Урок "Оксиди, їх склад і назва"

Про матеріал
Дана розробка є корисною для вчителів хімії, які прагнуть підвищити інтерес учнів до вивчення предмета.Урок передбачає використання активних форм і методів роботи з учнями, що активізує їх пізнавальну діяльність та робить урок цікавим і сучасним.
Перегляд файлу

Тема: Оксиди, їх склад і назва.

Мета: Розширити знання учнів про складні речовини. Розкрити поняття «оксиди». З′ясувати особливості будови молекули оксидів. Вчити складати хімічні формули оксидів за їх назвами та називати оксиди за сучасною номенклатурою.

Удосконалювати вміння учнів складати та урівнювати рівняння хімічних реакцій, аналізувати текст, працювати з додатковими джерелами інформації.  Розвивати критичне мислення.

Виховувати культуру хімічного запису. Формувати в учнів хімічну компетентність.

Обладнання: підручник, зошит, зразки оксидів, індивідуальні роздаткові картки, кросворд, презентація, відеоролик «Оксиди у природі».

Тип уроку: комбінований.

                                              

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань.

1. Бесіда по опорних запитаннях.

Учитель: На попередньому уроці ми завершили вивчення теми, під час якої познайомилися зважливими хімічними поняттями. Пригадаємо їх.

- Що таке моль?

- Що таке кількість речовини? В яких одиницях вона  вимірюється?

- Як обчислити молярну масу речовини?

- Що таке молярний обє′м газу? В яких одиницях обчислюється?

- Що таке відносна густина газу? Як її обчислити?

А сьогодні продовжуємо далі мандрувати до таємниць хімії. Для цього пригадаємо:

- Що таке хімія?

-  Що таке речовина і фізичне тіло?

-  На які групи діляться речовини?

- Чим відрізняються прості і складні речовини?

А чи знаєте ви, що у світі відомо понад 20 млн. речовин і більшість із них – складні. Щоб краще їх вивчити, учені їх класифікували, тобто поділили на групи за спільними ознаками: оксиди, основи, кислоти, солі.

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння знань.

                           План.

1. Повідомлення теми і мети уроку. (Гра «Зашифрована тема». Із запропонованих літер и, к, д, с, и,д  слід скласти ключове слово до теми уроку).

2. Мотивація теми.

3. Поняття про оксиди.

а)  Заочна подорож по країні оксидів.

Учитель: Підніміть руку ті, хто любить мандрувати. Тож я запрошую вас у мандрівку до країни оксидів. Але спочатку ми повинні пригадати все, що знаємо про оксиди. 

б) Гра «Незакінчене  речення».

- Оксиди – це… При складанні формул оксидів спочатку записується…На другому місці пишеться …Потім проставляється …і зносяться …При цьому знаємо, що оксисен має валентність…

в) Робота біля дошки. Завдання: записати сполуку , утворену кальцієм і оксисеном, натрієм і оксисеном, алюмінієм і оксисеном.

Ну от, ми озброїлися знаннями. І я роздаю вам проїзні квитки, номер якого ви визначите самостійно. Це будуть ваші оцінки, які отримаєте за урок.

 А тепер спробуємо подолати перешкоди, що зустрінуться нам на шляху.

г) Виконання завдання №1 на індивідуальних картках.

д) Виконання завдання №2 «Виправи помилку» (робота на картках).

4. Класифікація оксидів.

а) Розповідь учителя.

б) Запис опорної схеми.

в) Робота з поняттями «кислотні оксиди», «основні оксиди».

г) Демонстрація зразків оксидів металічних і неметалічних елементів.

5. Назви оксидів.

а) Робота з підручником с. 124

Завдання. Прочитати текст підручника і встановити: як складаються назви оксидів за сучасною номенклатурою.

б) Робота над текстом. Завдання: дати відповіді на запитання.

-  Як складаються назви оксидів елементів, що мають постійну валентність?

- Як складаються назви оксидів елементів, що мають змінну валентність?

- Яке слово (перше чи друге )  у назві оксиду відмінюється?

в) Метод «Позначка».

Учитель: Що ви відмітили в тексті для себе нового?

г) Виконання завдання №3 на роздаткових картках.

5. Утворення оксидів.

а) Елемент тестового завдання.

Учитель: Згадайте із курсу 7 класу, під час яких процесів утворюються оксиди, і виберіть правильну відповідь.

Оксиди утворюються під час процесів:  а)  окиснення, б) розчинення,

 в) випарювання, г)  горіння.

б) Актуалізація знань.

- Пригадайте: що таке окиснення?

- Що таке горіння?

в) Практичне завдання: Записати рівняння хімічних реакцій оксисену з натрієм і магнієм.

г) Актуалізація знань.

- Поясніть: чому урівнюємо рівняння хімічних реакцій?

- Хто з учених відкрив цей закон?

- Як формулюється закон збереження маси речовини?

д) Виконання завдання №4 на картці.

6. Поширеність оксидів у природі.

а) Перегнляд відеоролика «Оксиди у природі».

б) Робота над рубрикою «Цікаво знати».

в) Запис хімічних формул найпоширеніших оксидів у зошит.

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

 

Учитель: Подолавши усі перешкоди, ми дійшли до міста оксидів. Але брама міста не відчиняється. Чому? Вірно, бо треба знайти ключ до замка. А ключ  ми знайдемо, коли розгадаємо кросворд.

1. Розгадування кросворда.( Робота в групах.)

2. Перевірка виконання завдань.

Учитель: Ключ до міста оксидів знайдено. І ми сміливо відмикаємо  браму , розпочинаючи подорож по країні найважливіших класів неорганічних сполук.

Ви маєте пропускний квиток Чи щасливим стане номер квитка, ви дізнаєтеся на наступному уроці.

3. Висновок уроку. (Гра «Мікрофон»).

- Що ми вивчали сьогодні на уроці?

- Що нового для себе дізналися?

- Що запам′яталося  з уроку?

- Що  сподобалося на уроці?

- Що ж таке оксиди?

- Як класифікують оксиди?

- Яке значення мають оксиди у природі та житті людини?

4. Підсумок уроку.

 

V. Домашнє  завдання. Вивчити параграф 23.

1. На «1»-«6» - вправа  174 с. 126.

2. На «7»-«9» - вправа 175 с. 126.

3. На «10»-«12» - вправа 176 с. 126.

 

 

                                                     

 

Квиток 

Завдання  1.

Записати   формули  оксидів за назвами.

Літій оксид -

Цинк оксид -

Алюміній оксид -

Завдання  2.

На  пляшечках  у хімічній  лабораторії  містяться написи  формул.  Що це за речовини?

SiO2 

CaO

Cr2O3

 

3авдання  3.

Виправити  допущену учнями  помилку у записі формул оксидів.

SiO4                      MgO2                              LiO2          

Al3O2                     NaO                       PO2

Завдання  4.

Дописати  і урівняти  рівняння хімічних реакцій.

 

К

 

+

 

О2

 

=

 

 

Ва

 

+

 

О2

 

=

 

 

С

 

+

 

О2

 

=

 

 

Завдання 5.

Заповніть кросворд.

 

Розгадайте кросворд і знайдіть ключ до міста оксидів

 

 

1

5

 

2

 

 

4

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАПИТАННЯ

  1. Відгадайте загадку. Про який оксид йде мова?

Всюди, де її знаходять,

Огороди гарно родять,

Дар її землі ти дай,

А тоді збирай врожай.   (Вода)

  1. Оксиди неметалічних елементів.     (Кислотні)
  2. Хімічний елемент, оксид якого є найпоширенішим у земній корі . (Силіцій)
  3. Інша назва алюміній оксиду.   (Корунд)
  4. Процес, під час якого утворюються оксиди.   (Горіння)

 

docx
Додав(-ла)
Загора Людмила
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
9 січня 2021
Переглядів
805
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку