Тема: підсумок за темою «Українські народні казки»
Мета: систематизувати знання учнів про українські народні казки; розвивати увагу, пам'ять, мислення, спостережливість; на матеріалах казок виховувати працелюбність, дружелюбність; розвивати навички читання в особах, інсценізувати, переказувати; розвивати бажання більше читати самостійно, виховувати любов до народної творчості, казки.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу, урок-подорож.
Обладнання: комп’ютер, презентація, відео-фізкультхвилинка, маски казкових героїв, картки для роботи в групах, малюнки .
Хід уроку
І. Організація класу
(Діти звертаються до гостей)
Вітаємо вас наші любі,
У світлій затишній оселі.
Нехай наш урок для вас буде
Як пісня – дзвінкий та весели й.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1.Учитель:
Сьогодні в нас урок незвичайний,
Він навчить багато вас чому.
Хай буде він для вас повчальний,
За це подякуємо йому.
-А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви зможете усі сказати
Як спробуєте мій кросворд розгадати.
2.Розгадування кросворда
-Діти, щоб дізнатися над якою темою ми будемо працювати сьогодні на уроці, вам необхідно розгадати кросворд. Його ключове слово підкаже тему нашого уроку.
Має вуса , довгий хвіст
І цікаву звичку –
Спершу добре він поїсть,
А потім миє личко. (Кіт)
-Хто з героїв казок каже такі слова: «Ні, дідусю, я й не їла і не пила…»
(Коза)
-Влітку носить сіру шубку,
Взимку білого кожуха.
Має з тріщинкою губу
І дуже довгі вуха. (Заєць)
Хто співав цю пісеньку?
-Я на сметані мішаний,
На яйцях печений.
Я від баби втік,
Я від діда втік.
І від тебе втечу.(Колобок)
-В лісі є кравець чудовий,
Звірам шиє він обнови,
Для ведмедів – кожушки,
Для лисичок – сорочки,
Зайцю валянки на лапки,
А для вовка – теплу шапку.
І собі пошив піджак.
Хто кравець такий? (Їжак)
-Отже ключове слово казка.
-Ой, а хто це до нас завітав?
Казка
Ви давно знаєте і любите мене. Я приходжу з маминих чи бабусиних вуст,
з гарної книжки, з екрана. Я веду вас у світ незвичайний і дивовижний. Реальність і вигадка, життя і чудеса поєднуються в мені, зачаровують вас.
Я потрібна вам, як хліб. Ви вже здогадалися хто я ?
-Так, я казка. Це я народилася у сиву давнину. Мої історії раніше передавалися з уст в уста і були доступні усім: і дорослим, і малим.
Вчитель: Ми закінчили вивчати тему «Українські народні казки» Я знаю, що ви любите читати і слухати казки. Сьогодні ми здійснимо подорож сторінками казок. Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло. Девізом уроку ми візьмемо такі слова:
На урок ми казку запросили,
Щоб бачити і слухати її.
Казок країна чарівна,
У гості й вас чека вона.
Отже часу не гайте.
У подорож рушайте.
-Увага! Увага! Відправляється казковий експрес від станції «Школа» до станції «Країна Добрих Казок». У мандрівці нас чекають цікаві зустрічі та пригоди. Щоб проїхати усю країну, вам треба пригадати, що знаєте та вмієте, бути уважними та спостережливими.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
І зупинка –Казка «Рукавичка»
1.Робота в групах
За допомогою стрілок з’єднати імена героїв казки «Рукавичка»
Лисичка Набрідь
Жабка Братик
Мишка Сестричка
Зайчик Шкряботушка
Вовчик Побігайчик
Кабан Скрекотушка
Ведмідь Іклан
2. Читання казки в особах
-Назвіть дійових осіб казки.
ІІ зупинка «Здогадайся»
Казка стукає у двері-
Привітаємо її.
Дуже-дуже постарайтесь
І впізнаєте її.
-За даним малюнком назвати казку.
(«Колобок», «Котик та Півник», «Лисичка та Журавель», «Рукавичка»)
ІІІ зупинка –Казка «Півник і двоє мишенят»
-Героєм якої казки є Півник Голосисте Горлечко?
1.Характепистика дійових осіб казки «Півник і двоє мишенят»
-Назвіть дійових осіб казки.
-Доберіть слова якими можна охарактеризувати Півника і Мишенят.
Півник (який?) –добрий, розумний, працьовитий, роботящий, справедливий.
Мишенята (які?) – веселі, хитрі, ліниві, нероби, неслухняні.
2.Робота в парах
У вас на партах лежать картки, де перелічені всі дії, що виконував Півник. Поставте поряд з ними відповідні номери (що спочатку, що потім робив Півник.)
3.Робота з прислів’ям
ХО ЇС КА ЧІ СИ НА ЧІ
ЧЕШ ТИ ЛА НЕ ДИ ПЕ
(Хочеш їсти калачі – не сиди на печі)
-Чи підходить це прислів’я до казки «Півник і двоє мишенят»?
-А яке іще ви знаєте прислів’я про працю?(Хто не робить, той не їсть)
ІV зупинка « Фізкультхвилинка» (відео)
V зупинка «Театральна»
Інсценізація казки «Лисиця та їжак»
VІ зупинка «Подумай» (запис)
-Хто і до кого промовляє такі слова?
1. -Нас, голубонько, не обдуриш…(Їжак до лисиці)
2. –Гу-гу-гу! Як вас багато! Пустіть і мене!( Ведмідь-набрідь)
3.-А хто борошно змеле? (Півник Голосисте Горлечко)
VІІ зупинка –Казка «Цап і Баран»
-Переказати казку.
VІІІ зупинка –«Загадкова»
-Відгадайте загадку і скажіть в яких казках зустрічається цей герой.
1.По полю гасає, овечок хватає і нас лякає.(Вовк)
«Вовк та козенята», «Рукавичка»…
2.Колючий клубочок
Прибіг у садочок. (Їжачок)
«Лисиця та їжак»…
3.Вона руденька, ще й хитренька,
Не велика й не маленька,
Вона – вовчику сестричка,
А зовуть її…(Лисичка)
«Рукавичка», «Лисичка та Журавель», «Лисиця та їжак»
ІX зупинка – «Дочитай»
Учитель починає читати речення з казки,а учні знаходять і дочитують.
X зупинка Підсумок уроку
-Ну ось і настав час повертатися з Країни Добрих Казок.
-Що таке казка?(Твір про незвичайні, вигадані пригоди)
-Хто є героями найдавніших казок? (Тварини)
-Чому казки називають народними?
-Чи сподобався вам урок?
Вчитель:
Казка-це дитинство людства і його мудрість.
Діти, читайте казки. Нехай вони йдуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.