У сучасному світі нарощуються кризові явища у сфері людських відносин, все гострішими стають проблеми з утвердженням цінностей: вічності і цінності життя, відносності часу і простору, гуманізму і толерантності, любові до рідної землі . Саме твори В.О.Сухомлинського вчать гуманізму,людяності,любові до тварин .На урок підібрані такі сучасні види робіт,щоб не лише навчити дітей працювати з літературним твором,але й виховати найкращі людські риси характеру
Тема: В. Сухомлинський. Покинути кошеня.
Мета: Вдосконалювати навички швидкого, правильного, свідомого читання, розширювати уявлення учнів про тварин, збагачувати словник учнів, розвивати індивідуальні здібності кожного учня, пам'ять, мовлення, творчу уяву, вміння працювати, виховувати чуйне ставлення до живої природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок – гра.
Обладнання: таблиці для розчитування, малюнки тварин, набір букв, портрет В.О. Сухомлинського, картки-малюнки.
Хід уроку
І Психологічний настрой.
Рада я вас всіх вітати і урок наш розпочати.
Настрій – супер, погода – клас.
До роботи, все гаразд.
ІІ Артикуляційні вправи.
А щоб добре працювати, треба ротик повправляти.
ІІІ Розчитування (табл. на дошці) + індивід.
На яких словах спотикалися? Як їх назвати одним словом? Яке слово зайве?
IV Оголошення теми уроку
4.1 Девіз нашого уроку заховався серед літер на дошці. Заберіть букви синього кольору і прочитайте його.
4.2 Розповідь. В кожній людині живуть Добро і Зло, тому інколи люди роблять погані вчинки. Але що переможе, добро чи зло в серці людини, це вже залежить від неї самої.
Коли ви відпочивали на перерві, до вас в клас завітали Добро і Зло і поклало.ііі вам на парти серце. Ці сердечка непрості. З червоного боку на них проростають зерна доброти, а з іншого зла.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1 Мозгова атака
Сьогодні ми будемо вивчати твір, який написав вже нам добре відомий письменник. Як звати його, ви зможете відгадати, коли дасте відповіді на запитання мозгової атаки
3.2.Розповідь учителя про письменника
В.О.Сухомлинський – заслужений педагог, талановитий вчитель,який дуже любив дітей і написав про них багато історій. Він прагнув, щоб діти росли чуйними. Справедливими, добрими, любили природу і людей.
3.3.Метод передбачення
Відкрийте підручник на с.111 і прочитайте назву оповідання.
-Про що може іти мова в оповіданні під такою назвою ?
3.4.Первинне ознайомлення з твором. Читання твору вчителем.
А зараз перевірте свої передбачення,прослухавши зміст твору «Покинуте кошеня» Чи справдились ваші прогнози?
3.5.Словникова робота
Миттєве читання слів, близькі за значенням, протилежні за значенням.
Ко-ше-нят-ко Ди-в-ля-ться При-гор-ну-ло-ся
Дів-чин-ка За-мур-ко-тіло При- ту-ли-ло-ся
Кущ Бо-ї-ться
(мовчки, пошепки, сумуючи, дивуючись,радіючи.)
Фізкультхвилинка
3.6 Асоціат. кущ: Утвори слово.
З чим асоціюється слово добро.
3.7 Робота над текстом
а) Читання ланцюжком.
б) «Дощик» - почався, сильнішає, злива, затихає, перестав.
в) Гра «так» чи «ні».
- На вулиці опинилося кошеня?
- Тваринка раділа.
- Маленькому було страшно?
- Біля кошенятка ніхто е проходив.
- Настав ранок.
Дарунком вірш
Сказав мудрець: живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай
Лише в добро і віщу правду віра
Людину відрізняє від мавпи і від звіра
Хай оживає істина стара
Людина починається з добра
Нехай в ваші серця ніколи не поселяться зернята зла і на згадку про те, що треба берегти тварин листівки з їх зображенням.
г) Вибіркове читання
- Як кошеня опинилося на вулиці?
- Який вигляд воно мало?
- Хто проходив повз кошеня?
- Як люди відносилися до нього?
- Чи допоміг хтось із людей кошеняті?
- Які це люди? (байдужі, черстві)
- Яке в них серце? (зле, холодне)
- Скільки часу сиділо кошеня само?
- Які почуття його охопило?
- Що зробила Наталочка?
- Якою було дівчинка? (добра, милосердна, чуйна, небайдужа до горя інших люблячих тварин)
- Як би ви діяли в такій ситуації?
3.8 Гра «Криголам»
Чи можна Наталку назвати другом тварин?
Доберіть до кожної букви слова ДРУГ, слова які характеризують друга.
Д – добрий
Р – радісний, розумний
У – уважний
Г – гарний, гостинний.
3.9 Робота в парах. Складання плану.
У вас на парті – картинки, на яких написані речення.
Розмістіть ці речення так, як відбувалися події в творі.
3.10 Робота в групах. Зараз ми з вами поділимося на групи.
Із чарівної скриньки кожен витягне тваринку. Зібралися в групи.
З доброї торбинки витягує 1-н учень прислів’я.
Обговоріть в групах як ви його розумієте.
IV Рефлексія. Діти, що ж перемогло на уроці: добро чи зло. Візьміть сердечка і прикріпіть їх на дошці тією стороною яка перемогла у ваших серцях.
Вийшло велике червоне серце.
.