Конспект з уроку природознавства для 3 класу на тему «Охорона тваринного світу»
Мета: учити учнів дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з природою; ознайомити із засобами збереження й охорони тварин; продовжувати знайомити з Червоною книгою України; розвивати спостережливість, увагу, мислення, памʼять; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, готовність завжди прийти на допомогу природі.
Обладнання: підручник, таблиця «Червона книга України», атлас, фізична карта України, картки, предметні малюнки, телевізор, друковані зошити.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Ось дзвінок вже пролунав
До роботи погукав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
ІІ. Хвилинка синоптика
- Які пори року знаєте?
- У якій послідовності змінюються пори року?
- Чому змінюються пори року?
- За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця?
- Яка пора року зараз?
- Назвіть весняні місяці? Який місяць зараз?
- Як називається цей період весни?
- Які зміни відбуваються у неживій природі зараз?
- Які зміни відбуваються у живій природі зараз?
- Відмітимо стан погоди у зошитах ( 1учень коментує)
- Для чого треба вміти проводити фенологічні спостереження? Висновок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Гра «Розшифруй назви рослин»
Ц•б•л• в•д•е•а ( цибуля ведмежа)
•а•ь•і•і• •л•в•ю•а (сальвінія плаваюча)
ш•пш••а г•лч•ст• (шипшина голчаста)
в•ло••а д•н•ц•к• (волошка донецька)
- Яка рослина є зайвою? (Шипшина голчаста). Чому?
- Які ще рослини, занесені до Червоної книги України, вам відомі?
- Які рослини, занесені до Червоної книги, можна зустріти на Сумщині?
- У яких місцях найчастіше можна побачити рослини, занесені до Червоної книги України?
2. Перевірка д/з
- Зачитайте памʼятки «Як поводитись серед природи, щоб не завдати шкоди рослинам», які ви готували вдома.
- Чому так важливо охороняти рослинний світ?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Приліт Сойки Синьокрилки з листом
- Від кого Сойка принесла листа?
Людино! Розумна істото! До тебе звертаємось ми,
Бо гинемо, гинемо, гинем! Будь ласка, ти нас захисти!
Хай будуть в нас цілі дерева, рослини, тварини, пташки!
Будь ласка, ти нас захисти!
Людино! Людино! Людино! Ми просимо: нас бережи!
Нехай твої діти і внуки побачать не навпаки –
Землі пророслі і луки, озера глибокі, річки,
Бо ти, хоч розумна істота, втручаєшся в нас невпопад.
- Про що йдеться у листі?
2. Повідомлення теми і мети
V. Вивчення нового матеріалу
1. Рубрика «Пригадай»
- Які твори ми опрацьовували на уроках літературного читання, у яких дійовими особами є тварини? Які ці твори за жанром?
2. Розповідь учителя
- Ми вже неодноразово переконувались у тому, що життя – найчарівніше диво. Але диво це – природне, і виникло воно природним шляхом. Ми з вами – родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами. Повітря, вода, земля, рослини і тварини – все, без чого неможливе життя людини – з часом руйнується. Ви вже знаєте, чому руйнується нежива природа та рослини. А зараз спробуйте назвати причини зникнення тварин.
3. Проблемне питання. «Асоціативний кущ» ( на дошці)
- Чому зникають тварини? (Полювання, зникнення рослин, знищення людьми заради мʼяса та хутра, діяльність людини, зміна умов життя).
4. Перегляд відео « Що б трапилося на планеті, якби зникли тварини»
5. Висновок
Фізкультхвилинка
6. Робота за підручником ( с. 133). Колективна робота
- Де можна побачити, які ж тварини України знаходяться на межі зникнення?
- Пригадайте, з яких томів складається Червона книга України?
- Назвіть комах, занесених до Червоної книги України. ( Риб, земноводних, плазунів, птахів, звірів).
7. Робота за підручником (с.134). Рубрика « Роздивися і покажи»
- Про що розповідають ці умовні знаки?
- Чи може це все вплинути на життя тварин? Як саме?
8. Робота за таблицею « Червона книга України. Тварини»
- Які ще тварини занесені до Червоної книги України?
- На які групи їх можна поділити?
- Чому ці тварини занесені до Червоної книги?
- Поміркуйте, як саме ви можете охороняти тварин, особливо, зникаючих?
- Отже, тварин не можна нищити, їх потрібно охороняти. Ми повинні примножувати тваринний світ: виготовляти і розвішувати шпаківні, підгодовувати птахів і тварин взимку, оберігати гнізда птахів, мурашники і житла інших тварин.
9. Ознайомлення з тваринами Червоної книги України, які водяться на Сумщині.
Робота з атласами (с.18-19). Робота в парах
- Назвіть, які тварини живуть на Сумщині?
- Які з них занесені до Червоної книги України?
- Що це означає?
10. Рубрика « Юні натуралісти»
Учні розповідають про тварин Сумщини, занесених до Червоної книги.
1) Повідомлення про ведмедя бурого.
2) Повідомлення про журавля сірого.
3) Повідомлення про махаона.
- Що обʼєднує цих тварин? Висновок.
Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь
1. Гра «Впізнай тварину»
- Це велика комаха, характерною ознакою якої є круглі плями на крилах, різні за розміром і кольором, що нагадують око ( павине око).
- Цінний промисловий звір, найбільший серед гризунів нашої країни. Добре пристосувався до напівводного життя (бобер).
- Тварина чудово пристосувалася до життя серед морських просторів. Тіло обтічне, торпедоподібне. Вона відтворює і вловлює звукові сигнали. В Україні зустрічається у Чорному морі (дельфін).
- Що обʼєднує цих тварин?
- Чому ця книга так називається? Яка її основна функція?
2. Робота за картками. ( за варіантами)
- Оберіть і підкресліть заходи, що завдають шкоди тваринам і рослинам.
- Оберіть і підкресліть заходи, що покращують і оберігають рослин і тварин.
Вирубування лісів, підгодовування пташок і тварин взимку, полювання, засмічення лісів, розпушування грунту, виготовлення годівничок, розпалювання вогнищ у лісі, витоптування лісових квітів, знищення отруйних грибів, оберігання мурашників.
3. Робота в друкованому зошиті
1) Гра «Обведи зайве»
- Обгрунтуйте свій вибір
2) Запис прикладів тварин, які потребують охорони.
- Які з цих тварин водяться на Сумщині?
VІІ. Підбиття підсумків.
- Про що ми сьогодні на уроці говорили?
- Чому потрібно охороняти рослинний і тваринний світ?
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що ви візьмете для себе з цього уроку?
- Тож який висновок ми повинні зробити?
- Сойка Синьокрила побачила, що ви знаєте, як можна дбайливо ставитись до природи. Вона хоче звернутися до вас з такими словами:
Все на землі, все треба берегти:
І птаха, й звіра, і оту травинку.
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо врешті, ти – лише її частинка.
Так, частка – невелика і залежна,
Цю істину сприймай беззастережно.
Якщо береш, то треба віддавати,
Коли й надалі хочеш царювати.
- Тож бережімо природу! Бережімо наш завтрашній день!
VІІІ. Повідомлення д/з
- Дайте відповіді на запитання на с.134.
- Складіть памʼятку « Як ми можемо охороняти тварин».
Конспект з уроку природознавства для 3 класу на тему «Охорона тваринного світу»
Мета: учити учнів дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з природою; ознайомити із засобами збереження й охорони тварин; продовжувати знайомити з Червоною книгою України; розвивати спостережливість, увагу, мислення, памʼять; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, готовність завжди прийти на допомогу природі.
Обладнання: підручник, таблиця «Червона книга України», атлас, фізична карта України, картки, предметні малюнки, телевізор, друковані зошити.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Ось дзвінок вже пролунав
До роботи погукав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
ІІ. Хвилинка синоптика
- Які пори року знаєте?
- У якій послідовності змінюються пори року?
- Чому змінюються пори року?
- За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця?
- Яка пора року зараз?
- Назвіть весняні місяці? Який місяць зараз?
- Як називається цей період весни?
- Які зміни відбуваються у неживій природі зараз?
- Які зміни відбуваються у живій природі зараз?
- Відмітимо стан погоди у зошитах ( 1учень коментує)
- Для чого треба вміти проводити фенологічні спостереження? Висновок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Гра «Розшифруй назви рослин»
Ц•б•л• в•д•е•а ( цибуля ведмежа)
•а•ь•і•і• •л•в•ю•а (сальвінія плаваюча)
ш•пш••а г•лч•ст• (шипшина голчаста)
в•ло••а д•н•ц•к• (волошка донецька)
- Яка рослина є зайвою? (Шипшина голчаста). Чому?
- Які ще рослини, занесені до Червоної книги України, вам відомі?
- Які рослини, занесені до Червоної книги, можна зустріти на Сумщині?
- У яких місцях найчастіше можна побачити рослини, занесені до Червоної книги України?
2. Перевірка д/з
- Зачитайте памʼятки «Як поводитись серед природи, щоб не завдати шкоди рослинам», які ви готували вдома.
- Чому так важливо охороняти рослинний світ?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Приліт Сойки Синьокрилки з листом
- Від кого Сойка принесла листа?
Людино! Розумна істото! До тебе звертаємось ми,
Бо гинемо, гинемо, гинем! Будь ласка, ти нас захисти!
Хай будуть в нас цілі дерева, рослини, тварини, пташки!
Будь ласка, ти нас захисти!
Людино! Людино! Людино! Ми просимо: нас бережи!
Нехай твої діти і внуки побачать не навпаки –
Землі пророслі і луки, озера глибокі, річки,
Бо ти, хоч розумна істота, втручаєшся в нас невпопад.
- Про що йдеться у листі?
2. Повідомлення теми і мети
V. Вивчення нового матеріалу
1. Рубрика «Пригадай»
- Які твори ми опрацьовували на уроках літературного читання, у яких дійовими особами є тварини? Які ці твори за жанром?
2. Розповідь учителя
- Ми вже неодноразово переконувались у тому, що життя – найчарівніше диво. Але диво це – природне, і виникло воно природним шляхом. Ми з вами – родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами. Повітря, вода, земля, рослини і тварини – все, без чого неможливе життя людини – з часом руйнується. Ви вже знаєте, чому руйнується нежива природа та рослини. А зараз спробуйте назвати причини зникнення тварин.
3. Проблемне питання. «Асоціативний кущ» ( на дошці)
- Чому зникають тварини? (Полювання, зникнення рослин, знищення людьми заради мʼяса та хутра, діяльність людини, зміна умов життя).
4. Перегляд відео « Що б трапилося на планеті, якби зникли тварини»
5. Висновок
Фізкультхвилинка
6. Робота за підручником ( с. 133). Колективна робота
- Де можна побачити, які ж тварини України знаходяться на межі зникнення?
- Пригадайте, з яких томів складається Червона книга України?
- Назвіть комах, занесених до Червоної книги України. ( Риб, земноводних, плазунів, птахів, звірів).
7. Робота за підручником (с.134). Рубрика « Роздивися і покажи»
- Про що розповідають ці умовні знаки?
- Чи може це все вплинути на життя тварин? Як саме?
8. Робота за таблицею « Червона книга України. Тварини»
- Які ще тварини занесені до Червоної книги України?
- На які групи їх можна поділити?
- Чому ці тварини занесені до Червоної книги?
- Поміркуйте, як саме ви можете охороняти тварин, особливо, зникаючих?
- Отже, тварин не можна нищити, їх потрібно охороняти. Ми повинні примножувати тваринний світ: виготовляти і розвішувати шпаківні, підгодовувати птахів і тварин взимку, оберігати гнізда птахів, мурашники і житла інших тварин.
9. Ознайомлення з тваринами Червоної книги України, які водяться на Сумщині.
Робота з атласами (с.18-19). Робота в парах
- Назвіть, які тварини живуть на Сумщині?
- Які з них занесені до Червоної книги України?
- Що це означає?
10. Рубрика « Юні натуралісти»
Учні розповідають про тварин Сумщини, занесених до Червоної книги.
1) Повідомлення про ведмедя бурого.
2) Повідомлення про журавля сірого.
3) Повідомлення про махаона.
- Що обʼєднує цих тварин? Висновок.
Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь
1. Гра «Впізнай тварину»
- Це велика комаха, характерною ознакою якої є круглі плями на крилах, різні за розміром і кольором, що нагадують око ( павине око).
- Цінний промисловий звір, найбільший серед гризунів нашої країни. Добре пристосувався до напівводного життя (бобер).
- Тварина чудово пристосувалася до життя серед морських просторів. Тіло обтічне, торпедоподібне. Вона відтворює і вловлює звукові сигнали. В Україні зустрічається у Чорному морі (дельфін).
- Що обʼєднує цих тварин?
- Чому ця книга так називається? Яка її основна функція?
2. Робота за картками. ( за варіантами)
- Оберіть і підкресліть заходи, що завдають шкоди тваринам і рослинам.
- Оберіть і підкресліть заходи, що покращують і оберігають рослин і тварин.
Вирубування лісів, підгодовування пташок і тварин взимку, полювання, засмічення лісів, розпушування грунту, виготовлення годівничок, розпалювання вогнищ у лісі, витоптування лісових квітів, знищення отруйних грибів, оберігання мурашників.
3. Робота в друкованому зошиті
1) Гра «Обведи зайве»
- Обгрунтуйте свій вибір
2) Запис прикладів тварин, які потребують охорони.
- Які з цих тварин водяться на Сумщині?
VІІ. Підбиття підсумків.
- Про що ми сьогодні на уроці говорили?
- Чому потрібно охороняти рослинний і тваринний світ?
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що ви візьмете для себе з цього уроку?
- Тож який висновок ми повинні зробити?
- Сойка Синьокрила побачила, що ви знаєте, як можна дбайливо ставитись до природи. Вона хоче звернутися до вас з такими словами:
Все на землі, все треба берегти:
І птаха, й звіра, і оту травинку.
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо врешті, ти – лише її частинка.
Так, частка – невелика і залежна,
Цю істину сприймай беззастережно.
Якщо береш, то треба віддавати,
Коли й надалі хочеш царювати.
- Тож бережімо природу! Бережімо наш завтрашній день!
VІІІ. Повідомлення д/з
- Дайте відповіді на запитання на с.134.
- Складіть памʼятку « Як ми можемо охороняти тварин».