1
Тема. Односкладні речення як виражальний засіб у художніх творах.
Мета. Поглибити знання про типи односкладних речень;
навчити та вдосконалити вміння учнів використовувати вивчене на практиці;
формувати вміння розпізнавати та доречно використовувати ці речення у
мовленні;
розвивати творчу уяву, навички вживання різних видів у своєму мовленні,
виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення, любов до рідного
краю, України;
Завдання уроку. Допомогти уникнути прогалин у знаннях за поданою темою та
розширити кругозір способів використання різних видів
речень у мовленні.
Тип уроку. Узагальнення та систематизації знань, застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання. Підручник, ілюстрації природи рідного краю, відео ролик із записом пісні
М.Сингаївського «Чорнобривці», презентації, учнівські проекти.
Хід уроку
I.Оргмомент. Перевірка відсутніх.
"До успіху"
- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Завдання наші такі (можна оформити як девіз уроку):
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
II.Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдання уроку.
Отже, мета уроку:
поглибити знання про типи односкладних речень;
навчити та вдосконалити вміння учнів використовувати вивчене на практиці;
збагатити наше мовлення образним, яскравим;
формувати вміння розпізнавати та доречно використовувати ці речення у
мовленні;
розвивати творчу уяву, навички вживання різних видів у своєму мовленні,
виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення, любов до рідного
краю.
Завданням уроку є розуміння того, що ми домоглися уникнути прогалин знань
стосовно поданої теми і розширили свій кругозір способів
використання різних речень у мовленні.
III. Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших
теоретичних положень теми.
Учитель. Діти, пропоную вам синтаксичну розминку. Саме синтаксичними сходами ми вирушимо у цікаву подорож, яка перевірить ступінь готовності вас до сьогоднішнього уроку.
( Перегляд та робота за презентацією «Синтаксична розминка»)
А тепер перед вами невеличка перешкода.
Запишіть послідовно спочатку номери означено-особових речень, потім – неозначено-особових, а потім – узагальнено-особових.
Ключ: замініть послідовно виписані цифри відповідними буквами: 1 –о, 2 – і, 3- п, 4 –е, 5 – н, 6 – т, 7 – р, 8 – й. Якщо Ви правильно виконали завдання, то із записаних букв прочитаєте автора слів, що є епіграфом нашого уроку.
О – О Н – О У – О
Увага! Поясніть правопис виділених орфограм.
Чи згодні Ви з думкою автора слів?
Отож, вперед! До штурму скелі наук!
- Петроній, давньоримський письменник, також говорив:
«Не промовляй барвних фраз, а говори по суті».
( Робота за презентацією «Естафета випробувань»)
2 слайд – усно – визначити, яких речень, двоскладних чи односкладних більше
3 слад – письмово 2 учні по куплету – списати вірш, знайти і визначити типи
односкладних речень
4 слайд- усно – визначити, кому з персонажів і з якого твору взято речення,
визначити вид односкладних речень
5 слайд – письмово 1 учень - знайти і виписати безособові речення
6 слайд – усно – які односкладні речення використав Остап Вишня, описуючи
птаха
7 слайд – письмово самостійно – робота з підручником. Скласти твір «Зима у
нашому місті», використовуючи односкладні називні речення
Учитель. Кільком групам учнів було дано завдання створити проекти за вивченою темою. Надаю слово першій групі.
(Перегляд та робота за проектом «Односкладні речення в усній народній творчості»)
Учитель. Свій проект-презентацію «Будова речень: спільне та відмінне» прокоментують наступні учні.
( Пропонується проект «Будова речень: спільне та відмінне»)
Учениця. (знайомить із метою та завданням проекту)
Збираючи матеріал за поданою темою, ми звернули увагу на поезію Миколи Сингаївського, з якою знайомились на уроці української літератури, тому вирішили використати цей матеріал для нашого проекту.
Учень. Перед вами фото квітки… Яка її назва? Правильно, це чорнобривці. Ми приготували незвичайний проект-презентацію…
Це проект-відео.
(Перегляд відео з піснею «Чорнобривці»)
Учитель. Пропоную з метою економії часу виконати це завдання в групах і представити свій варіант відповіді.
(Учні діляться на групи та виконують поставлені завдання)
Учитель. Все правильно, Молодці.
Учениця (звертає увагу на презентацію). Знайомтесь з автором цієї прекрасної пісні – Микола Сингаївський.
Учень. Проект-презентацію підготували (коментує).
8 слайд – письмово 1 учень- перетворити двоскладні речення в односкладні
9 слайд – письмово 1 учень- виконати синтаксичний розбір речення
V. Підсумок уроку. Аналіз засвоєння системи знань з теми. Коментування оцінок.
Учитель (Використовується стратегія «Похвала і нагорода для всіх», заохочення всіх дітей, не нехтуючи при цьому жодним учнем, розвивати почуття єдності). Діти, хоча матеріал був досить об’ємним, ви і намагалися активно працювати. Ми все встигли зробити. Ви молодці! Сьогодні ми працювали як одна дружна команда. Дякую вам за роботу.
Рефлексія
Прошу висловити свою думку стосовно нашого уроку (використовується метод прийому «Незакінчене речення»).
Сьогодні я дізнався…
Було важко…
Було цікаво дізнатися, що…
У мене виникло бажання…
Я зміг…
Учитель.
Відкрийте, будь ласка, свої щоденники та запишіть, над чим ви будете працювати вдома.
VI. Домашнє завдання: вправа 231 – списати, підкреслити у реченнях граматичні основи. Зробити синтаксичний розбір двох односкладних речень