Тема уроку:Основні методи розв'язування рівнянь.
Мета уроку: закріпити отримані знання про основні методи розв'язування рівнянь під час розв'язання рівнянь різних типів;
виховувати культуру математичних записів, володіння технікою обчислень алгебраїчних рівнянь, здійснення алгоритмічної діяльності на прикладі розв'язування рівнянь, правильного оформлення розв'язку рівнянь;
розвивати логічне мислення та пам'ять.
Тип уроку: розвитку компетентностей.
Тема уроку: Основні методи розв’язування рівнянь.
Мета уроку: закріпити отримані знання про основні методи розв’язування рівнянь під час розв’язання рівнянь різних типів;
виховувати культуру математичних записів, володіння технікою обчислень алгебраїчних рівнянь, здійснення алгоритмічної діяльності на прикладі розв’язування рівнянь, правильного оформлення розв’язку рівнянь;
розвивати логічне мислення та пам’ять.
Тип уроку: розвитку компетентностей.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Вчитель перевіряє рівень засвоєння теоретичного матеріалу (основні означення, формули, властивості та характеристики математичних величин і законів) шляхом усного опитування учнів за попередні теми.
Четверо учнів на дошці розв’язують домашнє завдання
(Розв’язати рівняння:
а) ; б) ;
в) ; г) ),
що було задане на попередньому уроці і пояснюють основні ідеї при розв’язуванні прикладів, після чого відповідають на запитання вчителя.
III. Розв’язування задач.
Учні виконують на дошці завдання, запропоновані вчителем.
Завдання 1.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Знайдемо ОДЗ даного рівняння: .
Звідки випливає, що .
Нехай
,
тоді
,
,
,
,
,
,
, ,
,
звідси , .
Переходячи до змінної , одержимо , , розв’язуючи які, отримаємо , .
Завдання 2.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Знайдемо ОДЗ даного рівняння: .
Звідки випливає, що .
Згрупуємо члени рівняння:
,
.
Оскільки
,
тоді
,
тобто
,
.
Виконаємо заміну , тоді , звідси , .
Переходячи до змінної , одержимо , , розв’язуючи які, отримаємо , .
Завдання 3.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Згрупуємо члени рівняння:
.
Маємо:
.
Нехай
,
тоді
,
,
, .
Переходячи до змінної , одержимо
, ,
розв’язуючи які, отримаємо , .
Завдання 4.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Піднесемо до квадрату обидві частини рівняння, отримаємо:
, ,
,
,
,
,
звідси знаходимо, що .
Завдання 5.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Маємо:
.
Виконаємо заміну
,
тоді
,
, ,
,
,
,
звідки .
Переходячи до змінної , одержимо , .
Завдання 6.
Розв’язати рівняння: .
Розв’язання.
Дане рівняння розв’язується наступним чином:
при
,
звідки ;
при
,
звідки .
IV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання. Опрацювати § 5 (п. 33), № 33.2 (2), 33.4 (2), 33.6 (4)* („Алгебра. 11 клас”: підруч. для загальноосвіт. навчальн. закладів: академ. рівень, проф. рівень / А. Г. Мерзляк, Д. А. Номіровський, В. Б. Полянський, М. С. Якір. – Х.: Гімназія, 2011. – 431 с.: іл.