Урок." Особливості художньої мови повісті – казки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див»

Про матеріал
Дослідити особливості художньої мови твору, вчити учнів бачити красу і багатство мови, розвивати вміння літературного аналізу, дослідницьких навичок, почуття прекрасного, формувати вміння працювати в проектах, виховувати інтерес до літератури.
Перегляд файлу

 

Тема. Особливості художньої мови повісті – казки Льюїса Керролла

          «Аліса в Країні Див»

Мета: дослідити особливості художньої мови твору, вчити учнів бачити красу

           і багатство мови, розвивати вміння літературного аналізу, дослідницьких

           навичок, почуття прекрасного, формувати вміння працювати в проектах,    

           виховувати  інтерес до  літератури.

Обладнання: текст твору, комп»ютер, роздаткові матеріали  для проектної 

           діяльності, дослідницької роботи, мультфільм «Аліса в Країні Див»

Тип уроку: дослідницький з використанням міні-проекту.

 

 

                                           Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

-         Чи цікаво читати твір «Аліса в Країні Див»?

-         Що нового ви дізналися про звичаї і традиції Англії?

-         Ми вже багато знаємо про Англію, зокрема про її звичаї, традиції, інші національні особливості. На сьогоднішньому уроці дізнаємося ще більше, завершивши вивчення твору «Аліса в Країні Див».

ІІІ. Оголошення теми уроку.

-         Сьогодні будемо досліджувати особливості художньої мови повісті – казки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» та узагальнимо знання, які здобули під час вивчення твору.

ІV. Актуалізація знань.

1.     Бесіда за питаннями. Прийом «ланцюжок».

(Учні задають питання один одному за змістом твору).

2.     Перевірка домашнього завдання.

-         Схарактеризуйте образ Аліси. (Прийом «Асоціативний кущ»: діти виходять один за одним , дописуючи  слово - характеристику).

Допитлива, чемна, кмітлива, довірлива, смілива, відкрита, співчутлива, обережна.

3.     Гра «Так чи ні?»

- У казці автор критикує Англію «вікторіанської» доби. Так.

- Аліса потрапила в Країну Див через кроликову нору. Так

- Озеро сліз наплакала Миша. Ні.

- Збільшувалась і зменшувалась Аліса, коли їла бутерброд. Ні.

- Дитина перетворилась у кролика. Ні.

- Садівники перефарбовували білі троянди на жовті. Ні.

- Королева страчувала підлеглих, стинаючи голови. Так.

- У Королеви грали в крокет. Так.

- Під час гри за м»ячів були  хом»ячки. Ні.

- У Королеви украли пиріжки. Так.

- Аліса не боялась Королеву. Так.

- Аліса побувала у Країні Див під час перегляду 3-Д. Ні.

- Аліса побувала у Країні Див, коли спала. Так.

- Автор присвятив свій твір трьом братикам. Ні.

4.     Робота над міні – проектом.

1 група. Пригадайте визначення  сюжету. Розмістіть ілюстрації в тому порядку, в якому  відбувалися події у творі.

(На дошці)

2 група. Пригадайте визначення  вірша. Підготуйте виразне читання вірша – «хвостика».

(З підручника)

3 група. Встановіть відповідність між назвою розділу і персонажами,

               які зображені в ньому. Який розділ є кульмінацією твору?

(Наклеїти на аркуші паперу)

4 група. Пригадайте визначення фантастики. Запишіть фантастичні події, які відбувалися з Алісою.

(В зошитах).

 

V. Фізкультхвилинка.

1. Вправи на дихання.

2. Гра «Знайди свою половинку».

- Знайдіть учня, у кого є друга  половинка-фразеологізм і пояснення до нього (розрізаний аркуш скласти відповідно до форми ліній).

 

Клювати носом            дрімати

Виходити з себе          гніватися

 

Зірвалася на ноги        швидко піднялася

Вскочити в халепу     потрапити в скрутне становище

 

Мені начхати            байдуже

Спало на думку         подумалося

 

Голову на відсіч даю      переконаний у правильності

Затамувати подих        затихнути

 

 

VІ. Робота над темою уроку.

 

1. Евристична бесіда.

- Про що розповідається у творі (тема)?

- Над чим насміхається  автор?

- Назвіть ті особливості «вікторіанської» доби,  які критикує Л. Керролл.

Висновок. Мова твору допомагає правильно сприйняти і краще зрозуміти задум автора, адже про дива можна розповідати тільки такою барвистою, яскравою, багатою мовою,  якою він написаний.

 

2.     Аналіз особливостей художньої мови твору.

Дослідницька робота.

Записи в зошитах ведуться за результатами кожного етапу досліджень за формою:

  Особливості художньої мови:

-         використання  фразеологізмів,

-         гра словами і смислами,

-         фігурні вірші

-         використання афоризмів,

-         поєднання віршів і прози,

-         багатство художніх засобів: епітети, метафори, порівняння, персоніфікація, іронія, синтаксичні конструкції.

 

Етапи дослідницької роботи.

1)    Фразеологізми. 

Виразне читання.

-         Виразно прочитайте фразеологізми із карток, які ви склали, їх пояснення.

2)    Гра словами і смислами.

 Самостійна робота. Читання мовчки. Опрацювання статтей «Краса слова. Гра словами і смислами» - сторінки 235,  247 підручника.

-         Що ви зрозуміли із статті?

-         Назвіть приклади мовної гри у творі.

Диктант навпаки. Вправа «Гра слів».

-         Запишіть слова правильно:

Хвісткультура, Аморезнавство, Матиймачуха, Гастрономія, Дригонометрія.

Уроки – мороки,

Неука – не наука.

3)    Фігурні вірші.

Читання «ланцюжком» статті «Краса слова. Фігурні вірші» - сторінка 236.

-         Перекажіть вірш прозою.

4)     Використання афоризмів.

Читання в особах.

-         Прочитайте виразно діалог Аліси і Герцогині.

-         Назвіть афоризми, вжиті в їх розмові.

-         Які ще афоризми зустрічаються в творі?

5)    Поєднання віршів і прози.

Уявна подорож сторінками твору.

-         Полічіть, скільки віршів використовує автор у повісті – казці.

6)    Багатство художніх засобів.

Дослідження тексту.

-         Знайдіть у тексті приклади епітетів, метафор, порівнянь, персоніфікації,  іронії,  синтаксичних конструкцій

 

VІІ.  Застосування набутих знань.

1.     Перегляд епізодів мультфільму «Аліса в Країні Див».

-         Казка настільки популярна у світі , що її екранізували 40 разів.

Завдання. Назвіть, які емоції ви переживаєте, переглядаючи мультфільм.

Епізоди:

Аліса і гусінь (19.52)

Чеширський кіт (23.20)

Військо королеви (32.23)

Суд (42.30)

 

2.     Аналіз перегляду.

-         Чи такою ви уявляли Алісу?

-         Що цікавіше: книга чи фільм? Чому?

 

VІІ. Підсумок уроку.

1.     Вправа «Мікрофон»

-         Чим вразив вас твір «Аліса в Країні Див»?

 

2. Прослуховування закінчення твору. Читання вчителем.

     А далі вона уявила, як її мала сестричка стане колись дорослою жінкою і, зберігши до зрілих літ щире й лагідне дитяче серце, збере довкола себе інших дітей і засвічуватиме їм оченята своїми незвичайними оповідями. Можливо, розповідатиме вона їм  і про Країну Див, що наснилася їй багато років тому; вона перейматиметься їх нехитрими жалями й і простими радощами, пам»ятаючи їхнє дитинство і щасливі літні дні.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати біографію М.Цвєтаєвої.

Прочитати вірш «Книги в червоній палітурці».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 Розділи  твору  «Аліса в країні Див»

 

 

 

Розділ 1      Униз і вглиб кролячою норою                      Білий кролик

 

 

Розділ  2     Озеро сліз                                                       Миша

 

 

Розділ  3     Гасай-Коло та довгий хвіст                         Птахи, Миша

 

 

Розділ  4     Кролик крутить Крутихвостом                  Кролик,  Крутихвіст

 

 

Розділ  5     Що порадила Гусінь                                    Гусінь,  Чеширський Кіт

 

 

Розділ  6     Порося та перець                                        Герцогиня, Кухарка,   

                                                                                                          дитина

 

 

Розділ  7      Божевільне  чаювання                                  Шалений Заєць, 

                                                                                    Капелюшник, Сонько-Гризун

 

 

Розділ  8       Королевин крокет                           Король,  Королева,  Кат, вояки, 

                                                                                фламінго, їжаки, Чеширський Кіт

 

 

Розділ   9      Розповідь  Казна-Що-Не-Черепахи          Герцогиня,  Грифон,

                                                                                        Казна-Що-Не-Черепаха

 

Розділ  10      Омарова  кадриль                                     Грифон,

                                                                                        Казна-Що-Не-Черепаха

 

 

Розділ  11      Хто вкрав пиріжки                                  Король,  Королева,  Кат,         

                                                                                                       присяжні

 

 

Розділ  12      Свідчить Аліса                                        Король,  Королева,  Кат,         

                                                                                            присяжні, колода карт

 

 

 

Клювати носом                                гніватись

Виходити з себе                               дрімати

 

 

 

 

 

 

 

Зірвалася на ноги                      швидко піднялася

Вскочити в халепу                    потрапити в скрутне

                                                              становище

 

 

 

 

 

 

 

 

Мені начхати                                          подумалося

Спало на думку                                       дрімати

 

 

 

 

 

 

 

Голову на відсіч даю       переконаний у правильності дій

Затамувати подих                               затихнути

 

 

 

                                Повість-казка  «Аліса в Країні Див»                                           

                                              Міні-проект 

                           Тема. Художні особливості твору

 

 

1 група. Ілюстрації.

Інструкція для роботи

1.     Пригадайте визначення  сюжету.

2.     Розмістіть ілюстрації на дошці в тому порядку, в якому  відбувалися події у творі.

3.     Які ілюстрації вам сподобалися найбільше?

 

 

 

 

2 група. Фігурний вірш

Інструкція для роботи

1.     Пригадайте визначення  вірша.

2.     Підготуйте виразне читання вірша – «хвостика».

3.     Знайдіть епітети у творі.

 

 

 

 

3 група. Відповідності

Інструкція для роботи

1.     Встановіть відповідність між назвою розділу і персонажами,

           які зображені в ньому.

2.     Наклейте на аркуш паперу назви розділів і перелік персонажів.

3.     Який розділ є кульмінацією твору?

 

 

 

 

 

4 група. Фантастика

Інструкція для роботи

1.     Пригадайте визначення фантастики.

2.     Запишіть у зошиті фантастичні події, які відбувалися з Алісою та 

іншими персонажами твору.

3. Яка подія найцікавіша, на вашу думку?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Артеменко Раїса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Грушка Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Лисак Лариса Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гапотченко Зоя
    Дуже вдячна за таку цікаву розробку!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
5 лютого 2019
Переглядів
23433
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку