Матеріал можна використати під час проведення уроків розвитку зв'язного мовлення, адже розвиток мовлення учнів - це вся робота, що проводиться словесником спеціально та у зв'язку із вивченням шкільного курсу для того, щоб учні оволоділи мовними нормами, а також уміли висловлювати свої думки в усній і письмовій формі,
Учитель української мови та літератури
НВК №2 м. Немирова
Маринич Ірина Анатоліївна
Тема уроку. Особливості побудови опису природи. Усний твір – опис природи в художньому стилі.
Мета уроку. Вчити учнів створювати висловлювання на задану тему, удосконалювати мовленнєво – мислительські вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, розвивати мислення, мовлення, творчі здібності, вміння висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас,розвивати вміння створювати твори – описи природи в художньому стилі на основі особистих вражень, виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.
Обладнання: ілюстрації, картки, ілюстрації до картин художників, запис композиції А.Вівальді «Зима», комп’ютер, інтерактивна дошка.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація знань учнів з теми.
Розгляд ілюстрацій до картин художників про зиму. Порівняння настроїв.
ІІІ. Робота над темою уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Навіщо людині вміти будувати опис природи?
- Що очікуєте від уроку?
Учитель. Зима буває різною: то сонечко вигляне, то сніжок піде, то хурделиця завиє. Пропоную пофантазувати.
Небо
|
Дерева |
Хмари |
Повітря
|
Сніг |
Кущі |
Сонце
|
Дуб |
Настрій
|
Ліс
|
Сніжинки |
Кольори |
Будинки
|
Мороз |
Пагорб |
Повітря
|
Береза
|
Блакить |
Які дії можуть виконувати? Що роблять?
Ліс |
Сніжинки |
Небо |
Дерева
|
Мороз |
Настрій
|
Повітря
|
Сонце
|
Хмари |
Учень працює біля дошки та коментує виконану роботу.
Пояснити роль цих словосполучень у будові опису природи.
Знайти у тексті словосполучення, вжиті в переносному значенні.
Які художні засоби використані в поезії? *(слайд)
Летить сніжок легесенький, кружляє,
Безшумно осідає він на все
І килими гладенькі простеляє,
Та стільки щастя й радості несе!
Бо ж поле стало чисте і звабливе,
На ліс пухнасту шаль вдягла зима.
У цілім світі раптом побіліло –
Ні сірого, ні чорного нема.
Зійшли хмарки, і небо засиніло,
А сонце ген з-за обрію пливе,
І всюди заіскрило, засвітило,
Напевно, диво – казка тут живе!
Визначити його роль в тексті майбутнього твору.
Зима! Зима! Усякий знає –
Вона … буває,
Летять, … , як …
… … сніжинки.
От випав сніг! Яка обнова!
Зима тоді така …
Міста чистенькі, білі села,
Зима і …, й … .
Вона тоді усім хороша,
коли мете легка … .
Мороз у лід озера кута,
«Зима, - тоді всі кажуть, …» Діти пояснюють свій настрій від поезії.
Зимовий ранок. Сумні (казкові) дерева одягли білосніжні кожухи (шати) й перетворилися на дивних чаклунів (веселунів ). Змерзла земля накрилася холодною (пуховою) ковдрою й поринула у голубі (чарівні) сни.
Діти пояснюють, як змінювався настрій твору .
ІУ. Підсумок уроку. Вправа « Криголам»(дібрати прикметники, яким був урок). Оцінювання учнів.
У – успішний, улюблений, урочистий
Р – результативний, рідний
О – особливий, оптимістичний
К – корисний, красивий, казковий.
Д/з: написати в зошиті твір – опис природи. Дати йому заголовок.