Дата
Тема: Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення − значущі частини слова (повторення й поглиблення відомостей)
Мета: (формувати компетентності)
Предметні компетентності:
розуміння змісту сприйнятого на слух або
прочитаного тексту;
вміння визначати значущі частини слова;
вміння правильно писати букви (великі та малі), пунктуаційні знаки;
здатність правильно озвучувати написане; знання правил вимови слів;
вміння спілкуватися;
здатність учнів працювати з різноманітною інформацією, уміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; володіння прийомами
самостійного здобуття нових знань.
Ключові компетентності:
виховувати усвідомлення багатства виражальних засобів української мови;
гуманні якості людини – чуйність, доброту, толерантність, турботу про ближнього;
почуття відповідальності;
бажання допомогти в складних ситуаціях;
прищеплювати повагу до навколишнього середовища.
Цілі уроку (очікувані результати):
учень визначає значущі частини слова: основу (корінь, суфікс, префікс) як частину слова, що виражає лексичне значення; закінчення, яке служить для зв’язку слів у реченні й вказує на граматичне значення;
учень пояснює правопис значущих частин слова правилами (в межах вивченого);
учень виділяє слові значущі частини;
учень знаходить й виправляє орфографічні помилки на вивчені правила;
учень розуміє багатство виражальних засобів української мови; важливість удосконалення власного мовлення, зокрема збагачення словникового запасу словами різної будови.
НЛ – 1 (екологічна безпека і сталий розвиток);
2 (громадянська відповідальність);
3 (здоров’я і безпека)
4 (підприємливість і фінансова грамотність)
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, скринька із запитаннями, підручник,
кросворд, відео (фізкультхвилинка)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Доброго дня, діти. Який у вас настрій, зараз, на початку уроку?
Учитель показує жовтий смайл, потім – синій, діти підіймають руки.
Я бажаю вам всім залишитись або приєднатися до жовтого веселого смайла, тому що ми починаємо вивчати новий розділ мовознавства «Будова слова». Сьогодні в нас незвичайний урок. Урок-подорож. Ми зустрінемося з небезпекою, але плідна праця та наші глибокі знання, допоможуть нам пройти всі випробування і досягти мети – дістатися найголовнішого острову «СКАРБНИЦІ ЗНАНЬ». Подорожувати ми будемо нашим кораблем, який показано на екрані. Отже, яка тема і мета нашого уроку? (1 слайд)
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (2 слайд)
Запис теми у зошити.
2. Визначення очікуваних результатів (3 слайд)
Метод «Мікрофону».
Ви вирушаєте у велику подорож, до вас завітали журналісти. Найголовніше питання, яке
вони хочуть почути – «Які ж ваші очікування від цього уроку-подорожі?»
На цьому уроці я очікую….
Навчитися…
Пояснювати…
Отримати …
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ви ознайомитеся зі складовими слова, дізнаєтеся, якого значення вони йому надають, чому їх називають значущими. Опанувавши ці знання, ви зможете добирати спільнокореневі слова й утворювати нові.
Складіть слово мамо + оньк = мамонько
мамо + ищ = мамище
Що таке зменшено-пестливі суфікси? Яке значення вони несуть при творенні слів?
Перший суфікс несе зменшено-пестливе забарвлення, другий –емоційно-негативне.
І таких прикладів існує безліч в українській мові. Саме ця тема вас навчить не потрапляти в неприємні ситуації при спілкуванні.
ІІІ. Актуалізація навчальних знань (4 слайд)
Розпочавши нашу подорож, потрібно пригадати раніше вивчений матеріал.
- Що таке лексичне і граматичне значення слова?
- Пригадайте, як змінюються слова за своїми граматичними категоріями – відмінками, числами, родами, особами.
Фронтальна робота на дошці
IV. Опрацювання навчального матеріалу (5 слайд)
- Діти, дивіться, перед нами одразу з’являється нове випробування - «ОСТРІВ РОЗБІЙНИКІВ».
Ми можемо його обійти, але тоді не виконаємо наступне завдання й не потрапимо до
«Скарбниці знань». І завдання цього острову….(завдання на екрані) – відкрити підручник на ст. 56 й самостійно ознайомитися з таблицею «Значущі частини слова». Прочитайте та
скажіть, що для вас є новим, а що ви вивчали ще в початковій школі.
Виконання вправи 122 с.57 (6-7 слайд)
Молодці! Сміливо закреслюємо «Острів розбійників» на ваших путівниках. І пливемо далі. До якого острову ми пливемо далі?
3. Фізкультпауза «ОСТРІВ МАНДРІВНИКІВ» (8 слайд)
Цей острів був відкритий мандрівниками, які після нелегких подорожей, приїжджали сюди й відпочивали. Давайте також зупинимося тут і трішечки відпочинемо.
Відео на екрані , учні повинні повторювати рухи.
А ми йдемо далі. Закресліть і цей острів у ваших путівниках.
4. «ОСТРІВ ВСЕЗНАЙОК» (9 слайд)
Веселі всезнайки придумали для нас різні завдання. Вони думають, що ми його не виконаємо. Давайте покажемо їм, які ми кмітливі!
Потрібно прочитати. Дібрати заголовок. Дописати пропущені закінчення. Позначити у словах основу й закінчення.
ЧЕРВОНА ТРОЯНДА
Того (ріку) була рання (весною).У середині квітн.. зацвіли сад. Настав травень.
Маленьк.. дівчинк.. Оля пішл.. одного ясного весняного ранку у сад і побачила велику (красну) троянд.. . Вона побігла до мами і (радісне) сказала:
— Мам.., червон.. троянд..зацвіл..
Мам.. прийшл.. в сад, поглянула на червон…квітк.., усміхнулася (За В. Сухомлинським).
Визначити значущі частини слова виділених курсивом слів.
Молодці! Це завдання ви теж з легкістю пройшли, а це означає, що у своїх путівниках можете відмітити й цей острів пройденим.
V. Узагальнення й систематизація знань.
Не встигли ми пройти випробування, як на нашому шляху з’являється нова пригода. Вона
називається «ОСТРІВ ТВОРЧОСТІ» (Робота в парах). (10 слайд)
Працювати ви будете в парах. Це завдання складається теж з двох частин.
Першу частину виконують усі діти, другу – 2 учні.
Перше завдання – придумати слова,будова яких відповідала б поданим
схемам (д.р.) (взаємоперевірка!).
Друге завдання – придумати речення
до поданих слів:
ліс, ставок, хвіст (в.р).
На виконання цього завдання у вас є 3 хв. Отже, які слова ви придумали?
Дівчата, зачитайте нам речення свої. Ви використали слово ліс. Яку роль в нашому житті він відіграє. Подивіться, навіть на загадкових островах є дуже багато дерев, адже вони є легенями планети, які постачають кисень та відновлюють склад повітря.
Ось ми й досягли своєї мети. Дібралися до острову «Скарбниця знань». Діти відкривають чарівну скриньку з метеликами.
Метод «Незакінчене речення»
1-й Значущими частинами слова є…
2-й Носієм лексичного значення в слові є…
3-й Емоційного забарвлення словам можуть надавати…
4-йНа уроці я дізналася (дізнався) нові слова, такі як….
5-й Я вмію виділити в слові...
6-й Я розумію відмінність між закінченнями – це…
VI. Повідомлення домашнього завдання.
Вправа 123, с. 56-57 – вивчити (усім)
Дібрати 3-5 слів із нульовим закінченням, скласти речення із цими словами (за бажанням)
VІІ. Рефлексія. Підсумки
Наш журналіст прилетів на острів і вже чекає ваших інтерв’ю.
На уроці мені найбільше вдавалося…
Яку роль виконує природа в нашому житті?
Дякую за урок! І до наступних зустрічей!
Використані джерела:
1. Основа слова та закінчення. Електронний ресурс. – Режим доступу :
2. Основа слова та закінчення. Презентація. Електронний ресурс. – Режим доступу :
https://naurok.com.ua/distanciyne-navchannya-osnova-slova-ta-zakinchennya-253084.html
3. Українська мова. 5клас. : підруч. для закл. загальн. серед. освіти / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. – 2-ге вид., доопрац. – Київ : Генеза, 2018. – 208 с. «Освіта»,2013.
1-й Значущими частинами слова є…
2-й Носієм лексичного значення в слові є…
3-й Емоційного забарвлення словам можуть надавати…
4-йНа уроці я дізналася (дізнався) нові слова, такі як….
5-й Я вмію виділити в слові...
6-й Я розумію відмінність між закінченнями – це…