Тема : Організм людини . Клітини і тканини.
Цілі уроку :
Освітня : ознайомити учнів із будовою клітин та тканин людини , їх різноманіттям і функціями , які вони виконують ;
Розвивальна : розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити ;
Виховна : виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів , які на ній існують.
Обладнання й матеріали : таблиці « Будова рослинної клітини» , « Будова тваринної клітини» , таблиці « Тканини рослин» , « Тканини тварин і людини» , мікроскопи і мікропрепарати тканин людини.
Базові поняття й терміни : клітина , органели , мембрани , цитоплазма , ядро , тканина , епітеліальна,сполучна ( тканини внутрішнього середовища ) , м’язова й нервова тканини .
Тип уроку : засвоєння нових знань .
Хід уроку
І. Організаційний етап .
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів .
Питання для бесіди
Випереджувальне завдання учнів .
Будова й функції мітохондрій .
Будова й функції ядра клітини .
ІІІ. Вивчення нового матеріалу .
Розповідь учителя з обговоренням доповідей і заповненням таблиці .
Органели |
Особливості будови |
Функції |
Цитоплазма |
Високовпорядкована колоїдна система , для якої характерний постійний рух її колоїдних часток та інших компонентів. |
Забезпечує проходження переважної більшості процесів клітинного метаболізму , зв'язує всі структури клітини в єдину систему . |
Мітохондрії |
Складаються з двох мембран і матрикса , розташованого всередині мітохондрії . Внутрішня мембрана утворює впинання або трубчасті вирости. Зовнішня мембрана гладка . Утворення нових мітохондрій відбувається шляхом поділу старих. |
Утворення енергії в процесі біологічного окиснення ( тканинного або клітинного дихання) . |
Рибосоми |
Частки складної форми , які мають у складі дві субодиниці ( велику і малу) |
Здійснення біосинтезу білка . |
Ядро |
Форма білка сферична або еліпсоїдна. Оточена ядерною оболонкою , що складається з двох мембран . Ядерна оболонка в багатьох місцях пронизана порами , на краях яких зовнішня мембрана переходить у внутрішню. У середині заповнене каріоплазмою , в якій розташовані хроматин і ядерця. |
Керує білковим синтезом , фізіологічними й морфологічними процесами у клітині. Забезпечує збереження й відтворення генетичної інформації. |
Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці та демонстрацією мікропрепаратів тканин.
Тип тканини |
Особливості будови |
Функції , що виконує |
Епітеліальна тканина
Одношаровий епітелій |
Складається з плоских , кубічних , циліндричних або війчастих клітин , які розташовані в один шар. Міжклітинна речовина представлена базальним шаром ( переплетенням білкових волокон), на якому розташовані клітини епітелію. |
Покривна , захисна , всмоктувальна , секреторна . |
Багатошаровий епітелій |
Складається з плоских , кубічних , циліндричних або війчастих клітин , які розташовані в декілька шарів. Міжклітинна речовина представлена базальним шаром ( переплетенням білкових волокон), на якому розташовані клітини нижнього шару. |
Переважно виконують покривну й захисну функції . |
Тканини внутрішнього середовища
Кров |
Рідка тканина , у якій клітини ( формені елементи) не сполучаються одна з одною , а вільно переміщуються в рідкій міжклітинній речовині ( плазмі крові ). |
Виконує транспортну , трофічну й захисну функції . |
Лімфа |
Рідка тканина , за складом близька до плазми крові , у якій клітини ( представлені в основному лімфоцитами ) не сполучаються одна з одною , а вільно переміщуються в рідкій міжклітинній речовині . |
Виконує транспортну , трофічну й захисну функції . |
Ретикулярна тканина |
Є основою кровотворних органів , структура – переважно як у пухкої сполучної тканини , у деяких випадках – як у щільної сполучної тканини . |
Кровотвірна . |
Жирова тканина |
Не має власної основної речовини. Фактично , це пухка тканина , що містить велику кількість жирових клітин , зібраних у часточки . |
Виконує запасаючу функцію , зберігає тепло . |
Пухка сполучна тканина |
Складається з клітин , рідко розкиданих у міжклітинній речовині , і волокон , що створюють пухке невпорядковане сплетіння . |
Є основою структури різних органів . |
Щільна сполучна тканина |
Складається , в основному , з волокон , які занурені в міжклітинну речовину й розташовані безладно або більш чи менш паралельно одне одному. Містить мало клітин . |
Є основою структури різних органів . |
Кісткова тканина |
Складається з клітин ( остеобластів) , занурених у звапнілу основну речовину ( 30% її складають органічні сполуки , в основному колагенові волокна , а 70% - неорганічні , в основному гідроксіапатит ) . |
Опорна і захисна . |
Хрящова тканина |
Складається з клітин ( хондробластів ) , занурених у пружну основну речовину – хондрин ( містить волокна , що складаються з колагену ) . |
Бере участь у виконанні опорної функції , зв’язує між собою кістки скелета . |
М’язова тканина
Посмугована м’язова тканина |
Складається з дуже довгих клітин (волокон ) , що розділені на саркомери . Мають добре виражену поперечну смугастість . |
Забезпечують потужні швидкі скорочення скелетної мускулатури. |
Гладенька м’язова тканина |
Складається з окремих веретеноподібних клітин , зібраних у пучок або пласти . Не має поперечної смугастості . |
Забезпечує відносно повільне ритмічне скорочення м’язів внутрішніх органів . |
Серцева м’язова тканина |
Складається з клітин , які на кінцях розгалужуються і сполучаються одна з одною за допомогою особливих поверхневих паростків – вставочних дисків . Мають добре виражену поперечну смугастість . |
Забезпечують швидкі ритмічні скорочення серцевого м’яза . |
Нервова тканина
Нейрони |
Нервові клітини , які здатні збуджуватися й передавати нервові імпульси . Мають дуже малу здатність до регенерації . |
Виконують провідну й керуючу функції . |
Нейроглія |
Клітини нервової тканини , що забезпечують життєдіяльність нейронів . |
Виконують трофічну , захисну й секреторну функції . |
ІV. Узагальнення , систематизація й контроль знань і вмінь учнів .
Дати відповіді на питання .
V. Рефлексія .
Мені було ( не ) цікаво на уроці , тому що …..
VІ. Домашне завдання .
Вивчити параграф 2 . Виконати лабораторне дослідження 1 .
Скласти кросворд на тему « Тканини нашого організму».