Урок літературного читання у 2 класі (за підручником В. Науменко) насичений різними інноваційними формами навчання. Виховує у дітей любов до природи, до рідного слова, бажання користуватися його красою та силою
Урок
літературного читання
«Ознайомлення із поняттям «Настрій твору». Наталя Забіла «Дощ іде».
Талах Н. І.
Тема: Ознайомлення із поняттям «Настрій твору». Н.Забіла «Дощ іде».
Мета: ознайомити з поняттям «настрій твору», стежити за зміною настрою у вірші; учити визначати настій твору за словами; актуалізувати знання про заклички; формувати вміння виразно читати;
розвивати зв’язне мовлення учнів, навички виразного читання, логічне мислення, збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати любов до природи, до рідного слова, бажання користуватися його красою та силою.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Пролунав і стих дзвінок
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Діти розповідають напам’ять одну з забавлянок Н. Забіли.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
а) Надуваємо уявну кульку
Ось як кульку надуваємо! (дмухаємо)
А рукою перевіряємо. (вдихаємо)
Якщо лопне – видихаємо,
Наші м’язи розслабляємо.
б) Гра «Зроби як…»
- шелестить травичка
- капає дощик
- шумить вітерець
Мовна розминка
в) Робота над скоромовкою
У нас на дворі погода розмокропогодилась.
г) Читання слів із карток – блискавок.
Слова: Дощ, грім, блискавка, веселка, гроза, град, туман.
ІV. Мотивація начальної діяльності
Коли падаю я з неба,
Люди кажуть: «Так і треба».
Восени, тоді вважай,
Буде добрий урожай. (Дощ)
Вправа «Мікрофон»
- Діти, відповідати на питання треба тільки у мікрофон.
- Яким буває дощ?
- Який у вас буває настрій коли йде дощ?
- Хто з вас любить дощ?
- Чому? Розкажіть.
3. Робота з акровіршем
- Прочитайте акровірш і ви довідаєтеся про яке природнє явище ми будемо читати.
Двох ворон і галок двох
Охопив переполох.
Щось сипнуло, мов горох.
V. Оголошення теми й мети уроку.
- Може, ви здогадались про що сьогодні буде йти мова?
Але спочатку зробимо гімнастику для очей.
Погляд вгору – донизу.
- «Маятник» (рухи очима вправо – вліво за стрілкою)
VІ. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
1. Етап підготовки учнів до сприймання змісту тексту
Робота з малюнком (с. 25)
- Розгляньте ілюстрацію. Що зобразив художник?
- Де перебуває дівчинка? Який у неї вираз обличчя?
- Як гадаєте, чому вона задумлива?
- Кого ще намалював художник?
- Що роблять горобці?
- Спробуйте передбачити за малюнком, про що йтиметься у творі.
1. Опрацювання вірша Н. Забіли «Дощ іде»
1) читання вірша вчителем
- Сподобався вірш?
- Які картини постали у вашій уяві, коли слухали вірш?
- Який настрій він викликав? (Сумний, журливий, радісний, веселий, піднесений)
- Можливо, щось здивувало чи вразило?
2) Словникова робота
а)Пояснення незрозумілих слів (якщо такі були).
б) Вправа «На одному видиху».
- Наберіть повітря в груди і спробуйте на видиху прочитати окремо кожний стовпчик слів.
Краще сховалося сумна
дощику стукотять погана
найкраща шепочуть чудова
- До слів третього стовпчика доберіть слова, протилежні за значенням.
YІІ. Первинне застосування набутих знань
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Що сталося сьогодні?
- Чи всі однаково сприйняли дощ?
- Кого засмутив дощик? Чому?
- Що зраділо дощику? Чому?
3. Читання вірша за строфами, обговорення прочитаного з елементами вибіркового читання.
- Про що йдеться в першій строфі? Який настій у Маринки? Які слова на це вказують? Чому дівчинці не подобається така погода?
- Прочитайте, передавши голосом сум і журбу дівчинки.
- Який смайлик ви б обрали, щоб передати настрій Маринки?
- Про що йдеться у другій строфі? Хто зрадів дощу? Які слова з тексту це доводять? Чому радіють дощу квіти і трави? З якою інтонацією будемо читати цей куплет вірша?
- Прочитайте, передаючи радість квітів і трав.
- Оберіть смайлик, що покаже настій рослин.
- Про що йдеться у третій строфі? Для кого дощ – найкраща погода? Доведіть, що це так. Чому сходи полюбляють дощ?
- З якою інтонацією будемо читати третій куплет? Прочитайте.
- Який смайлик передає настій зелених сходів?
- Погляньте, які смайлики ми обрали.
- Чи змінюється настрій упродовж вірша?
- З яким настроєм читаємо першу строфу? (Сумно, журливо)
- Другу строфу? (Весело, радісно)
- Третю строфу? (Радісно, піднесено)
- Визначте настій твору.
4. Гра «Ланцюжок»
(Читання вірша учнями за строфами)
- Прочитайте виділені слова. Чий настрій передає кожне з них?
Сумна, погана, зітхає. (Маринка)
Зраділо, чудова. (Квіти і трави)
Хороша, найкраща. (Сходи)
- Чому Маринці сумно, а рослинам — радісно?
5. Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
В рукавичку позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
YІІІ. Формування творчих умінь і навичок учнів
1 група: Знайдіть та прочитайте рядки вірша, що доводять твердження «Дощ – погана погода»
2 група: Знайдіть та прочитайте рядки, які доводять твердження «Дощ – чудова, хороша, найкраща погода»
3 група: Знайдіть і прочитайте рядки вірша, що нагадують закличку.
Сонце - …….(віконце)
Пити -………..(зеленіти)
Рости -……….(цвісти)
Увазі учнів запропоновано дві тези: «Дощ – це дуже гарно» і «Дощ – це погано» (плакати висять у різних кінцях класу). Учні пристають на певну позицію і підходять до плаката, що її відображає. Група, яка утворилася, обговорює свою точку зору та обирає кількох представників, які аргументуватимуть думку.
Вислуховуються аргументи обох груп. Після викладу різних точок зору, зясовують, чи не змінив хто-небудь з учасників своєї думки і чи не хоче перейти до іншого плаката. Причину переходу варто обґрунтувати.
ІХ. Підбиття підсумків навчальної діяльності
- Заплющіть очі. Згадайте ті речі або події на уроці, які несли з собою гарний настрій або почуття задоволення, зберігаючи гарні відчуття, відкривайте очі.
- Що на уроці викликало у вас гарний настрій.
Вправа «Незакінчене речення»
Х. Домашнє завдання
С. 25 читати виразно за особами, вивчити закличку.
Творча вправа «Лист Маринці»
- Спробуйте написати лист Маринці, 2-3- речення, щоб покращити їй настрій.
Сценка – діалог «Розмова про дощ»
Дитина. Мамо, чому дощ капає?
Мати. Тому, що хмари сумні.
Дитина. А коли дощ перестає?
Мати. Коли сонце здіймається.
Дитина. А чому дощ люблять рослини?
Мати. Бо він дає їм сили.
Гра «Чи є таке речення у вірші?»
• Сьогодні за хмари
Зайшло сонце. (Ні, сховалося.)
• Ми хочемо пити,
Щоб краще рости,
Свіжіш зеленіти,
Буйніше цвісти! (Так)
• І в полі зеленім
Хвилюються сходи:
- Чудова погода! (Ні, хороша.)