Клас 4
Предмет. Українська мова
Тема. Особові займенники. Вживання особових займенників у текстах. Складання речень за малюнками.
Мета уроку: вчити розпізнавати особові займенники; визначати їх особу та число; формувати вміння користуватись особовими займенниками в усному й писемному мовленні ; розвивати увагу, мислення; зв'язне мовлення дітей; прищеплювати любов до рідної мови;виховувати самостійність, увагу, старанність і охайність на письмі.
Тип уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.
Клас 4
Предмет. Українська мова
Тема. Особові займенники. Вживання особових займенників у текстах. Складання речень за малюнками.
Мета уроку: вчити розпізнавати особові займенники; визначати їх особу та число; формувати вміння користуватись особовими займенниками в усному й писемному мовленні ; розвивати увагу, мислення; зв’язне мовлення дітей; прищеплювати любов до рідної мови;виховувати самостійність, увагу, старанність і охайність на письмі.
Тип уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.
Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: підручник, опорна таблиця, смайлики, матеріал для роботи в парі, групі, картки з тестовими завданнями.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Емоційне налаштування на урок. Девіз
Хід уроку.
I.Організація класу до уроку.
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун-дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
Всі гарненькі, чепурненькі,
Й до роботи беручкі.
Починаймо працювати,
Ви ж у мене молодці,
Мови рідної знавці.(Слайд 2)
Психологічний тренінг
ВЧИТЕЛЬ |
УЧНІ |
Ви - найкращі Ви - активні Ви - розумні Ви – ерудовані Ви – винахідливі Я люблю Вас! |
Ми - найкращі Ми - активні Ми - розумні Ми – ерудовані Ми – винахідливі Ми любимо Вас! |
А Вам, дорогі гості! Доброго дня,
Всякого гаразду.
Щоб росли, цвіли як квіти
Ваші гарні, чемні діти
Щастя Вам у Вашій хаті,
Миру і добра! (Слайд 3)
Ну, а ми працювати починаймо
Наш девіз тепер пригадаймо!
Девіз уроку: «Якщо дружить увесь клас – успіх буде повсякчас». (Слайд 4)
Побажайте один одному удачі на уроці, потисніть руку товаришеві
Згадаємо равила роботи на уроці. (Слайд 5)
Психологічна настанова:
― А як будемо працювати на уроці – дізнаємося, розташувавши прислів’я в правильному порядку. (Слайд 6)
Поясніть, як ви їх розумієте?
Хто багато робить, той багато знає.
Добрий початок – половина роботи.
Зробив діло – гуляй сміло!
_ Знайдіть іменники в прислів’ях (рід),
прикметники (число, рід), поставте у множину, визначте рід
числівники, запитання, який за значенням(кількісний)
3. Словникова робота. (Слайд 7)
- Записати слова.
Вставити пропущені букви, пояснити орфограми.
Назвати частини мови.
Розібрати за будовою слово грибник.
З перших букв кожного слова і суфікса останнього слова утворіть слово (займенник)
3. Фронтальне опитування. Вправа «Чиста дошка».
Ти без друзів не існуєш, 1 в біді не залишаєш.
Поважаєш та цінуєш, Не прикметник, не іменник
І як треба заміняєш, Звуть тебе усі... (займенник).
Із займенником ви розпочали знайомитись. Зараз перевіримо, що ви запам’ятали з цієї теми.
- Чому ця частина мови називається саме займенником? (Вживається замість імені, тобто замість іменних частин мови: іменника, прикметника, числівника).-
- На що вказує займенник?(На предмет, їх ознаки,кількість. Але не називає їх.)
-Яким членом речення виступає?(підметом, другорядним членом)
V. Повідомлення теми та задач уроку.
Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Займенник», а тему уроку дізнаємось з каліграфічної хвилинки. (Слайд 8)
2. Каліграфічна хвилинка
- А зараз уже пора взятися і до пера.
- Відкрийте свої зошити. Запишіть каліграфічно, грамотно каліграфічну хвилинку. Не забувайте про правильне з'єднання.
Красиво писати – себе поважати!
ос со об бо ові віз зай ме нн ник ки
особові займенники
-утворіть зі складів слова (особові займенники)
Па уроці познайомимось з особовими займенниками.
Тепер з’ясуємо завдання уроку. Чому цей урок навчить кожного з вас? Наші сподівання записані на дошці. Прочитаємо їх. (слайд 9)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Тема ця хоч непроста , та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
Ви здобудете знання і нові уміння.
А для цього треба вам проявить терпіння.
Отож, друзі, до роботи. У нас урок мандрівка за новими знаннями. На чому вирушимо у мандрівку зараз дізнаємось. (слайд 10)
Через море – океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує.
А на ньому люд мандрує. (слайд 10)__________ Звук корабля магнітофон
КАРТА МАНДРІВКИ. (слайд 11) звук корабля ( ОСТРІВ!Випробувань,я сам,дружба, творчий, відгадай, підсумковий)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вибірковий диктант(слайд 12)
- Прочитайте вірш та виписуйте займенники.
Вчимо ми цю частину мови.
Вивчіть й ви обов’язково.
Посміхнувся я: «Привіт!»
Усміхнешся ти в отвіт.
Й засміються навкруги –
Він, вона, воно, вони.
Так, усмішка всіх єдна.
Жити в дружбі помага.
Перевірка вибіркового диктанту. (Ми, ви, я, ти, він, вона, воно, вони). слайд 13,
- Молодці, ви будете моїми помічниками на уроці.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Мандруємо до острова «Я сам» (слайд 14)
_ Читаємо правило ст. 121 в підручнику. (слайд 15)
Розкажіть правило один одному в парі.
Ти, він, вона, вони - це дружня компанія нашої школи. А ще, це займенники, які називаються особовими. Заміняють іменники.
1.Кого в діалозі можуть позначати займенники?
Я- Ти- Він,вона,воно-
2. Чи мають займенники категорію числа? Розподіліть займенники у дві групи : я,ми,ти,він,вона,вони,воно.
Однина Множина
3.У яких займенників можна визначити рід
Я,ми,він,вона,ти,воно,ви,вони.
— Уявіть, що відбулися змагання, і ви хочете розповісти про результати друзям. (Виходять троє учнів.)
Відповіді: Я посів І місце. Ти посів II місце. Він посів III місце.
— Займенники, як і спортсмени, мають свої місця, вони належать до 1-ї, 2-ї, 3-ї особи. (Дописують на дошці біля цифр 1, 2, 3 слово «особа».)
2. Складання опорної таблиці «Особові займенники» (слайд 16)
Мандруємо до острова «Дружба» (слайд 17)
V. Практичне виконання вправ на закріплення вивченого.
1. Тепер знання свої покажемо
І займенники у тексті відшукаємо.
особу та число їх визначаємо (Слайд 18)
Школу дуже я люблю,
Залюбки сюди я йду,
Тут багато друзів маю.
Дружно завжди з ними граю,
Вчителів я поважаю.
Слайд 19
Робота з підручником. Вправа 238.
… малюю, … читаєш, … відпочиває, … їдемо, … слухаєте музику, … повертаються додому.
Фізкультхвилинка : слайд 20
В цьому домі — ми сім’я,
В цьому домі — ми сім’я. (Ідуть по колу.)
Я і ти , ти, і я! (Зупиняються, руки в сторони,
уперед, до грудей.)
Руку дай, тому, хто зліва, (Ліву руку в сторону — вниз.)
Руку дай, тому, хто справа. (Праву руку в сторону — вниз.)
Ми — одна сім’я! (Беруться за руки, піднімають їх
угору.)
В цьому домі — ми сім’я.
В цьому домі — ми сім’я. (Ідуть по колу.
Я і ти, ти, і я! (Зупиняються, руки в сторони,
вперед до грудей.)
Посміхнись, тому, хто зліва, ( Повертають голову
ліворуч,посміхаються.)
Посміхнись, тому, хто справа, (Повертають голову праворуч,
посміхаються.)
Ми — одна сім’я! (Беруться за руки, піднімають їх
угору.)
ОСТРІВ ТВОРЧИЙ слайд 21
VI. Практичне виконання вправ на закріплення вивченого.
Запишемо ми речення старанно. слайд 22
Нехай виходить чисто гарно…
- Спишіть речення, дібравши відповідний займенник. Вкажіть його число і особу.
... люблю свій клас!
... знаєте, які чудові у мене друзі?
... люблять грати у рухливі ігри.
Рубрика «Спілкуймося красно». слайд 23
- Щоб підкреслити повагу до адресата, займенник Ви у вітаннях та запрошеннях пишемо з великої букви.
Візьміть до уваги! Займенник Ви пишуть із великої букви,якщо він указує на особу, до якої звертаються з повагою.
|
Острів відгадай слайд 24
ІІІ. Повторення та узагальнення знань.
Диктант – мовчанка
-Я буду показувати вам картки, а ви записуйте у зошит займенники. Потім кожен з вас, по черзі, буде говорити свою відповідь, а ми всі дружно перевірятимемо.
ІІ особа однини ( ти)
ІІІ особа однини ж. р. ( вона)
ІІІ особа множини ( вони)
І особа однини(я)
ІІ особа множини( ви)
1 особа множини( Ми)
Робота в парах. « Сенкан» слайд 25
- Встанови пропущене слово.
СЕНКАН 1 ( 1 в. )
СЕНКАН 2
СЕНКАН 1 ( 2 в. )
VII. Робота в групах. слайд 26
Запишіть слова у кросворд.
1 я
2 м и
3 т и
4 в и
5 в і н
6 в о н а
7 в о н и
1. Він є у роті (язик).
2. Воно потрібне для чистоти і гігієни (мило).
3. Сім днів (тиждень).
4. Ягода для вишневого варення (вишня).
5. Його вдягають дівчатка на голову (вінок).
6. Хижий птах з чорним пір'ям (ворона).
7. Він кличе на урок і з уроку (дзвоник).
- Які займенники використали?
VI. Підбиття підсумків уроку.
Станція « Підсумкова» слайд 27
- Назвіть, які ви знаєте особові займенники?
Отже, займенник ми вивчали,
Особу та число їх визначали.
А тести вас хай перевірять
Знання здобуті на уроці швидко хай оцінять.
.
Тест (слайд 28по команді вчителя відкрити)
1. Займенник -
а) називає предмет;
б) називає ознаку предмета;
в) вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх.
2. Займенники відповідає на ті ж питання, що й …
а) частини мови, замість яких вони вживаються;
б) іменник, прикметник,
в) числівники.
3. . В якому рядку записанi тiльки особові займенники ?
а) ми , ви , вони , я , ти , вiн , вона , воно , вони
б) десять , я , зелений , ви
в) вони , трава , ми
4. До третьої особи належать займенники:
а) ти, ви, вас, тобою;
б) я, ми, мене, нас;
в) він, вона, воно, вони.
5. До першої особи належать займенники:
а) вона, ти, ми,він
б) ми, я
в) ти, четвертий, п’ять.
6. Займенниками другої особи є :
а) ти , ви
б) пташка , воно , я
в) ми , вони , вона , вiн
Перевірка тесту.
Оцінювання роботи учнів вчителем.
Самооцінка. слайд 29
-А заразоберіть смайлик, який би відображав вашу роботу на уроці.
Старався.
Працював нижче своїх можливостей.
-Зробіть для себе висновки.
VIII.Домашнє завдання слайд 30
Вправа 239, Ст.. 123
Опрацювати правила на ст.121,122
Прекрасний день! слайд 31
Уроку підійшов кінець.
Хай кожен вимовить про себе:
«Який я молодець!!!»
Слайд 32!
Дякую всім, хто працював,
В зошитах гарно писав,
На всі запитання відповідав,
Та тим , хто в гості завітав.
Дякую за співпрацю!