Урок письма. Тема "Закріплення навичок письма слів з буквосполученнями дж і дз. Звуко-буквене зіставлення слів. Списування з друкованого тексту. Розвиток зв`язного мовлення"

Про матеріал

Конспект уроку

вчителя 1-б класу Оленівської ЗОШ №2

Мироненко Лариси Миколаївни

(2011 р.)

Письмо

1 клас

Тема:

- Закріплення навичок письма слів з буквосполучення дж і дз.

- Звуко-буквене зіставлення слів.

- Списування з друкованого тексту.

- Розвиток зв`язного мовлення.

Мета:

- закріпити в учнів навички написання слів з з буквосполучення дж і дз;

- удосконалювати їхні уміння робити звуко-буквений аналіз слів;

- виконувати письмо під диктовку;

- розвивати увагу, спостережливість під час списування з друкованого тексту;

- збагачувати словниковий запас учнів;

- розвивати вміння слухати, запам`ятовувати і переказувати частину тексту;

- виховувати у дітей бажання любити природу, берегти її.

Обладнання:

- друкований зошит "Прописи. 1 клас». А.М Заїка. 2 частина. ТОВ Видавництво "Ранок". 2011 р.;

- робочий зошит у косу лінію;

- кольорова ксерокопія джерельця (Читанка. 3(2) кл. Скрипченко Н.Ф.- Київ. "Освіта". 1992. С. 102;

- фішки для звуко-буквеного аналізу слова;

- малюнки з азбуки з буквосполученнями дз і дж.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Діти, встали рівно, повернулися до гостей і привіталися.

(Повернулися до дошки, до вчителя.)

- Настанова на роботу:

Продзвенів уже дзвінок,

починаєм наш урок.

Старанно будемо писати

та нове також вивчати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка

- Як співає комарик? (Дз-дз-дз)

- А як бринить бджілка? (Дж-дж-дж)

2. Артикуляція звуків /дж/, /дз/ для порівняння утворення і правильної вимови:

- /дж/ : кінчик язика притиснутий до піднебення біля верхніх зубів;

- /дз/ : кінчик язика внизу за нижніми зубами.

ІІІ. Повідомлення нової теми та мети уроку

ІУ. Вивчення нового матеріалу

1. Повторення написання буквосполучень Дж, дж (коментар вчителя, показ на дошці).

2. Демонстрація малюнка з азбуки (намальовані бджілка і джмелик, написані буквосполучення Дж, дж).

3. - Діти, відкрийте, будь ласка, друковані зошити на с.58.

Пишемо 2 рядочки буквосполучень.

У. Фізкультпауза "Привітання пальчиків":

По черзі приєднуються пальчик до пальчика обох рук з промовлянням їх назви

( мізинчики, безіменні, середні, вказівні, великі). Можна повторити 2-3 рази.

УІ. Продовження вивчення нового матеріалу

1. Загадки

- Діти, а що це за конверт лежить у мене на столі? Хто надіслав нам листа?

( Показую конверт з малюнком Барвінка. Діти називають його.)

- Тут є завдання. А-аа, загадки і словникова робота.

давайте відгадаємо загадочки.

1) Наче птиця, крила має,

все літає та співає:

- Я медок вам ношу.

Не чіпайте, бо вкушу.

Бджола

2) Друга загадка написана на дошці: акровірш

Дженджик, дженджикдженджористий,

Живжик каро-золотистий.

Між робочих бджіл джеркоче,

Із джерельця пити хоче -

Льотчик, що квітки лоскоче.

Джміль

2. Розгляньте малюнок у друкованому зошиті. Кого ви на ньому бачите, діти?

(Бджілка і джмелик літають біля джему.)

3. Словникова робота

- Які слова вам зустрілися незрозумілі?

* Дженджик - джмелик, що бринить;

*дженджуристий - полосатий, рябий;

*живжик - непосидючий.

4. Звуко-буквений аналіз слова (фронтально-індивідуально: біля дошки виконує бажаючий учень, а всі інші діти на партах зі своїми фішками)

джміль: -=0=

- Скільки букв у цьому слові?

- А звуків?

- Поясніть, чому звуків менше?

(Буквосполучення дж позначає один звук,

М`який знак - тільки буква, яка не позначає звука.)

- Склали фішки швиденько.

5. - Діти, прочитайте, будь ласка, в друкованому зошиті останнє речення.

(Джміль і бджілка люблять джем.)

- Напишіть його.

6. Загадка

З-під гірки, з-під крутої

прокрадається порою

весела ключ-вода

та й до моря утіка

через лози по ярках.

Джерело

7. Словникова робота

- Яке слово ключ - однозначне чи багатозначне?

( Багатозначне.)

1) Ключ від будинку;

2) ключ гаєчний;

3) ключ- вода з-під землі, джерело;

4) ключем відлітають птахи у вирій (або повертаються так же навесні).

(Виясняю, які значення діти знають, запам`ятали, а потім ще пояснюю, доповнюю.)

УІІ. Фізпауза

УІІІ. Закріплення вивченого

1. Гра "Впіймай звуки /дж/, /дз/"

( Коли чують слова з цими звуками, діти плескають у долоні: не плеснув там, де є у слові цей звук - сідай, плеснув не там, де потрібно - теж сідай):

Джерельце

Світла стелиться стежинка,

дзюркотить джерельце дзвінко.

- Я біжу, я біжу!

срібне дзеркальце держу,

щоб дивились в нього друзі,

синьоока квітка в лузі.

(Похвалити тих, хто був уважним і виграв.)

2. Прочитайте речення з друкованого зошита посередині с. 58.

(Де ж джерело бере початок?)

- Діти, яке це речення? ( Який розділовий знак стоїть у кінці речення?)

(Питальне)

- Дайте відповідь на це запитання?

(З-під землі.)

- Напишіть, будь ласка, питальне речення в зошиті.

ІХ. Розвиток зв*зного мовлення

1. Читання вчителем розповіді за М. Стеценком "Чого вода солодка?"

Митьків дідусь жодної хвилини без діла не всидить.То подвір`я підмітає, то щось майструє, або піде на тракторну бригаду... А сьoгодні взявся пеньки вирубувати.

Митько лежав на траві і дивився на синє небо, по якому пливли чудернацькі хмари, схожі на білі кораблі. Очі у хлопчика стомилися і він їх заплющив. Тепер Митькові дзвінко було чути кожен удар сокири...

Та раптом усе стихло.

Митько розплющив очі. Він побачив на дідусеві змочену потом сорочку. А старий важко віддихувався. Згодом він попрямував до джерельця. І Митько слідом за ним. Дідусь нахилився і почав пити воду, не поспішаючи, солодко прицмокуючи.

- Солодка!

- Як це солодка? Не може бути, я її постійно п`ю, - вона звичайна вода, - випалив онук.

- Ні, солодка. Але не всім. Знаєш, онучку, мені треба до тракторної бригади, а ти прибери дрібненькі дровинячки.

Митько мерщій узявся до справи. Коли роботу майже було виконано, у бур`яні він побачив маленький пеньок, який, мабуть, не помітив дідусь. Хлопець взяв сокиру і почав рубати. Та пеньок вдався міцним. Відразу сорочка прилипла до спини, в роті пересохло... "Всеодно, здужаю!" - не здавався Митько.

Нарешті пеньок тріснув і відскочив зі свого місця... Зморений помічник був задоволений. Захотілось пити. Він метнувся до джерельця і напився прохолодної води.

- Так ось чого вода солодка! - ляснув себе по лобі радісний хлопчик.

2. Коротка бесіда.

- Діти, сподобалась розповідь?

- Мені цікаве тільки одне запитання: а ви здогадалися, а чи знаєте чого вода солодка?

(Тому що хлопчик працював.)

3. Розгляд малюнка ( кольорової ксерокопії).

Х. Продовження закріплення вивченого

1. Робота у звичайному, робочому зошиті у косу лінію

- Діти, відкрили зошити, записали:

20 квітня

Класна робота

1) пишемо склади під диктовку ( бажаючі учні виходять до дошки по черзі): джа, дзо, джу, дзи, дже, дзьо;

2) прочитайте друковане речення з дошки:

Над дзвониками кружляли бджоли і джмелі.

3) Словникова робота:

- Що ви можете сказати за слово дзвоники? (Воно - однозначне, чи багатозначне?)

( Багатозначне:

1) Дзвоники - квітки;

2) дзвоники - нас запрошують на уроки.)

4) Спишіть це речення.

ХІ. Підсумок уроку

- Діти, що ми сьогодні робили на уроці?

- А як працювали?

- Добре, я вам дякую. Урок закінчено..

Перегляд файлу

План-конспект відкритого уроку

вчителя 1-б класу Оленівської ЗОШ №2

Мироненко Лариси Миколаївни

(2011 р.)

Письмо

1 клас

Тема:

- Закріплення навичок письма слів з буквосполучення дж і дз.

- Звуко-буквене зіставлення слів.

- Списування з друкованого тексту.

- Розвиток зв`язного мовлення.

Мета:

- закріпити в учнів навички написання слів з з буквосполучення дж і дз;

- удосконалювати їхні уміння робити звуко-буквений аналіз слів;

- виконувати письмо під диктовку;

- розвивати увагу, спостережливість під час списування з друкованого тексту;

- збагачувати словниковий запас учнів;

- розвивати вміння слухати, запам`ятовувати і переказувати частину тексту;

- виховувати у дітей бажання любити природу, берегти її.

Обладнання:

- друкований зошит "Прописи. 1 клас». А.М Заїка. 2 частина. ТОВ Видавництво "Ранок". 2011 р.;

- робочий зошит у косу лінію;

- кольорова ксерокопія джерельця (Читанка. 3(2) кл. Скрипченко Н.Ф.- Київ. "Освіта". 1992. С. 102;

- фішки для звуко-буквеного аналізу слова;

- малюнки з азбуки з буквосполученнями дз і дж.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Діти, встали рівно, повернулися до гостей і привіталися.

(Повернулися до дошки, до вчителя.)

- Настанова на роботу:

Продзвенів уже дзвінок,

починаєм наш урок.

Старанно будемо писати

та нове також вивчати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка

- Як співає комарик? (Дз-дз-дз)

- А як бринить бджілка? (Дж-дж-дж)

2. Артикуляція звуків /дж/, /дз/ для порівняння утворення і правильної вимови:

- /дж/ : кінчик язика притиснутий до піднебення біля верхніх зубів;

- /дз/ : кінчик язика внизу за нижніми зубами.

ІІІ. Повідомлення нової теми та мети уроку

ІУ. Вивчення нового матеріалу

1. Повторення написання буквосполучень Дж, дж (коментар вчителя, показ на дошці).

2. Демонстрація малюнка з азбуки (намальовані бджілка і джмелик, написані буквосполучення Дж, дж).

3. - Діти, відкрийте, будь ласка, друковані зошити на с.58.

Пишемо 2 рядочки буквосполучень.

У. Фізкультпауза "Привітання пальчиків":

По черзі приєднуються пальчик до пальчика обох рук з промовлянням їх назви

( мізинчики, безіменні, середні, вказівні, великі). Можна повторити 2-3 рази.

УІ. Продовження вивчення нового матеріалу

1. Загадки

- Діти, а що це за конверт лежить у мене на столі? Хто надіслав нам листа?

( Показую конверт з малюнком Барвінка. Діти називають його.)

- Тут є завдання. А-аа, загадки і словникова робота.

давайте відгадаємо загадочки.

1) Наче птиця, крила має,

все літає та співає:

- Я медок вам ношу.

Не чіпайте, бо вкушу.

Бджола

2) Друга загадка написана на дошці: акровірш

Дженджик, дженджикдженджористий,

Живжик каро-золотистий.

Між робочих бджіл джеркоче,

Із джерельця пити хоче -

Льотчик, що квітки лоскоче.

Джміль

2. Розгляньте малюнок у друкованому зошиті. Кого ви на ньому бачите, діти?

(Бджілка і джмелик літають біля джему.)

3. Словникова робота

- Які слова вам зустрілися незрозумілі?

* Дженджик - джмелик, що бринить;

*дженджуристий - полосатий, рябий;

*живжик - непосидючий.

4. Звуко-буквений аналіз слова (фронтально-індивідуально: біля дошки виконує бажаючий учень, а всі інші діти на партах зі своїми фішками)

джміль: -=0=

- Скільки букв у цьому слові?

- А звуків?

- Поясніть, чому звуків менше?

(Буквосполучення дж позначає один звук,

М`який знак - тільки буква, яка не позначає звука.)

- Склали фішки швиденько.

5. - Діти, прочитайте, будь ласка, в друкованому зошиті останнє речення.

(Джміль і бджілка люблять джем.)

- Напишіть його.

6. Загадка

З-під гірки, з-під крутої

прокрадається порою

весела ключ-вода

та й до моря утіка

через лози по ярках.

Джерело

7. Словникова робота

- Яке слово ключ - однозначне чи багатозначне?

( Багатозначне.)

1) Ключ від будинку;

2) ключ гаєчний;

3) ключ- вода з-під землі, джерело;

4) ключем відлітають птахи у вирій (або повертаються так же навесні).

(Виясняю, які значення діти знають, запам`ятали, а потім ще пояснюю, доповнюю.)

УІІ. Фізпауза

УІІІ. Закріплення вивченого

1. Гра "Впіймай звуки /дж/, /дз/"

( Коли чують слова з цими звуками, діти плескають у долоні: не плеснув там, де є у слові цей звук - сідай, плеснув не там, де потрібно - теж сідай):

Джерельце

Світла стелиться стежинка,

дзюркотить джерельце дзвінко.

- Я біжу, я біжу!

срібне дзеркальце держу,

щоб дивились в нього друзі,

синьоока квітка в лузі.

(Похвалити тих, хто був уважним і виграв.)

2. Прочитайте речення з друкованого зошита посередині с. 58.

(Де ж джерело бере початок?)

- Діти, яке це речення? ( Який розділовий знак стоїть у кінці речення?)

(Питальне)

- Дайте відповідь на це запитання?

(З-під землі.)

- Напишіть, будь ласка, питальне речення в зошиті.

ІХ. Розвиток зв*зного мовлення

1. Читання вчителем розповіді за М. Стеценком "Чого вода солодка?"

Митьків дідусь жодної хвилини без діла не всидить.То подвір`я підмітає, то щось майструє, або піде на тракторну бригаду... А сьoгодні взявся пеньки вирубувати.

Митько лежав на траві і дивився на синє небо, по якому пливли чудернацькі хмари, схожі на білі кораблі. Очі у хлопчика стомилися і він їх заплющив. Тепер Митькові дзвінко було чути кожен удар сокири...

Та раптом усе стихло.

Митько розплющив очі. Він побачив на дідусеві змочену потом сорочку. А старий важко віддихувався. Згодом він попрямував до джерельця. І Митько слідом за ним. Дідусь нахилився і почав пити воду, не поспішаючи, солодко прицмокуючи.

- Солодка!

- Як це солодка? Не може бути, я її постійно п`ю, - вона звичайна вода, - випалив онук.

- Ні, солодка. Але не всім. Знаєш, онучку, мені треба до тракторної бригади, а ти прибери дрібненькі дровинячки.

Митько мерщій узявся до справи. Коли роботу майже було виконано, у бур`яні він побачив маленький пеньок, який, мабуть, не помітив дідусь. Хлопець взяв сокиру і почав рубати. Та пеньок вдався міцним. Відразу сорочка прилипла до спини, в роті пересохло... "Всеодно, здужаю!" - не здавався Митько.

Нарешті пеньок тріснув і відскочив зі свого місця... Зморений помічник був задоволений. Захотілось пити. Він метнувся до джерельця і напився прохолодної води.

- Так ось чого вода солодка! - ляснув себе по лобі радісний хлопчик.

2. Коротка бесіда.

- Діти, сподобалась розповідь?

- Мені цікаве тільки одне запитання: а ви здогадалися, а чи знаєте чого вода солодка?

(Тому що хлопчик працював.)

3. Розгляд малюнка ( кольорової ксерокопії).

Х. Продовження закріплення вивченого

1. Робота у звичайному, робочому зошиті у косу лінію

- Діти, відкрили зошити, записали:

20 квітня

Класна робота

1) пишемо склади під диктовку ( бажаючі учні виходять до дошки по черзі): джа, дзо, джу, дзи, дже, дзьо;

2) прочитайте друковане речення з дошки:

Над дзвониками кружляли бджоли і джмелі.

3) Словникова робота:

- Що ви можете сказати за слово дзвоники? (Воно - однозначне, чи багатозначне?)

( Багатозначне:

1) Дзвоники - квітки;

2) дзвоники - нас запрошують на уроки.)

4) Спишіть це речення.

ХІ. Підсумок уроку

- Діти, що ми сьогодні робили на уроці?

- А як працювали?

- Добре, я вам дякую. Урок закінчено.

docx
Додано
6 липня 2018
Переглядів
3168
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку