Урок "Перевірка додавання відніманням. Складені задачі на знаходження невідомого доданка."

Про матеріал
Урок розроблений з урахуванням того, що в класі навчається дитина з ООП. Окремо , на кожному етапі уроку вказано, як вчитель модифікує матеріал для дитини. Вказано, як асистент вчителя працює з дитиною. Підібрані види роботи .
Перегляд файлу

                               

 

 

          

            Конспект

               уроку

         математики

             в 4 класі                  

 

                                         Підготувала і провела

               вчитель початкових класів Чугай Світлана Вікторівна

 

 

Тема: Перевірка додавання відніманням. Складені за­дачі на знаходження невідомого доданка.

 

Мета:

  • Формування предметних компетентностей:

-         узагальнити  уявлення учнів про зв'язок дій додавання і віднімання;

               вчити виконувати перевірку додавання відніманням, віднімання –   

               додаванням;

-         розвязувати складні задачі на знаходження невідомого доданка;

-         розвивати критичне мислення,вміння виділяти головне.

  • Формування ключових компетентностей:

-         уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес та навички самоконтролю;

-         комунікативні: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

-         соціальні: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

-         інформаційні: розширити знання учнів про народні звичаї, про життя бджіл та користь меду.

 

Тип уроку: комбінований

 

Міжпредметні звязки: народознавство, читання, природознавство, основи здоров’я.

 

Обладнання: -  проектор;

                            презентація;

                            роздатковий матеріал;

                            сигнальні картки;

                            картки для індивідуальної роботи;

                            екран;

                            наочний матеріал;

                            горщик з медом;

                            лікарські трави;

                            музичний супровід.

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     Хід уроку

                         Робота з   класом

 Робота з дитиною з ООП

І Організація класу

  Станьте, діти, всі рівненько,

 Усміхніться всі гарненько.

 Щоб урок минув не марно,

 Працювати треба гарно,

 Щоб почути у кінці,

 Що ви просто молодці!

ІІ Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми уроку.

  1. Бесіда ( Питання до Славка)

-         Який сьогодні день?

-         Славко, яка пора року зараз надворі?

-         Відкрийте зошити і запишіть.

Вчитель: За вікном глибока осінь, кінець листопада – ворота зими. Це означає, що всі польові роботи закінчено. У селищах розпочинаються «братчини» - давній слов’ян­ський звичай зміцнення дружби, коли всі збираються за святковим столом, куштують різні страви, які разом приготували. Обов’язково на столах повинен бути мед. Бо ще ці гуляння називають святом «бджолиного рою».

-         Ось як все починається!

  1. Інсценування

Сусідка 1: Вже весна. Якщо бажаєш потоваришувати з

                 односельцем, то подаруй йому бджолиний рій.

Сусід 1: Гарна пропозиція!!

Сусід 1: Вітаю вас. Даю на братчину!.

Сусід 2: Щиро дякуємо!!!

Сусідка 2: Тепер ми разом будемо доглядати рій, а восени

             скуштуємо ситенний мед, який приготуємо за власним

             рецептом.

  1. Повідомлення теми уроку.

-         Одже, допоможемо родинам гарно доглянути рій, щоб отримати смачний ситенний мед?

Тема: Для цього на уроці ми будемо розв’язувати приклади і задачі з багатоцифровими числами, повторимо правила перевірки додавання та віднімання.

  1. Відгадування загадки.

-         Відгадайте, без кого нам не впоратися?

Швидкокрила, невеличка,

Ця невтомна трудівничка.

Цілий день вона літає,

Із квіток нектар збирає. (Бджола)

 

 

 

( На дошці з’являється малюнок бджоли)

  1. Відгадування девізу уроку.

- Пропоную вам відгадати девіз нашого уроку.

А) Гра « Назви числа у порядку зростання» ( Діти називають числа. Вчитель перегортає відповідне слово)

- Запишіть красиво числа.

- Прочитайте їх у порядку зростання.

 35008    53800  35080   5800 

           5800          35008           35080               53800

 Бджіл     тримати,    не в холодку     лежати.

       - Славко, яке число найменше? Чому?

        Б) Читання девізу уроку.

В) Бесіда.

 - Як розумієте прислів’я? ( Треба гарно працювати, не лінитися)

- Сподіваюся, що ми також будемо старанно працювати та зберемо добрий врожай. За правильні відповіді будете самостійно робити позначки на полях зошитів.

  1. Вправа « Очікування»

-         Яким на вашу думку буде наш урок?

-         А ще він буде з «Присмаком меду»

ІІІ Актуацізація опорних знань

  1. Усний рахунок.

А) Математичний диктант. (Прийом «Тихе опитування»

               ( Діти показують відповіді на екранах)

-         Дехто працює за картками.

-         Зменшуване 300, від’ємник 7.Знайди різницю.( 293)

-         Перший доданок 120, другий 330. Знайди суму. (450)

-         Число 940 зменшити на 500. (440)

-         Число 790 збільшити на 10. (800)

Б) Індивідуальна робота за картками.

        300 – 7 =                       120+ 330=

        940 – 500=                    790+ 10 =

 

В) Бесіда ( Прийом « Мозковий штурм»)

 - На які арифметичні дії були приклади? ( Додавання і віднімання)

 - Як називаються компоненти при додаванні? ( І доданок 

    +  ІІ доданок = Сума

 -  Як називаються компоненти при відніманні?

    ( Зменшуване – Від’ємник = Різниця)

-         Чи можна назвати ці дві дії взаємооберненими? ( Так)

-         Скільки прикладів на віднімання можна скласти з одного прикладу на додавання, якщо доданки не однакові?( Два)

-         Чи можна скласти приклад на додавання з прикладу на віднімання? ( Так)

Висновок: Одже на цих властивостях і грунтується правило перевірки дій додавання і віднімання. На прикладах ми це сьогодні доведемо.

  1. Гра « Вірно- невірно»

-         Приготуйте сигнальні картки- квіточки.

-         Чи правильно розв’язано приклади?

 

329                       670                    243   

483                       435                    531     

     712                       235                    785      

-         Навіщо нам в житті потрібні вміння перевіряти свої обчислення? ( Щоб не помилятися в магазині)

  1. Фізхвилинка « Жу-жу-жу» ( мультфільм-пісенька)

Давайте трішечки відпочинемо.

ІІІ Вивчення нового матеріалу

  1. Читання казки В.Сухомлинського « Бджолина музика»  Бджілки цікавлять не лише господарів, а ще вчених ентомологів, які їх вивчають та й письменників. Перед вами казка Василя  Сухомлинського « Бджолина музика».

-         А що ви знаєте про письменника? ( Український педагог, письменник.)

         Картинки по запросу хто такий василь сухомлинський фото

-         Прочитайте казку у парі.

     З ранку до вечора на пасіці дзвенить бджолина музика. Заплющиш очі — чуєш немов струна бринить. Де ця струна? Може у вуликах? Може сидять там бджілки і грають на якомусь дивному інструменті? Бо бринить музика скрізь: і біля вуликів, і в саду, і в квітучій гречці.

     Весь світ співає. І синє небо, і сонце  - все співає. А може, тоненькі струни у квітах? Може, натягло їх сонце між пелюстками? Прилетить бджола до квітки, сяде між пелюстками й грає на тих маленьких струнах маленькими лапками.

  1. Пояснення нового матеріалу

-         Куди прилетить бджілка? (питання до Славка)

-         Ось і наша бджілка прилетіла на медоносні квітки, але назва їх невідома.

-         Спробуємо пояснити приклади, тоді дізнаємося.

         8472                         6118

         2354                         2354

         6118                         8472  

-         Назвіть різницю.

-         Як склали другий приклад?( До різниці додали від’ємник)

-         Що отримали? (Зменшуване)

-         Можемо сказати, що приклад розв’язали правильно?

-         Одже перша квітка шавлія.

-         Як перевірити віднімання додаванням?

 Висновок: Щоб перевірити чи правильно виконана дія віднімання, треба до різниці додати від’ємник. Якщо отримали зменшуване, то приклад розв’язали правильно.

                 а – в = с   , то  с + в = а

                   

-         Відгадаємо наступну.

       2903                     7249

       4346                     4346

       7249                     2903

-         Назвіть суму.

-         Як утворили другий приклад? ( Від суми відняли ІІ доданок)

-         Що отримали? ( І доданок)

-         Можемо сказати, що приклад розв’язали правильно?

-         Як ще можна перевірити? ( Від суми відняли І доданок, якщо отримаємо ІІ доданок, то розв’язали вірно)

-         А друга – жовтий буркун.

Висновок: Щоб перевірити чи правильно виконана дія додавання, треба від суми відняти один з доданків. Якщо отримали другий доданок, то приклад розв’язали правильно.

                      а + в = с, то  с – в = а  

                                            с – а = в

                

  1. Первинне закріплення.

         А) Розвязання прикладів № 397 (2), (4)

           -  Відкрийте підручники стор.65 № 397 (2 та 4)

           -  Розв’яжемо з коментуванням. ( Діти коментують, 

              вчитель записує на дошці.)Не забувайте робити        

              позначки на полях.

 

        Б) Робота у групах (з використанням прийому « Навчаючи- 

             вчусь»

-         Попрацюємо в малих групах. Об’єднайтеся в четвірки.

           Бджоли дуже добре орієнтуються в часі. Для цього їм не

           потрібні ні годинник, ні сонце.Обчисліть, скільки

           бджілок повернулося до вашого вулика. Дізнайтеся в

           якому з  трьох конвертів секрет. Коли ваша група

           впорається із завданням, дайте сигнал: підніміть вулик. 

           Памятайте про правила роботи у групі та свої обов'язки.

                                 «Правила роботи в групі»

     Слухай, що говорять інші.

     Говори спокійно, ясно, тільки по справі.

     Аналізуй свої дії, вчасно виправляй помилки.

     Допомагай товаришам, якщо вони про це просять.

     Точно виконуй покладену на тебе роль.

-         На цю роботу не більше 1 хвилинки. Час пішов.

        В) Виконання завдання

1 гр. - № 398 (1) - 51673

2 гр.- № 398 (2) - 53669

3 гр.- № 398 (3) - 75302

4 гр.- № 398 (4) - 38416

5 гр.- № 398 (1) - 51673

6 гр.- № 398 (2) – 53669

         Г) Перевірка

     - Що цікавого дізналися про бджіл?

1 гр. – 51673- Бджола бачить на відстані 1 м.

2 гр.- 53669 - Для виготовлення 100 грамів меду бджола збирає нектар із 1 000 000 квітів.

3 гр.- 75302 - Бджоли сягають у польоті висоти 6600 м.

4 гр.- 38416 - За одну секунду бджола робить до 440 помахів крилом.

5 гр.- 51673 - У пошуках меду бджілка відлітає від вулика на відстань до 10 км.

6 гр.- 53669 – У світі близько 2000 видів бджіл, і тільки 4 види з них виробляють мед.         

 

ІV Повторення та закріплення вивченого

       1. Робота над задачею.

         -  Якщо складаються несприятливі погодні умови, часто

            ідуть дощі, дуже мало квітів, стає холодніше, то 

            господарю треба підгодовувати бджіл цукровим сиропом.

-         Задача наша також про цукровий сироп.

     А) Читання задачі.

 Для виготовлення цукрового сиропу для бджіл за рік господар використав 8 кг 300г цукру. Весною витратив 2кг 800 г, восени –900 г. Решту витратив взимку. Скільки килограмів цукру витратив господар взимку?

    Б) Аналіз задачі

     - Скільки всього цукру використав господар?(8кг300г)

     - Скільки це грамів? (8300г)

     - Коли він використовував цукор? (весною,восени та зимою)

     - Скільки витратили весною? (2кг 800г)

     - Скільки це грамів? (2800г)

     - Скільки восени? ( 900 г)

     - Що сказано про зиму? (решта)

     - Чи можемо  зразу дати відповідь на питання?(ні)

     - Що треба знайти спочатку? (Скільки весною та восени

        разом)

     - Якою дією?(додаванням)

     - Як тепер знайти решту? (відняти)

    В) Складаня плану розв’язання

         1) Скільки за весну та осінь разом?) (+)

         2) Скільки залишилося на зиму? (-)

    Г) Самостійне рішення

    Д) Перевірка

         1) 2800 + 900= 3700 (г)- весна та осінь;

         2) 8300 - 3700= 4600(г) – зима.

         Відповідь: 4кг 600г використав взимку.

  

  2. Фізхвилинка для очей.

V Домашнє завдання

-         Щоб закріпити вивчене, виконайте вдома завдання.

           

    С. 66 № 403 (1,2)

                  

                    С. 66 № 403

                

                    С. 66 № 403 (3,4) ,№ 404

 

           С. 66 № 403 , № 404

V Підбиття підсумку уроку. Рефлексія.

      1. Робота над геометричним матеріалом.

      -  Ось і наближається до кінця наш урок. Значить, що

         господарі  вже достали бджолині соти.

-         Яку форму мають бджолині соти? (Шестикутник)

-         Що можете сказати про цю фігуру? ( Всі сторони рівні)

-         А господиням вже час готувати сетенний мед за власним   рецептом.

Сусідка1 – Покладу я духмяної, цілющої травички.

Сусідка 2 -  Додам півскляночки кип’яченої водички.

Сусідка 1 – На останок – бджолині соти.

Сусідка 2 – Ось сетенний мед і готовий.

      2. Сторінка лікаря.

      - Діти, попереду зима. Щоб не хворіти, запам’ятайте, коли

        варто вживати мед та чим він корисний.

Учень 1: Мед є відмінними ліками при будь-яких  симптомах

                грипу та застуди.

Учень 2: Він полегшує біль в горлі.

Учень 3: Мед допомагає зміцнити організм дитини в період

                хвороби.

Учень 4: Мед допомагає швидше впоратися з кашлем.

  1. Ігра «Ти - молодець!».

- Сьогодні ви добре попрацювали. Щось дізналися, чому навчилися. Давайте пограємо в гру «Ти - молодець!».

 - Починайте свої відповіді словами:

 • Сьогодні я дізнався ...

• Мені сподобалося…

• Я навчилась…

 • Мені було не важко ...

• Я хочу побажати всім ...

- А всі підтримують словами «Ти -молодець!»

- Вашу роботу я оціню, зібравши зошити і підрахувавши набрані бали. Багато заробили і бонусних балів від учителя.

 

     4.  Підведення підсумків роботи.

     - З яким настроєм пройшов наш урок?

     - Наш урок з присмаком меду. Ми гарно попрацювали та заслуговуємо  його   спробувати?

-         Господині, пригощайте всіх.

-         Одже всі запрошуються на «братини».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 1

Спиши числа, знайди менше.

35008    53800  35080   5800 

 

 

 

 

Відповідає

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідає

 

 

 

 

Картка 2

Розв’яжи приклади

35+10

100+30

14+20

200-100

 

 

 

 

 

 

 

Відповідає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 3

243+ 531

( в стовбчик)

( останній приклад показує картку)

 

Виконує

 

 

 

 

 

Слухає

 

 

 

Слухає та відповідає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читає з вчителем

 

 

 

 

 

Відповідає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слухає

 

 

 

 

Повторює

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слухає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Повторює

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Записує з дошки

 

 

 

 

Працює у групі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слухає

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 4

Для виготовлення цукрового сиропу для бджіл за рік господар використав 8 кг цукру. Весною витратив 2кг, восени – 1 кг. Решту витратив взимку. Скільки килограмів цукру витратив господар взимку?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • С. 66 № 403 (1,2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розповідає

 

docx
Додав(-ла)
Чугай Светлана
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
Інкл
До підручника
Математика 4 клас (Мацько Н.Д., Ситник Д.В., Гривко A.B.)
Додано
24 січня
Переглядів
94
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку