снігові сказав:

  • Колір підшукай собі сам.

І пішов сніг шукати собі кольору. Просив у трави:

- Травичко-зеленичко! Дай мені свій зелений колір!

Засміялася трава:

  • І я зелена, і листя дерев зелене, - ніхто тебе не впізнає. Краще попроси у фіалки.

Фіалка сказала, що її одежа дуже скромна. І в такій одежі на сніг ніхто і не гляне. Може червона рожа дала б свій колір.  Але й горда рожа відмовила.

  Ходив сніг і ходив, просив і просив…Нарешті звернувся зі сльозою до підсніжника…

  - Для того,  щоб дізнатися, як закінчилася ця історія, розкажіть мені про своє домашнє завдання. Отже, вам треба було підготувати повідомлення про стилістичне використання односкладних речень

  1. Повідомлення учнів.
  2. Продовження легенди.
  • Маленька моя квіточко! Мій білий дзвіночку! Дай мені свій колір. Дуже прошу, бо буде зі мною, як з вітром, що такий недобрий, бо ніхто йогог не бачить.
  • Та моя одежа простенька дуже. Але як тобі подобається, бери собі, - зглянувся ласкавий підсніжник.

Забрав сніг колір у підсніжника, і від того часу став такий білий.

 Але відтоді не любить він жодної квітки. А підсніжника пестить і голубить, як рідну дитину.

 

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

  1. Спостереження над текстом.

Із поданих речень, виокремити називні, виписати їх.

 

Помахала осінь останнім жовтим листям і попрощалася з нами. Не видно сонця. Похолодало. Раптом із півночі насунула чорна хмара. Тихо падають сніжинки на землю. Всі дерева в інеї.

  Зима…Ошатна, прохолодна зима… Щаслива пора мого дитинства.

 

  • Чи можуть бути називні речення поширеними?
  • Зробіть повний синтаксичний розбір такого речення.
  • Як ви думаєте, для чого використовуються називні речення? Висновки перевірте за таблицею.
  1. Завдання проблемного характеру.

Порівняйте речення.

Ранкова прохолода.                                        Прохолода ранкова.

Замерзла річка.                                                Річка замерзла.

Зимові дні.                                                       Дні зимові.

  • Поясніть, чому речення лівої колонки – односкладні називні, а правої – двоскладні?
  1. Трансформація синтаксичних одиниць відповідно до ситуації спілкування.

 

 

  • Перебудуйте речення за зразком.

 

Після найбільших зимових християнських свят: Різдва, Святого Василя та Водохреща – приходить до нас у гості і справжня зима. – Зима… Вона приходить до нас після найбільших зимових свят: Різдва, Святого Василя, Водохреща.

 

  Ото як подмуть вітри та посипле сніг, знайте, що вже іде зимова пані. Чим довший час триває снігова хурделиця, тим з далеких країв крокує гостя.

 

Висновок: основна функція називних речень – увести читача у світ авторських роздумів.

  1. Пошуково – вибіркова робота.

Прослухайте поезії, визначте, яку роль виконують у них називні речення.

  • «Пухнастий сніг»
  • «Новий світанок»
  • «Таке життя».
  • Висновки порівняйте зі схемою

ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.

  • Зима – дивна пора, яка разом із снігом  і морозом дарує дітям радість.
  • Які найулюбленіші зимові свята у дітвори?
  • 1. Послухайте повідомлення.

Завдання: передайте зміст почутого за допомогою односкладних речень, в тому числі й називних.

  1. Творча робота.

Робота з картиною

 

 

Завдання для 1-2 груп: описати картину, використовуючи односкладні речення.

Завдання для 3 групи: придумати до картини питання.

Додаткове завдання: Зробити повний синтаксичний розбір одного речення.

 

V.Підсумок уроку.

 

1. « Мікрофон».

- На уроці я дізнався…

- Мене здивувало…

- Мені сподобалось ( не сподобалось)…

2. Оцінювання.

- Учні, хто вважає, що заробив на уроці оцінки 9, 10, 11,  поставте собі олівцем у щоденник і покладіть мені на стіл.

 

VІ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити параграф 18.
  2. Повторити параграфи 15-17.
  3. Виписати з художньої літератури 5-6  називних речень, визначити в них спосіб вираження головного члена.

 

       

 

                 

          

 

doc
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
16 лютого 2020
Переглядів
1064
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку