КЗ « Шполянська загальноосвітня санаторна школа – інтернат Черкаської обласної ради »
Урок розвитку зв’язного мовлення в 6 класі
Переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи
Бухтій Людмила Дмитрівна
Тема. Переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи
Мета: навчити учнів складати письмові перекази текстів розповідного характеру з елементами опису природи;
розвивати писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас школярів;
виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, словники, тексти переказів, пам’ятка « Як працювати над переказом»
Хід уроку
І.Вступна частина
1. Організаційний момент
- Рефлексія настрою ( віршик )
Добрий день! І в добрий час!
Рада, діти, бачить вас.
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
2. Перевірка виконання домашнього завдання
- Репродуктивна бесіда шляхом методу « Мозковий штурм»
3. Мотивація навчальної діяльності
- Метод прогнозування
Відгадайте загадку і ви дізнаєтеся, який об’єкт буде предметом сьогоднішнього уроку
Загубилась у верболозі,
День і ночі ронить сльози. ( Плакуча верба)
4. Повідомлення теми і завдань уроку
5. Логопедична хвилинка ( скоромовка )
6. Каліграфічна вправа
ІІ. Основна частина
- Евристична бесіда
Фізкультхвилинка ( руханка )
2. Всебічний аналіз теми
- Ознайомлення з пам’яткою « Як працювати над переказом »
1. Прочитай (послухай) текст повністю.
2. Розділи його на частини (абзаци).
3. Склади план у вигляді заголовків до абзаців (частин).
4. Перекажи зміст кожної частини тексту за абзацами.
5. Запиши коротко зміст тексту за планом.
6. Пиши уважно, красиво; кожну частину починай з абзацу.
7. Перевір написане.
- Ознайомлення з таблицею « Вимоги до мовлення»
- Читання тексту вчителем
В кінці греблі шумлять верби…
З п’ятисот видів верб, як ростуть на нашій планеті, тридцять припадає на Україну.
Верба, окрім того, що вона була і залишається окрасою сіл та міст нашої країни, дарує людям багато корисного.
Найбільше прислужилася верба для річок, ставків, криниць. Саме завдяки цим незрадливим сторожам береги річок не виходять з ладу. Міцно уп’явшись корінням у землю, верби стримували своїм тілом зсуви, не дозволяючи передчасно підточувати водою ґрунт,зупиняли піскові заноси. Недарма кажуть: там, де росте верба, житиме й річка.
Погляньмо на наші річки, - там, де ростуть верби, вони тримаються своїх сталих кордонів і, навпаки, оголені береги поступово руйнуються, підмиваються водою, рихліють, од чого русло міліє, замулюються природні джерельця, без яких будь – яка річка хиріє і поступово вмирає.
Мудрість народна зафіксувала ще одну характерну здатність верби – очищувати воду річок та озер від всіляких шкідливих домішок. Де срібліє вербиця, там здорова водиця, - говорить народне прислів’я. Ось чому люди брали ( й сьогодні беруть) воду для пиття у річці під вербою. Саме в таких місцях водиться й риба. Це відомо усім рибалкам, - риба теж любить чисту воду.
(За В.Скуратівським) ( 170 сл.)
- Попередні вправи
- Бесіда за питаннями
Орієнтовний план
- Повторне читання тексту
- Усне переказування учнями тексту
ІІІ. Заключна частина
1. Домашнє завдання.
2. Підведення підсумків роботи учнів.
Бесіда
3. Аргументоване оцінювання знань
4. Приведення організму дитини в спокійний стан.
5. Організоване закінчення уроку.