Тема: Перевірка мовних знань і вмінь з теми « ІМЕННИК »
Мета: перевірити знання, вміння навички, учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні і загальні іменники, визначати рід, число іменника; активізувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння; виховувати самостійність, цілеспрямованість, любов до природи.
Тип уроку: урок перевірки і контролю
Хід уроку
Наш девіз: На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Відповіді дати
Розв’язавши кросворд, дізнаєтесь з якої теми підсумковий урок.
Б І Л К А
Т У М А Н
В І Т Е Р
С Н І Ж И Н К А
О С І Н Ь
З И М А
Б У Р У Л Ь К А
пишно хвоста і раденька,
не звірятко -– просто диво,
невгамовне, пустотливе.
Вгору – вниз, на гілку з гілки.
Хто це буде, діти? ( білка )
Поки ніс її сюди, стала краплею води (сніжинка)
І сміється, задається
«От така ширина!» ( зима )
7. Що росте догори коренем? ( бурулька )
Яке утворилося слово?
Отже, ми сьогодні проведемо підсумковий урок з теми « Іменник»
Назвіть слова або словосполучення, які пов’язані з темою «Іменник»
Назви істот назви неістот власні назви загальні назви
чоловічий рід І М Е Н Н И К середній рід
жіночий рід однина множина
Добре, діти. А зараз відкриємо зошити та запишемо «число» і «класна робота»
Зз зз зи зм ма им
Яке слово можна утворити з цих буквосполучень? ( зима )
Які слова у вас постають в уяві, коли чуєте слово «зима»?
Метод « Асоціативний кущ»
Сніг лід іній бурулька
сніжинка З И М А лижі санки
сніговик мороз
Зима заморозила речення про себе і вони розірвалися на окремі слова,
спробуйте їх скласти і прочитати.
інСг ан опялх, діл ан ічкахр, ховіла єгуля
Запишіть утворене речення
Закінчуються дні правління зими, але вона ніяк не хоче покидати свої во лодіння і до нас на урок прислала свого помічника, а кого?
дізнаєтесь, відгадавши загадку:
- Очі - чорні намистинки, ніс з великої морквинки,
ротик – смужка бурякова,
чорні ґудзики – вуглинки і біленька кожушинка.
А на голові – цеберко, дерев’янеє відерко. ( сніговик)
Але він не просто завітав до нас на урок, а й приніс чарівну торбинку, у якій знаходяться сніжинки. Але ці сніжинки не прості, на них є різні завдання, які ми маємо виконати на уроці. Коли ми виконаємо всі завдання, отримаємо від сніговичка сюрприз.
І першу сніжинку отримуєте за каліграфічну хвилинку.
(із зворотного боку на сніжинці буква «ем»)
Вибірковий диктант.
Уявіть себе на засніженій галявині серед укритих інеєм дерев (звучить музика П.І.Чайковського із циклу «Пори року» Зима. )
Послухайте вірш і зловіть «зимові » іменники хлопками.
Он як кружить метелиця
І як вертить хурделиця,
А за ними завірюха
І найменша спритна хуга
Не втомилась сніговиця
У рясній своїй спідниці
І віхола, і завія
Зашугали з вітровієм
-Запишіть їх.
Чим цікаві виписані іменники? ( пов’язані з зимовою порою )
Як вони називаються? ( близькі за значенням )
( 2- вручення сніжинки з буквою «о»)
Наступне завдання, яке пропонує сніговичок це -
Робота в групах
Гра «Проціди крізь сито»
Розписати слова у 3 колонки. Підкреслити першу букву кожного слова. Скласти з них речення.
Розписати слова у три колонки: Ч.р. Ж.р. С.р.
Брат, аґрус, вівця, сонце, сестра, жайворонок, істота, поле, ім’я, хутро,
абрикос, машина, училище, юннат, учениця.
1 група працює біля дошки (додаток 1)
Чол. рід Жін. рід Сер. Рід
Брат вівця сонце
Аґрус сестра поле
Жайворонок істота і’мя
Абрикос машина хутро
Юннат учениця училище
2 група складає речення
(«Бажаю успіху»- речення. ) Висновок: іменники мають роди.
( 3 – вручення сніжинки з буквою «ел»)
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити
Зараз пограємо у сніжки.
Хто отримає «сніжинку» має сказати комплімент зимі, але щоб слова не повторювалися ( холодна, крижана, сердита, люта, морозна, зла, сувора, незадоволена, сніжна, кришталева тощо )
(Діти ловлять сніжку, піднімаються і кажуть слова – епітети)
( 4 - одержують сніжинку з буквою «о»)
Зорово – слуховий диктант (додаток 2)
Прочитайте текст:
Надворі лютий. Усе навколо біле. А яке гарне деревце горобини! Черво ногруді снігурі обсипали його і ласують ягідками. Ці птахи - наші гості.
Разом з ними прилітають шишкарі, омелюхи. Діти, поставте годівнички і підгодовуйте пташок.
- Що ми можемо зробити, щоб полегшити життя птахів узимку?
(виготовити годівнички )
( мал. годівнички із звуко – буквенним аналізом слова омелюха)
Послухайте ще раз диктант і запишіть окличне і спонукальне речення.
Молодці! Справилися і з цим завданням і отримуєте від сніговичка сніжинку
( 5 сніжинка з буквою «де»)
Тепер сніговик пропонує попрацювати в парах. (додаток 3)
Прочитайте вірш. Випишіть іменники, які вжиті в множині в стовпчик.
Записані іменники змініть так, щоб вони були вжиті в однині і запишіть поряд.
Одяглися люди в шуби,
Натопили жарко груби.
Білки гріються в дуплі,
Миші – в норах у землі
1 пара працює біля дошки. Діти звіряють з правильно виконаною роботою біля дошки.
Який висновок можемо зробити?
(іменники можуть вживатися в однині і в множині )
( за виконання цього завдання одержуєте 6 сніжинку з буквою «це»)
І останнє завдання гра «Хто більше знає?» (додаток 4)
За 2 хвилин до поданих загальних назв дібрати іменники – власні назви.
Місто …… річка …… письменник …..
Одержуєте останню сніжинку від сніговика з буквою «і»
3. Підсумок уроку.
Технологія «Мікрофон»
Що вам сподобалося на уроці?
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу
А яке слово подяки від сніговика ви одержали дізнаєтесь, коли прочи таєте на сніжинках букви (МОЛОДЦІ )
Уроку нашому кінець.
Якщо сподобалося вам,
То скажіть про це і нам
Як не все у нас вдалося,
Що ж - ми лише вчимося .
Додаток 1
Розписати слова у три колонки: Ч.р. Ж.р. С.р.
Брат, аґрус, вівця, сонце, сестра, жайворонок, істота, поле, ім’я, хутро, абри –
кос, машина, училище, юннат, учениця.
Додаток 2
Диктант
Надворі лютий. Усе довкола біло. А яке гарне деревце горобини! Червоно –
груді снігурі обсипали його і ласують ягідками. Ці птахи – наші гості. Разом
з ними прилітають шишкарі, омелюхи. Діти, поставте годівнички і підгодо–
вуйте пташок.
Додаток 3
Прочитати вірш. Виписати з тексту іменники, які вжиті в множині в один
стовпчик, а поряд через рисочку слово вжите в однині.
Одяглися люди в шуби,
Натопили жарко груби.
Білки граються в дуплі,
Миші – в норах у землі.
Додаток 4
Місто __________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Річка ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Письменник _____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________